Yazı İçeriği

Çene ucu estetiği

Çene ucu dolgusu

Çene ısırma sorunu

Çene dolgusu mu, ameliyat mı?

Erken yaşta dolgu

Sigarayı bırakın

Çene ameliyatı

Son yıllarda sıklıkla tercih edilen çene estetiği, yüz hatlarını daha çok belirginleştirmenin yollarından biri. Gün geçtikçe daha da yaygın hale gelen bu uygulama ile kişiler daha genç bir görünüme kavuşabilir.


Çene ucu estetiği

Çene estetiği, alt çene kemiği (mandibula) ve üst çene kemiğinin (maksilla) yeniden şekillendirilmesidir. Ancak kişiler sıklıkla çene estetiği için çene ucu şekillendirilmesi tercih eder. Kısacası çene estetiği denilince çene ucu ve/veya çene köşelerinin şekillendirilmesi akla gelir.

Çene ucu dolgusu

Çene estetiği denilince en sık çene ucunun dolgular ile şekillendirilmesi işlemi yapılır. Çene ucunun şekillendirilmesinde en sık dolgular kullanılır ve dolgu uygulamaları poliklinik koşullarında yaklaşık 15 dakika süren enjeksiyonlar ile yapılır. Kişiler hemen sonrasında ayna karşısında sonuçları görebilir.

Çene ısırma sorunu

Çene estetikleri, çene ucunun hyalüronik asit içerikli dolgular ile şekillendirilmesi, alt-üst çene ısırma problemlerin çözüldüğü kemiklerin kesilerek şekillendirildiği çift çene cerrahi onarımları gibi birçok farklı yöntem ile kişiye özel planlama doğrultusunda yapılır.

Çene dolgusu mu, ameliyat mı?

Alt çene kemiğinde çok ciddi bir görünüm değişikliği olmayacaksa, kişiler normal hayata hızlı bir dönüş talep ediyorsa ve sonucu işlem sonrasında görmek isterse, ortalama 6-18 ay etkinliği olan hyalüronik asit içerikli dolgular uygulanır. Çenede yapılacak işlemin etkisinin 2 yıldan daha fazla sürmesi beklentisi varsa veya alt çene köşeleri çok silik görünümdeyse protezler ile cerrahi olarak kemiklerinin yeniden şekillendirilmesi daha uygun kabul edilir. Yüz bölgesinde yapılan tüm estetik işlemlerinde olduğu gibi çene estetiği ile de ortaya çıkacak sonuç; tüm yüzün uyumlu ve doğal olmasıdır. Yüzdeki diğer organlar (gözler, burun, dudaklar vb.) ile orantılı olması daha doğal sonuçlar verir.

Erken yaşta dolgu

Çene estetiği 18 yaşını doldurmuş kişilere, ameliyata engel teşkil edecek kronik bir hastalık bulunmuyorsa yapılabilir. Kişilerin deri yapısı ve yüzdeki destek dokular yaş ilerledikçe dayanıklılığını yitirir. Gençlerde çoğunlukla dolgu uygulamaları yeterli olurken ileri yaştaki kişilerde yağ enjeksiyonu ve protez ile cerrahi onarımlar daha çok tercih edilir. Isırma problemleri eşlik ediyorsa ortodonti tedavisi ve cerrahi olarak kemiklerin şekillendirilmesi daha etkili sonuçlar sağlar. Dolgu uygulamaları ve ameliyatlı onarımlar mevsim farkı gözetilmeksizin yapılabilir.

Sigarayı bırakın

Sigara kullanımı yara iyileşmesini olumsuz etkilediği için çene estetiği ameliyatından önce mümkünse sigara bırakılması önerilir. Yine bitkisel karışımları (çaylar, katkı maddeleri vb.) kanama ihtimalini arttırabileceğinden ameliyat öncesi tamamen kesmek önemli. Düzenli kan sulandırıcı kullananlar da yine doktor kontrolünde ilacı değiştirip kesmelidir.