Yazı İçeriği

Bahar alerjisine karşı korunma taktikleri

Kış bitince havalar ısınırken siz de canlanıyorsunuz. İçiniz içinize sığmazken çocuğunuz da kırda bayırda koşmak için can atabiliyor. Ama polenlerle gelen bahar alerjisi çocuğunuza göz açtırmayabilir. ‘Saman nezlesi’ ya da ‘bahar nezlesi’ olarak bilinen alerjik nezle özellikle bahar aylarında sıklıkla hapşırık, kaşıntı, burun akıntısı ve tıkanıklığa neden oluyor. Son yıllarda hızla yaygınlaşan bahar alerjisine çoğunlukla fast food beslenme, katkı maddeli gıdalar, hava kirliliğinin artması ve kötü hijyen koşullarının de aralarında olduğu pek çok neden yol açabiliyor. Çocuğunuz için bahar alerjisine karşı alınabilecek önlemler...

Dışarıya çıkış saatlerine dikkat edin

Polen yoğunluğu en çok sabah erken saatlerde ve akşam saatlerinde oluyor. Saat 08.00-14.00 arasında mümkünse dışarı çıkarmayın.

Maskesiz çıkarmayın

Çocuğunuzu tozlu ve polenli ortamlarda bulundurmayın. Bulunması gerekiyorsa maske takmasını sağlayın.

Vazelin kullanın

Çocuğunuzun burnunun dış kısmına ve göz çevresine çok ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün. Polenler vazeline yapışarak, buruna ve göz çevresine girişi engelliyor.

Açık havada bile sigaradan koruyun

Polen mevsiminde bir de çocuğun yanında içilen sigara alerjik rinitin daha da kötüleşmesine neden oluyor. Çocukları açık havada bile sigara içilen ortamlardan uzak tutun.

Pencerelerinizi kapatın

Polenlerin uçuştuğu saatlerde kapı ve pencerelerinizi kapalı tutun. Rüzgarlı havalarda evde kalmaya çalışın. Öğleye kadar evi havalandırın.

Havayı nemlendirin

Özellikle kaloriferli evlerdeki kuru hava, alerjik rinitin kötüleşmesine neden olabileceğinden, evde hava nemlendiricisi kullanın.

Klima bakımını yaptırın

Klimalarda kullanılan filtreleri her ay değiştirin, alerjenleri tutan özel filtreler alın.

Halı ve kilim seçimi önemli

Sadece çocuğunuzun odasındaki değil, evin genelindeki halılara ve kilimlere dikkat edin. Toz barındırabilecek kilim, halı gibi ev eşyalarını kullanmayın.

Burnu için sprey kullanın

Burnunun açık kalması için tuzlu okyanus suyu gibi spreylerle temizleyin.

Giysilerini dışarıya asmayın

Polen mevsiminde giysilerini açık havada kurutmayın.

Sokak kıyafetini değiştirin

Dışarıda giyilen giysiler daha sık temizlenmeli. Ayrıca çocuğunuza eve gelir gelmez üzerindekileri çıkararak ev kıyafetlerini giyme alışkanlığı kazandırın.

Pamuktan şaşmayın

Pamuklu giysiler terini emeceği için soğuk almasının da önüne geçeceğinden, sağlığı açısından onu çok terletmeyecek, açık renkli ve pamuklu giysiler giydirin.

Tüylerden uzak tutun

Alerji tozlu ve tüylü ortamları seviyor. Bu nedenle evinizde tüylü hayvan ve bitki beslemekten kaçının. Peluş oyuncakları çocuğunuzdan uzaklaştırın ve sık sık toz alın; ama çocuğunuzun yanında değil!

Akşam mutlaka duş

Alerjik çocuklar yatmadan önce mutlaka yıkanmalı. Böylece gün içerisinde vücutlarına yapışan toz ve polenlerden arınmış olacaklar.

Temizliği onunlayken yapmayın

Alerjik bünyeye sahip çocukların bulunduğu ortamların mutlaka temiz tutulması gerekiyor. Çocuğunuzun yanında temizlik yapmamaya da özen gösterin.