Bahar yorgunluğuna karşı bağışıklığınızı güçlendirin

Baharın gelmesiyle birlikte yorgunluk ve halsizlik gibi şikayetler belirmeye başlar. Bahar aylarının tadını çıkarmanıza engel olan bahar yorgunluğunu, yediğiniz besinlerle azaltabilirsiniz. Halsizlik, uykuya meyil ve depresif ruh hali gibi belirtilerle ortaya çıkan bahar yorgunluğunu azaltmak için beslenmenize ekleyebileceğiniz besinler…


1 8

Antioksidan zengini çilek

Çilek, bahar yorgunluğunun önlenmesinde etkili olan potasyumdan ve vücut direncinin artırılmasını sağlayan antioksidanlar bakımında zengin. Yorgunluğa yol açan ödemin atılmasında da fayda sağlar. Su ve lif oranı yüksek bir meyve olduğu için hem tok tutucu, hem glisemik indeksi düşük hem de diyet yapanlar için iyi bir meyve. Ancak karbonhidrat içeriği yüksek olduğu için lezzetine kanıp aşırıya kaçmayın.

2 8

Lif oranı yüksek: Kuşkonmaz

Kuşkonmaz lif oranı yüksek, karbonhidratı düşük bir sebzedir. Yapısında bulunan lifler doğal müshil etkisi yaparak bağırsak hareketlerini artırır ve dolaşımın hızlanmasını sağlar. Yüksek oranda A, B ve K vitamini ile magnezyum ve folik asitten zengin içeriği sayesinde bağışıklığı kuvvetlendirir ve kendinizi dirençli hissetmenize yardımcı olur.

3 8

Bağışıklığınızı bezelyeyle artırın

Kalsiyum, demir ve potasyumdan zengin bir besin olan bezelye bu içeriği sayesinde günlük mineral ihtiyacını karşılamada önemli bir besin. Mineral depolarının dolu olması vücudun hastalıklara karşı direncini artırır. A ve B vitamini içeriğiyle bağışıklığı kuvvetlendirir. Yine yapısında yer alan klorofil ile güçlü bir antioksidan olan bezelye, hastalıklara karşı vücut direncini artırır.

4 8

Ödemi vücuttan kabakla atın

A vitamini, lif ve potasyumdan zengin bir sebze olan kabak sıcak ya da soğuk tüketebileceğiniz önemli bir besin. İçeriğindeki A vitamini bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, vücut direncini artırır. Su oranı yüksek olduğu için kalori değeri de oldukça düşük. İçerdiği lif ve potasyum sayesinde bağırsak çalışma hızını artırdığı için; halsizlik ve yorgunluğun önemli bir nedeni olan ödemin vücuttan atılmasını sağlayarak zindelik verir.

5 8

Toksinleri salatalıkla uzaklaştırın

Potasyumdan zengin bir besin olduğundan bu sayede ödemin atılmasını sağlar. Su oranı yüksek olduğu için sıvı dolaşımının ve bağırsak hareketlerinin artmasına yardımcı olur. Bağırsak hareketlerinin artması ise vücuttan toksinlerin uzaklaştırılmasını ve zindeliğin artmasını sağlar. Enerji değeri çok düşük olduğu için diyet yapanlar için iyi bir besindir.

6 8

Yeşillikleri çiğ yiyin

Roka, nane, maydanoz gibi taze yeşillikler içerdikleri yüksek klorofil ile iyi birer antioksidandır. İçerdikleri lifler sayesinde bağırsak hareketlerini artırırlar. C vitamini zenginlikleri nedeniyle çiğ olarak da bol olarak tüketilmelidirler. Hepsi su atıcı özellik gösterdikleri için iyi birer ödem sökücüdürler.

7 8

Omega 3’ü bol besin: Semizotu

Semizotunun çoğunluğu sudan oluşur. Ama bağışıklık kuvvetlendirici etkisi büyüktür. Bu özelliğini omega 3 yağ asitlerinden alır. Omega 3’ten en zengin bu sebze olan semizotu, demir ve kalsiyumun vücutta depolanması için de önemli bir rol oynar. Bu sayede bahar yorgunluğunu hissetmez veya çok kısa zamanda atlatabilirsiniz.

8 8

Vitamin deposu enginar

Enginar; A vitamini, C vitamini, niasin, potasyum ve liften zengin içeriğiyle sindirim sisteminin iyi çalışmasını ve toksinlerin vücuttan uzaklaştırılmasını kolaylaştırır. Bahar yorgunluğuna karşı mücadele ederek, enerjik hissetmenizi sağlar. Enginarı çiğ veya pişmiş olarak haftada 2 kez tüketmeniz sağlığınız açısından faydalı.