Yazı İçeriği

Ağır çanta duruş bozukluğu yapıyor

Çantayı tek değil, iki omuza takmalı

Sırt çantası omurgaya zarar veriyor

Okul çağındaki çocuklar için sırt çantası taşımak, günlük rutinlerinin bir parçası haline gelir. Okul çantasında dikkatli bir seçim yapılmaz ya da çanta doğru kullanılmazsa bel ve sırt ağrılarının önemli bir nedeni olabilir. Sırt ağrıları yaşamak için oldukça erken gibi görünse de okul çağı çocuklarının yüzde 25-30’u bel ve sırt ağrısı çeker. Bu yüzden çocuğunuzun sırtında ve belinde ağrı, kollarında veya bacaklarında hissizlik gibi şikayetler varsa dikkate alın ve bir doktora göstermeyi ihmal etmeyin.


Ağır çanta duruş bozukluğu yapıyor

Vücut, ağırlığın yüzde 10-15’inden fazla yük taşıdığında sırt-bel kas ve eklemlere aşırı yük biner. Özellikle öğrenciler, ağır çantayı taşıyabilmek için öne doğru eğilirler ve kamburlarını artırarak yürürler. Ağır çanta çocuğu arkaya doğru çeker. Çocuk da bunu dengelemek için kalçalarından öne doğru eğilir. Bu şekilde omurgaya aşırı yük biner ve dengesizlik oluşur. Bu hareket sırasında çocuk kamburunu artırır ve belini düzleştirir. Ağır çanta ayrıca boyun kaslarını da zorlayarak boyun ve sırt ağrılarına neden olabilir. Ayrıca çocuk ağır çanta taşırken oluşan dengesizlik sonucunda kolaylıkla düşüp, yaralanabilir. Bu yüzden çantaların yükünü hafifletmek özellikle sırt ve bel sağlığı için çok önemlidir.

Çantayı tek değil, iki omuza takmalı

Daha mı havalıdır yoksa daha mı kolaydır bilinmez ama okul çağındaki çocuklar genellikle çantalarını tek omuzda taşımayı sever. Çantayı tek omuzda taşımak, skolyoz gibi kalıcı bozukluklarına yol açmasa da vücudun çantanın olduğu tarafa doğru eğilmesine ve tek taraflı omurgaya çok yük binmesine yol açabilir. Bunun sonucunda omurga yaralanmaları ve omurga dengesizliğe gibi önemli sorunlar ortaya çıkabilir.