Yazı İçeriği

Ellerini nasıl yıkamalı?

Maske takmıyorsa, çare vazelin

Pamuklu kıyafetler giydirin

Uyurken de terlemesin

Polenler kıyafetlerine de yapışıyor

Restoranda değil, evde yemek yesin

Meyve suyu değil, su içmeli

Vitamin takviyesi almalı mı?

Baharda hareket etsin

Pencereleri sık sık açın

Çocuğunuzun baharda hasta olmasını istemiyorsanız…

Kış bitti, hastalıklardan kurtulduk diye düşünürken, ilkbaharda başka hastalıklar kapımızı çalıyor. Bundan en çok da çocuklar etkileniyor. Havaların ısınmasıyla çocukların dışarıda geçirdikleri vakit uzuyor. Hasta olmak bahar sevinçlerine gölge düşürebiliyor. Alerji, üst solunum yolu enfeksiyonları, ishal, kızamık ve suçiçeği pek çok hastalık baharda çocuklarda yaygın olarak görülüyor. Ama bahar hastalıklarına yakalanmadan onları korumak mümkün. İşte çocukları bahar hastalıklarından korumanın yolları…


Ellerini nasıl yıkamalı?

Onlara isterseniz hikaye diliyle ellerimizin mikrop yuvası olduğunu öğretin. Gün boyu ellerini yüzüne sürme, ağzına sokma gibi riskler nedeniyle mikropların bu baharda bizi kolayca hasta edebileceğini anlatın. Bu nedenle ellerini sık ve doğru şekilde (20’ye kadar sayarak ellerinin içini, üzerini, tırnaklarını, parmak aralarını) güzelce yıkamasını, siz uygulayarak gösterin. Dışarıdan eve gelir gelmez ellerini yıkaması gerektiğini öğretin. Hapşırırken ağzını eliyle değil, koluyla kapaması da çok önemli.

Maske takmıyorsa, çare vazelin

Polenler baharda doğanın yeniden canlanma sürecinde kaçınılmaz olarak havada uçuşuyorlar ve onlardan kaçmak neredeyse imkansız. Ancak yine de, özellikle alerjik bünyeye sahipse çocukları baharda polenlerin yoğun olduğu sabah saatlerinde, akşam üzeri ve rüzgarlı havada dışarı çıkarmayın. Alerji tedavisini ihmal etmeyin. Maske takmaya yanaşmıyorsa, dışarı çıkarken özellikle burnunun, ağzının ve gözlerinin çevresine ince bir tabaka şeklinde vazelin sürün. Bu sayede alerjenler vazeline yapışacağı için çocuğunuza temas edemeyecek ve onu koruyacak. Evin pencerelerini baharda polenlerin yoğun olduğu saatlerde açmayın.

Pamuklu kıyafetler giydirin

Onu terleten kıyafetlerden kaçının, sentetik yerine pamuklu giysiler giydirin. Kıyafetlerini baharda havaların bir ısınıp bir soğumasını, ani ısı değişikliklerini göz önüne alarak seçin.

Uyurken de terlemesin

Çocuğunuzun odasının ısısını iyi ayarlamanız sandığınızdan çok daha önemli. Gece üzerinin açılıp üşüyeceğini düşünerek terlemesine neden olabilecek pijama giydirmek ya da odasını sıcak tutmak aksine ona zarar verir. İdeal oda sıcaklığı gündüz 22, gece 19-20 derece olmalı.

Polenler kıyafetlerine de yapışıyor

Çocuğunuza her akşam yatmadan önce mutlaka duş aldırın. Gün boyu dışarıda giydiği giysileri odasında çıkarmamasına dikkat edin. Aksi halde kıyafetlerine yapışan gözle görülemeyecek türden mikroplar ve alerjenlere gece boyu maruz kalması, onu olumsuz etkileyecektir. Şapka ve ceket gibi dışarıda giydiği kıyafetleri daha sık yıkayın. Baharda yani polen mevsiminde çamaşırlarını dışarıda kurutmayın.

Restoranda değil, evde yemek yesin

Çocuğunuzun kesinlikle evde yapılan tencere yemeklerinden yemesine dikkat edin. Anne ve babalar günün yorgunluğunun ardından kolaya kaçarak kimi zaman çocuklarını restorana götürüp akşam yemeği yedirebiliyor. Günümüzde bu tür davranışların giderek sıklık kazanmaya başladığı görülüyor. Ancak gün boyu ne kadar yorulmuş olursanız olun, çocuğunuzu fast-food yiyeceklerden ve kızartmalardan uzak tutun. “Dışarıda sebze yediriyorum” diyerek içinizi rahatlatmaya çalışmayın. Zira restoranlarda lezzet artırıcılar, krema ve soslar, katkı malzemeleri kullanılabiliyor. Bu gıdalar çocuğunuzun bünyesini hem zayıflatıyor hem de kötü bir yaşam alışkanlığı edinmesine neden oluyor. Çocuğunuzun ayrıca mevsim sebze ve meyveleri, bakliyat ve yeterince et tüketmesini sağlayın. Onu küçük yaştan itibaren şekerli gıdalardan, abur cuburdan uzak durması gerektiğine alıştırın. Sağlıklı atıştırmalıklara yönlendirin.

Meyve suyu değil, su içmeli

Çocuğunuzun yaşına ve kilosuna uygun olarak her gün 500 ml-2 lt arasında, yeterli miktarda su içmesini sağlayın. Sıvı ihtiyacını çoğunlukla, yaşam kaynağımız olan su ile karşılaması çok önemli. Öte yandan meyve suları yerine meyvenin kendisini yedirin. Asitli içeceklerin çocuk beslenmesinde kesinlikle yeri yok.

Vitamin takviyesi almalı mı?

Pek çok anne baba çocuklarının bağışıklığını güçlendirici vitamin ve ürünleri, gerek kulaktan dolma bilgilerle gerekse arkadaşlarının tavsiyesiyle çocuklarına veriyorlar. Ancak mutlaka önce doktorunuza danışın. Aksi halde çocuğunuza fayda yerine zarar verebilirsiniz. En doğru olanının, gerekli vitamin ve mineralleri, sağlıklı ve dengeli beslenerek doğal yoldan almaları olduğunu unutmayın.

Baharda hareket etsin

Baharda güneşli havalarda güneşin faydalarından çocuğunuzu mahrum bırakmayın. Parka, bahçeye çıkarın, hem temiz hava almasını hem güneşten faydalanmasını sağlayın. Evde hareketsiz bir yaşantıdan korumak için dışarıda bol bol hareket etmesine fırsat tanıyın. Bu baharda bir spor aktivitesinde bulunmasını sağlayın. Egzersiz ve spor bağışıklık sistemini güçlendirdiğinden temiz havada yürüyüş, bisiklete binmek gibi faaliyet imkanları sunun. Bahar hastalıklarından korunmada hareketin önemli olduğunu unutmayın.

Pencereleri sık sık açın

Bahar hastalıklarından korunmada çocuğunuzu kapalı ve kalabalık ortamlardan uzak tutmanız da çok önemli. Kışın soğuktan dolayı açılamayan pencereler baharda havaların ısınmasıyla daha rahatlıkla açılabiliyor. Çocuğunuzun baharda hastalıklardan korunması için evinizde odaların, okulda ve kreşte sınıfının düzenli ve sık sık havalandırılması çok önemli.