Yazı İçeriği

Gelecek nesillerin ömrü bizden kısa olabilir

Çocuklarınızı oynamaya teşvik edin

Egzersiz yaparak çocuklarınıza örnek olun

Hareketsizlik ömrü kısaltıyor

Hareketin sağlığa olan faydalarını herkes biliyor. Ancak hareketi hayata katmak her zaman çok da kolay olmuyor. Öyle ki bundan yaklaşık 2500 yıl önce Hipokrat, sağlıklı olmak için doğru beslenmenin yanı sıra egzersizin de önemli olduğuna dikkat çekti. 1950'li yılların başında ise hareketsizliğin kalp damar hastalığına bağlı ölümleri artırdığı bilimsel olarak ortaya kondu. O günden günümüze giderek artan bilimsel çalışmalar da gösteriyor ki hareket etmenin sağlığımız üzerindeki etkisi büyük. Kalp-damar hastalığı, yüksek tansiyon, şeker ve osteoporoz gibi hastalıkların tedavisinde önemli bir ilaç olan egzersizin, aynı zamanda kişinin kendini iyi hissetmesini sağlayan "aslında çikolata" gibi tatlı bir şey olduğu ortaya konuldu. Yani egzersiz sadece vücudumuza değil aynı zamanda ruh sağlığının korunmasına ve sosyal gelişime de katkıda bulunur.


Gelecek nesillerin ömrü bizden kısa olabilir

Fiziksel aktivite, egzersiz ve spor olmadan sağlığın korunabilmesi mümkün değil. Günümüz insanının kendi ebeveynlerinden daha uzun süre yaşaması beklenmekteyken, geleceğimiz olan çocuklar ve torunlarımızın ise tam tersine bizden daha kısa yaşama ihtimali bulunuyor. Bu durumun altında yatan en büyük gerekçe ise hareketsizlik ve buna bağlı ortaya çıkan sağlık sorunları. Sağlık Bakanlığı'nın verilerine göre 2008 yılında görülen tüm ölümlerin yüzde 43'ü kalp-damar hastalığı, şeker, yüksek tansiyon ve buna bağlı beyin kanaması gibi önlenilebilir sorunlar ve tüm ölümlerin yüzde 15’inin altında yetersiz fiziksel aktivite yatıyor. Sonuç olarak bizler, çocuk ve torunlarımızın sadece dersleri, okulları, sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıkları ile değil, egzersiz alışkanlıkları ile de çok yakından ilgilenmeliyiz.

Çocuklarınızı oynamaya teşvik edin

Çocuklar emeklemeye başladıktan sonra hareketlenmeye başlar. Bu dönemden sonra sürekli oynamaya teşvik edilmeli ve oyun için ev, sokak, park gibi yerlerde olanak yaratılmalı, bir yerlere gitmek için mümkünse yürüme ve bisiklet tercih edilmeli. Ellerine bilgisayar, telefon verilip uslu uslu oturmalarını sağlamak yerine, arkadaşları ile bir araya gelip oynama imkanı yaratılmalı. Hareket etmenin keyfine varan çocuğu daha sonra yaşına, fiziksel çevresine, fiziksel uygunluğun ve ulaşılabilirliğine göre uygun bir spora yönlendirmek gerekir. Ancak unutmayın ki seçtiğiniz sporun uygun sürede ve düzenli yapılması önemli. Bu nedenle kreşler, anaokulları ve okullar mutlaka iyi değerlendirilmeli, tenefüslerde oyun oynamalarına, spor yapmalarına çaba gösterilmeli.

Egzersiz yaparak çocuklarınıza örnek olun

Günümüzde çok sayıda aile, hafta sonunu alışveriş merkezinde gezerek ya da bir restoranda yemek yiyerek geçiriyor. Bu buluşmalarda genellikle çocukların eline telefon ve bilgisayar vererek onların masadan kalkmamaları isteniyor. Ancak bu davranışlar çocukların oyun oynamalarını ve hareketliliğini azaltır. Ailelerin daha çok oyun alanı olan mekanlarda buluşmaları, ayrıca kendilerinin de egzersiz yaparak çocuklarına örnek olmaları gerekir.