Yazı İçeriği

Bir tutam çörek otu

Cilt kuruluğuna karşı yumurta

Bir avuç kabak çekirdeği

Matlaşan cildiniz için domates suyu

Pancar, cildinize parlaklık ve canlılık veriyor

Salatalarınıza kırmızı lahana ekleyin

Sigarasız ve alkolsüz yaşama alışın

Şekeri de tuzu da kesin

Sporla kan dolaşımınız hızlansın

Nemlendirici kullanmıyor musunuz?

Güneş kremini 4 mevsim kullanın

Cilt kuruluğuna karşı yumurta tüketin

Güneşte uzun süre kalmak, güneş koruyucu ürünlerin doğru kullanılmaması, havuz veya denizden çıkar çıkmaz duş alınmaması nedeniyle tuzlu, klorlu suyun ciltte kalmasının faturası ağır olabiliyor. Ciltte oluşan kırışıklar, kırmızı ince damarlar, lekeler ve çiller yazdan bize kalanlardan bazıları. Ciltte gelişen bu hasarlar hemen her kadının canını fazlasıyla sıkmaya yetiyor. Güzel haber ise ciltte oluşan bu sorunların büyük oranda giderilebilmesi! Sonbahar mevsimi de cildi yenilemenin en uygun zamanı. Peki ama neler yeniden ışıl ışıl bir cilde kavuşmanızı sağlıyor? İşte cildinizi yenileyebilmek için tüketmeniz gereken besinler...


Bir tutam çörek otu

İçerdiği aminoasit, potasyum ve oleik asit ile cildin yapılanmasına olumlu etki ediyor, esneklik kaybını engellemeye yardımcı oluyor. Çörek otunu salatalarınızın üzerine bir tutam ekleyebilirsiniz.

Cilt kuruluğuna karşı yumurta

Cildi destekleyen ve hasarları onaran yumurta ile fasulye gibi protein içeren gıdalar menünüzde mutlaka bulunmalı. Yumurta ayrıca içerdiği biotin ile cilt kuruluğu için de öneriliyor. Herhangi bir sağlık probleminiz yoksa haftada 3 kez yumurtayı sofranızda bulundurmaya özen gösterin.

Bir avuç kabak çekirdeği

İçerdiği çinko, E vitamini ve omega 3 yağ asitleri sayesinde cildi yeniliyor ve nem oranını arttırıyor. Ayrıca lekelere de olumlu katkıda bulunuyor. Tuzsuz kabak çekirdeği günde 1 avuç tüketilebilir.

Matlaşan cildiniz için domates suyu

Taze domates suyu içerdiği likopen sayesinde zararlı ultraviyole ışınlarının yol açtığı ciltte lekeler ile kuruluk gibi hasarların onarımına yardımcı oluyor ve mat cildi canlandırıyor. Domates suyunu haftada 3 kez bir bardak tüketmeniz yeterli olacaktır.

Pancar, cildinize parlaklık ve canlılık veriyor

Cildin kan dolaşımındaki oksijen oranını arttırarak cilde parlaklık ve canlılık kazandırıyor. Pancarı ayda 2-3 kez tüketmenizde fayda var.

Salatalarınıza kırmızı lahana ekleyin

İçerdiği antosiyanin ile kırışıklara karşı etkili oluyor ve lekeleri azaltıyor. Kırmızı lahana ayrıca C vitamininden de zengin. Bu vitamin sayesinde cilt daha kolay arınıyor. Ayrıca antioksidan özelliği ile de kırışıklıklar ve cilt lekeleri azalıyor. Kırmızı lahanayı haftada 3-4 kez salatanıza ekleyebilirsiniz.

Sigarasız ve alkolsüz yaşama alışın

Sigara hem cilde sıkılık ve yoğunluk veren kollajen ile elastin liflerinin üretimini azaltıyor, hem de bu liflerin hasar görmesine neden oluyor. Bunun sonucunda ciltte gevşeme ve sarkmalar oluşuyor. Alkol kullanımı da ciltteki su kaybını arttırarak cildin nem dengesini bozuyor.

Şekeri de tuzu da kesin

Şekerli gıdalar cilt içindeki kollajen ve elastin liflerdeki yaşa bağlı hasarın artmasına neden oluyor ve kırışıklıklar daha erken yaşta oluşuyor. Fazla tüketilen tuz da göz çevresi gibi daha hassas ve yumuşak dokularda ödem ile şişliklere yol açarak yüze yorgun bir ifade veriyor. Beslenmenizde fast food, salam, sosis gibi hazır ve işlenmiş gıdalardan, şeker ile tuzdan uzak durmanız cildinizin kalitesinin de artmasını sağlıyor.

Sporla kan dolaşımınız hızlansın

Sağlıklı bir cilt için düzenli egzersiz ve spor yapın. Haftada en az 3 kez, 30-60 dakika spor yapmanız kan dolaşım hızını artırarak cildinize de olumlu etki ediyor. Ciltteki oksijen miktarı, dolayısıyla cildin beslenmesi artıyor.

Nemlendirici kullanmıyor musunuz?

Yaz mevsiminin neden olduğu hasarların onarımı için sonbaharda cildinize kaybettiği nemi kazandırmanız çok önemli. Ürünlerin içeriğindeki hyaluronik asit, A,C,E vitaminleri, aloe vera veya shea yağı içermesine dikkat edin. Bunlar cildi canlandırıyor ve sağlıklı görünümüne tekrar kavuşmasına katkı sağlıyor. Ayrıca nem takviyesi yapan yoğun nem maskelerini de haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Güneş kremini 4 mevsim kullanın

Zararlı ultraviyole A ışınlarının cilt yaşlanması ve cilt kanseri gibi olumsuz etkileri tüm yıl devam ettiği için güneş koruyucu kremleri yaz mevsimi dışında da kullanmaya devam edin. Koruyucu ürünü sokağa çıkmadan 20-30 dakika önce sürmeyi ve 3 saat sonra yenilemeyi ihmal etmeyin.