Yazı İçeriği

Uyku düzenini şimdiden sağlayın

Ekran karşısında geçirdiği süreyi kısıtlayın

Ders tekrarı yaptırın

Sağlık kontrolünü ihmal etmeyin

Oda düzenlemeye dikkat

Liste oluşturmasını sağlayın

Arkadaşlarıyla görüşmesini düzenleyin

Okul alışverişine birlikte çıkın

Okula hazırlık yapın

Yaz tatilinde açık havada oynayıp eğlenen, güneşin denizin tadını çıkaran, istediği saatte yatıp beslenme kurallarına dikkat etmeyen çocuklar için artık günlük yaşantılarında disipline girme vakti geldi. Zira yaz özgürlüğü kısa bir süre sonra yerini ‘kurallar’ın kaçınılmaz olduğu eğitim-öğretim dönemine bırakıyor. Uyku saatlerinden beslenme biçimine, arkadaşlarıyla zaman geçirmelerinden televizyon başında geçirdikleri zamana dek pek çok şey ister istemez değişeceğinden çocuğunuzun keyfi kaçabilir. Kimi ebeveynler bu zorlu sürecin sıkıntısını yaşarken, çocuğunuzun yaz döneminden okula uyum sürecini kolaylaştırmak aslında o kadar da zor değil. Bazı basit kurallara dikkat etmek yeterli.


Uyku düzenini şimdiden sağlayın

Bütün yaz çoğunlukla istedikleri saatte yatıp istedikleri saatte kalkan, hal böyle olunca uyku düzeni tamamen ortadan kalkan çocuklar için artık çeki-düzen verme vakti. Bugünlerde çocuğunuzun fiziksel alışkanlıklarını değiştirmek hatta yeni düzene kademeli geçiş yapabilmek için yeterli süreniz var. Akşamları daha erken yatması sabahları daha erken uyanmasını kolaylaştıracağından birkaç gün içinde uyumu sağlamış olur.

Ekran karşısında geçirdiği süreyi kısıtlayın

Şüphesiz ne kadar kısıtlamaya çalışsanız da çocuklar tatilde bilgisayar ve televizyon karşısında dilediği gibi zaman geçirir. Ama artık buna nokta koymanın vakti. Okula uyum sağlaması  ve derslerine odaklanması gerekeceğinden şimdiden sınırlama getirmeye bakın. Yasaklamak doğru bir çözüm olmadığı için çocuğunuza bu kısıtlamanın nedenini onu karşınıza almadan güzel bir üslupla açık bir şekilde ifade edin.

Ders tekrarı yaptırın

Okul kitaplarını yeniden raftan indirmenin tam zamanı. Bugünden itibaren kısa sürelerle de olsa geçen yıl gördüğü derslerle ilgili en az iki deneme sınavı çözmesini sağlayın. Bu denemelerde yaptığı yanlış soruları belirleyerek bilgi eksiklerini gidermesine yardımcı olun. Geçen dönemi teşekkür hatta takdir belgesiyle tamamlamış olsa da, derslerini yeniden gözden geçirmesine ikna edin.

Sağlık kontrolünü ihmal etmeyin

Çocuğunuz enerjik ve keyfi yerinde görünebilir ama okul öncesi mutlaka fiziksel ve ruhsal sağlığını kontrol ettirin. Çocuk doktoru, göz doktoru, diş hekimi, işitme problemlerine karşı kulak-burun-boğaz uzmanına muayene ettirmek son derece önemli. Zira bazı göz hastalıkları sinsi ilerleyip hiç belirti vermeyebilir. İşitmesinde bir sorun olduğu da kontrolde tesadüfen ortaya çıkabilir. Dişinde olası bir sorun okul döneminde derslerinden geri kalmasına neden olabilir. Bu muayenelerle birlikte gerekiyorsa psikolog ile görüşmesini de organize edin.

Oda düzenlemeye dikkat

Okul açılırken iyi bir başlangıç yapmak ve okula uyum sağlaması için odasını ders çalışabilecek bir ortam haline getirmeye başlayın. Tatil dönemiyle birlikte raflara kaldırılan, çekmecelere, dolaba konulan ders kitapları yavaş yavaş alıştırarak yeniden masasının üzerine yerleştirilmeli. Yaz tatilinin verdiği rahatlıkla düzen açısından sizin de onun da çok da fazla dikkat etmediği odasının artık derli toplu hale getirilmesi okul disiplini kazandırılmasına da faydalı olur.

Liste oluşturmasını sağlayın

Çocuğunuza yaz tatili bitmeden yapmak istediklerinin bir listesini yaptırın. Böylece okula sayılı günlerinin kaldığı bu dönemi çok daha bilinçli ve planlı geçirir. Yapmak istediklerini yazmak ve bu listeyi önünde görmek, harekete geçmesinde fayda sağlar ve zamanı daha verimli kullanmasına da katkıda bulunur.

Arkadaşlarıyla görüşmesini düzenleyin

Yaz tatili boyunca arkadaşlarıyla birlikte eğlendiler, doya doya tatilin tadını çıkardılar. Sabah akşam demeden birbirlerine gelip gittiler, dışarıda zaman geçirdiler. Ancak artık yavaş yavaş birlikte geçirilen zamanı belirli sürelere çekmeye özen gösterilmeli.

Okul alışverişine birlikte çıkın

Okul alışverişine birlikte çıkmak, çocuğun okul havasına girmesine katkı sağlar. Okul alışverişinde aile bütçesine uygun aynı zamanda ders çalışmaya motive edecek malzemeler alın.