Yazı İçeriği

Çocuğunuz uykuya dalmaktan korkuyorsa…

Kâbuslar yüzünden ‘uyuyamıyorum’ diyorsa...

Stres uyumasına engel olabilir

Yeni eviniz çocuğunuzu uyutmayabilir

Yatmadan önce duş aldırın

Çocuklarda uykusuzluk nedenleri

Uyku saati geldiği halde çocuğunuzu yatağına gönderemiyor, gönderseniz bize uykuya dalmasını sağlayamıyor musunuz? Bazı çocuklar uykuya dalmak konusunda sıkıntılar yaşar. Bazen durum insomnia hastalığına (uykusuzluk hastalığı) kadar gider. Ancak hastalık dışındaki etmenler yüzünden uyuyamayan çocuğunuzun uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk olarak çocuğunuzun neden uykuya dalamadığını anlamanız önemli. Çocuklarda uykusuzluğun nedenleri ve uykuya dalmayı kolaylaştıracak tavsiyeler…


Çocuğunuz uykuya dalmaktan korkuyorsa…

Karanlıktan ya da tek olmaktan gelen korku, çocukların uyumalarını engelleyen en büyük nedenlerden biridir. İyi bir hayal gücü varsa duyduğu sesler çocuğun bu korkusunun artmasına neden olabilir. Büyüdükçe yok olan bu korkuları azaltmanın yollarından biri çocuğunuzun yattığı odada onu rahatlatmaktır. Yataktan etrafına baktığı zaman gördüğü eşyaların onu rahatsız etmeyecek, tam tersine rahatlatacak şeyler olmasını sağlayın. Aynı zamanda yanına onu rahatlatacak bir oyuncak alması da uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.

Kâbuslar yüzünden ‘uyuyamıyorum’ diyorsa...

Kâbus göreceğini düşünen çocuklar, uykuya dalmakta güçlük çekebilirler. Çocuğunuz kâbus görmemek için uyumaktan kaçınıyorsa onunla konuşmaya çalışın. Kâbusları hakkında konuşmak ve hatta onların resmini çizdirmek çocuğunuzun kâbus görmesini engelleyebilir. Aynı zamanda çocuklar, korku filmleri izlediklerinde ya da onları korkutacak kitaplar okuduklarında da kâbus görebilirler. Bundan kaçınmak için özellikle yatmadan önce, onu mutlu edip olumlu düşüncelere sevk edecek şeyler izlemesini ya da okumasını sağlayın. Hatta onun mutlu olup huzurlu hissedeceği hayaller kurun. Yatmadan önce rahatlatıcı bir hikâye okumak ya da sakin bir müzik dinlemek de daha rahat uyumasını sağlayabilir.

Stres uyumasına engel olabilir

Endişeli olduğumuz zamanlarda uykusuzluk baş gösterebilir. Çocuğunuzun bir şeyler hakkında endişeli olduğunu (okul, arkadaşları, aile ortamı…) hissederseniz, onunla konuşmanız ve onun programını stresini azaltacak şekilde düzenlemeniz çocuğunuzun uyuması konusunda yardımcı olabilir. Yaptığı aktivitelerin bazılarının yerine onun kendisine daha fazla vakit ayırmasını ve bu sayede endişelerinden kurtulmasını sağlayabilirsiniz.

Yeni eviniz çocuğunuzu uyutmayabilir

Hayatınızda ya da günlük yaşantınızda gerçekleşen büyük bir değişim uyku düzeninizin bozulmasına neden olabilir. Aynı durum çocuklar için de geçerlidir. Boşanma, ölüm, hastalık, taşınma gibi değişiklikler çocuğunuzun kendisini güvende hissetmemesine neden olabilir. Bu da uyku problemini beraberinde getirebilir. Sevdiği bir eşyayı yatağına götürmesine izin verin.

Yatmadan önce duş aldırın

Çocuğunuz yatarken terler, üşür veya acıkırsa uykuya dalamayabilir. Bunu önlemek için yatağında onu rahatsız edecek bir eşya bırakmayın. Odanın sıcaklığını rahat edebileceği bir düzeye getirmeniz uyumasını kolaylaştırabilir. Ayrıca yatmadan önce alınacak bir duş rahatlatıcı bir rutin olarak uykuya dalmasını kolaylaştırabilir.

Çocuğunuzun uyku sorununu birçok neden tetikleyebilir. Bunları gidermek için onunla konuşmanız ve beraber çözüm aramanız oldukça önemli. Konuşmak kadar onun rahatlayacağı aktiviteleri beraber yapmak da uyumasına yardımcı olabilir. Sorunları giderilen ancak hala uyku problemi yaşayan çocukların mutlaka doktora gitmesi gerekir.