Serotonin miktarını artıran besinler

Yapılan pek çok bilimsel araştırma; gülmek, uyumak, dinlenmek, sevdiklerinle vakit geçirmek ve evcil hayvanlarla oynamak gibi eylemlerin kişilerin kendini daha iyi hissetmesine yardımcı olduğunu söylüyor. Ancak mutluluk veren bir başka eylem ise yemek yemek.

Mutluluk hormonu olarak bilinen 'serotonin', ruh hali üzerinde etkili olduğu gibi iştah metabolizmasında da önemli bir rol oynuyor. Yapılan araştırmalar serotonin eksikliğinin uykusuzluk, yeme bozukluğu, depresyon, migren ve hatta obeziteyi tetikleyebileceğini ortaya koyuyor. Serotonin eksikliği yaşamamak yani mutsuz olmamak için egzersiz yapmak, güneş ışığından D vitamini almak, stresten uzak durmaya çalışmak gerekiyor. Mutluluk veren besinleri tüketmek de vücuttaki serotonin miktarının artmasını sağlıyor. İşte düzenli tüketilmesi halinde mutluluk veren besinler...


1 4

Muz

Mutluluk veren besinler listemizin birinci sırasında yer alan muz, içerdiği yüksek potasyum ve B vitamini sayesinde serotonin miktarını artırmaya yardımcı oluyor. Ayrıca yüksek tansiyonun dengelenmesine ve kalp damar sağlığının korunmasına da olumlu katkıları var. Gün içinde bir küçük boy muz ve bir bardak süt ile kan şekerini dengelemek ve günü daha mutlu geçirmek mümkün

2 4

Mutluluk veren besinlerin en lezzetlisi: Balık

Balık, içerdiği yüksek omega 3 sayesinde serotonini artırarak mutluluk veren besinler listesinde yer almayı sonna kadar hak ediyor. Beyin fonksiyonlarının da düzenli çalışmasına destek olan balık, kötü kolesterol LDL'nin düşmesine, iyi kolesterol HDL'nin yükselmesine katkı sağlıyor, kalp-damar sağlığını koruyor. Bunların yanı sıra zayıflama programı içerisinde olan kişilerin haftada 2-3 gün balık tüketmesi kilo vermeye yardımcı oluyor.

3 4

Süt ve süt ürünleri

Temel aminoasitlerden biri olan ve serotonin yapımında kullanın triptofan açısından zengin olan süt ve süt ürünleri de kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor. Protein ve kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri yapısı sayesinde özellikle bel çevresindeki yağlanmanın azalmasına, bağırsak dostu özelliği ile hazımsızlık problemi yaşayanlar için sindirime yardımcı oluyor. Ara öğünlerde bir kase yoğurt ve yanında taze meyve tüketmek güne daha zinde devam etmeyi sağlıyor. Süt ve süt ürünlerinin ara öğünlerde tüketilmesi kan şekerini dengeleyici özelliğiyle açlık krizlerinin de önüne geçiyor.

4 4

Çilek de mutluluk veren besinler arasında

C vitamini ve çeşitli mineraller açısından zengin ve aynı zamanda mutluluk veren besinler arasında yer alan bir meyve arıyorsanız sık sık çilek tüketmelisiniz. Çilek, serotononin hormonunun artmasına yardımcı oluyor. Bunun yanında antioksidan özelliği ile bağışıklık sistemini güçlendirerek sağlık sorunlarına karşı koruma kalkanı oluşturuyor. Sağlıklı bir ara öğün için bir porsiyonu 6-8 adet olan çileğin yanında 10 adet çiğ badem tüketmek yeterli oluyor.