Yazı İçeriği

Grip aşısını ihmal etmeyin

Zatürre geçirseniz de aşı olun!

Diyabet ve astımınız varsa doktor kontrolünde yaptırın

Zatürre kapınızı çalmadan bağışıklığınızı güçlendirin

Zatürreden korunmak için yapılması gereken en önemli şey, vücut direncini güçlü tutmaktır. Bu da başta sigara ve alkolden uzak durup, sağlıklı ve dengeli beslenip, düzenli uykuyla sağlanabilir.


Grip aşısını ihmal etmeyin

Zatürreden korunmada sonbahar aylarında grip aşısı olmak da önemli. Çünkü grip zatürreye çevirebilir ya da hastalığın oluşumuna zemin hazırlar. Grip üzerine bakteriyel zatürre eklenince ölümlü tablolar dahi ortaya çıkabilir.

Zatürre geçirseniz de aşı olun!

Günümüzde 65 yaşın üzerinde sağlıklı olsun olmasın herkese zatürre aşısı önerilir. Ayrıca 19 yaşını geçen, altta yatan kronik hastalıkları olan kişilerin de aşılanması önem taşır. Bununla birlikte genç yaşta zatürre geçiren birinin de iyileştikten sonra mutlaka zatürre aşısı olması gerekir.

İki tür zatürre aşısı bulunur. Aşılardan biri beş yılda bir yapılır. Son yıllarda geliştirilen diğer aşı ise tek dozla ömür boyu koruyuculuk sağlar. Ancak bu aşıların koruyuculuğunun Hepatit aşıları gibi olmadığının unutulmaması gerekir. Çünkü Hepatit B aşısı olunduğunda hastalıktan kesin olarak korunma sağlanır. Zatürre aşısı olmasına rağmen hastalığa yakalanan vakalar görülür ama bu kişilerde zatürre ağır seyretmez.

Diyabet ve astımınız varsa doktor kontrolünde yaptırın

Bebekleri ve çocukları bakteriyel kökenli zatürreden korumada aşı önemlidir. Sağlık Bakanlığı’nın Ulusal Aşı Takvimi’nde yer alan bu aşılar tüm bebeklere uygulanır. Ancak bağışıklık sisteminin zayıfladığı diyabet ve kanser ile astım gibi hastalıkların varlığında zatürre aşısının doktor kontrolünde uygulanması büyük önem taşır.