Yazı İçeriği

Dizde kireçlenme

Dizlerinizi fazla bükmeyin

Kireçlenmeyi durdurmak amaç

Kireçlenme neden olur?

Eklem rahatsızlıkları yaşam kalitesini önemli düzeyde olumsuz etkileyen rahatsızlıklar arasında yer alır. Kireçlenme ise özellikle ilerleyen yaşlarda etkisini gösterir. Kireçlenme nedeniyle bozulan kıkırdak yapısının tedavisi mümkün olmadığı için en doğru seçenek kasları geliştirmek. Kireçlenme, ağrı ve eklemlerde tutukluk gibi belirti verir.


Dizde kireçlenme

Özellikle ileri yaştaki kişilerde sıklıkla karşılaşılan “Dizlerim ağrıyor” şikayetinin nedenlerinden birini kireçlenme oluşturur. Bahar aylarının nemli havasına bağlı olarak kireçlenme şikayetlerinde de artış gözlenir. Kişiler yağışlı havalarda “Yağmur yağacağını bir gün önceden hissediyorum. Barometre gibi oldum” şeklindeki ifadelerde yaşadıkları sıkıntıları anlatır. Eklemlerdeki ağrının yanında kızarıklık ve şişlik gibi semptomlar da görülür.

Dizlerinizi fazla bükmeyin

Kireçlenmeye bağlı ağrı özellikle sabah saatlerinde ve ilk harekete geçildiğinde kendini gösterir. Bunun yanında uzun süreli yürüyüşler sonrasında da ağrı yaşanabilir. Tutulumun gerçekleştiği eklem bölgesine göre yaşanan sorunlar da farklılaşır. Örneğin diz kireçlenmesi yaşayan kişiler merdiven çıkmakta zorlanırken, rahatlıkla çömelememekten şikayet eder. Ağrılar özellikle sabahları ya da ilk harekete geçiş anında kendini gösterir. Uzun süre yürüyüş yaptıktan sonra da ağrı başlayabilir. Dizi vücudun altına alıp oturmak, fazla çömelmek, eski tip alaturka tuvaletler kullanmak ağrının şiddetini azalttığı için bunlardan sakınmak gerekir. Ayrıca merdiven kullanmak yerine asansörü tercih etmekte yarar var. Ancak bu durum kişinin egzersiz yapmayacağı anlamına gelmez. Hekiminin de onayladığı uygun aktiviteler yarar sağlar.

Kireçlenmeyi durdurmak amaç

Diz kireçlenmesinde iltihaplanmanın artmasına bağlı alevlenme ve buna bağlı olarak da kızarıklık ve şişlik görülebilir. Bu durumda kişiler buz tedavisinden yarar görebilir. Kireçlenmede ortaya çıkan hasarı geri döndürmek mümkün olmaz. Tedaviyle hastalığın ilerlemesinin durdurulması, ağrının azaltılması ve kişinin yaşam kalitesinin artırılması amaçlanır. Bu noktada fizik tedavi uygulamaları büyük önem taşır. Kireçlenme tedavisinde kişinin durumuna göre farklı yöntemlerden yararlanılır. Kilo kontrolü sağlamak ve eklemlere düşen yük miktarını azaltmak için kasları kuvvetlendiren egzersizlerin yapılması da yarar sağlar.