Yazı İçeriği

Puset fıtık nedeniniz olmasın

Ağrı hissederseniz dikkat!

Fıtık neden olur?

İnsanların yüzde 80’i hayatlarının bir döneminde bel ağrısı şikayetiyle karşılaşır. Boyun ağrısı da yine sıkça karşılaşılan sorunlardan birini oluşturur. Fıtığın dışında bel ve boyun ağrılarına en sık hatalı duruş, hatalı açıyla yük taşımak ve yine hatalı açıyla eğilmek veya kalkmak gibi hareketler neden olur. Bu ağrıların çoğu kas zedelenmesinden kaynaklanır ve ilaç tedavisi ile boyunluk gibi yöntemlerle ortadan kalkar. Ancak kimi zaman kişinin vücut yapısı, kimi zamansa taşınan yükün ağırlığı veya hatalı davranışın şiddeti nedeniyle bu sorunlar bel veya boyun fıtığı gibi ciddi durumlar da oluşturabilir.


Puset fıtık nedeniniz olmasın

Belimizde yer alan 5 adet omur kemiğinin arasında ‘disk’ adı verilen kıkırdaklar yer alır. Özel bir bağ dokusu organı olan diskin görevi; omurganın çeşitli hareketlere ve zorlamalara karşı dirençli olmasını, omurgaya uygulanan darbelerin emilmesini ve gücün çevre dokulara dengeli bir şekilde dağılmasını sağlamaktır. Bel fıtığı beldeki omur kemikleri arasında bulunan bu disklerin aşırı zorlamalar nedeniyle fıtıklaşması sonucu ortaya çıkar. Boyun fıtığı da yine aynı mekanizmayla gelişir. Bebeği uzun süre pusetle taşımak, aniden eğilerek kucağa almak, çocuk kucaktan inmek için yere doğru hamle yaptığında beli aniden sağa veya sola eğmek omur kemiklerindeki diskleri aşırı zorlar ve bunun sonucunda da özellikle doğum yapmış annelerin bel ya da boyun bölgesinde fıtık gelişebilir.

Ağrı hissederseniz dikkat!

Ağrı bel ya da boyun omurgasının zarar görmeye başladığını gösteren en önemli alarm mekanizmasıdır. Bel veya boynunuzda ağrı oluştuğunda çocuğunuzu taşımayı hemen bırakmanız gerekir. Çocuğunuzu taşımaya devam ederseniz bel veya boyun fıtığına neden olabilecek durumlar oluşabilir. Taşıdıktan sonra ister hemen ister saatler sonrasında ortaya çıksın, ağrı geliştiğinde kaslarınızı mutlaka 2-3 gün dinlendirmeniz gerekir. Dinlenmenize rağmen bel veya boyun bölgeniz ağrımaya devam ederse, bu yakınmanıza bacak veya kol ağrısı, refleks ya da his kaybı gibi yakınmalar da eşlik ederse zaman kaybetmeden mutlaka bir doktora başvurun. Çünkü bu şikayetlerinizin nedeni bel veya boyun bölgesinde gelişen fıtık olabilir.