Çocuğunuzun beslenmesine bu besinleri ekleyin

Okulların başlamasıyla birlikte yeme düzeni değişen çocukların sağlıklı bir beden ile zihin gelişimi ve okul başarısı için doğru besinleri yeterince tüketmeleri çok önemli. Çünkü yapılan çalışmalar; okul çağındaki çocuklarda büyüme, gelişme ve okul başarısının doğrudan beslenmeyle ilişkili olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin süt ile yoğurt çocuğun zihinsel gelişimi ve dikkat kabiliyeti üzerinde anahtar rol üstlenirken, kuru baklagiller de daha güçlü bir hafızaya sahip olmalarını sağlar. Çocukların bu dönemde yeterli ve dengeli beslenmeleri aynı zamanda hastalıklardan da korunmalarını sağlarken, ileriki yıllarda diyabet, kolesterol, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri ile karşılaşma riskini de düşürür. Okul çağındaki çocukların beslenme listesinde mutlaka bulunması gereken besinleri sıraladı.


1 9

Yumurta

Yumurtada bulunan proteinin vücut tarafından kullanılabilirliği oldukça yüksek. İşte bu nedenle, “En kaliteli protein kaynağı nedir?” sorusunun yanıtı; “yumurta”dır. Beyin fonksiyonları için önemli olan kolin ve A, D, E gibi vitaminleri barındıran yumurta okul çağı çocuklarının beslenmelerinde hafızayı güçlendiren besinlerin başında gelir ve önemli bir rol oynar. Yumurtayı her gün haşlayarak, sebzeli veya peynirli omlet şeklinde ya da yumurtalı ekmek olarak, çeşitli şekillerde pişirerek çocuğunuzun bıkmadan yemesini sağlayabilirsiniz.

2 9

Süt-yoğurt

Önemli bir protein kaynağı olan süt ve yoğurt, büyüme ile gelişme, dokuların onarımı, güçlü kemikler ve sağlıklı dişler için olmazsa olmaz besinlerden. Ayrıca içeriğindeki çinko ile zihni açar, bu sayede çocuğunuzun derslerinde daha başarılı ve dinamik olmasını sağlar. Okul çağı çocuklarında artan enerji ihtiyacı, kalsiyumu yeterli alma gerekliliği de göz önünde bulundurulduğunda, çocukların günde 2-3 su bardağı kadar süt veya yoğurt tüketmeleri gerekir.

3 9

Ceviz

Faydaları saymakla bitmeyen cevizin kalp hastalıkları, diyabet, kolesterol, bazı kanser türleri üzerine etkili olduğu bilinir. Bu faydalarının yanı sıra, görüntüsü aynı beyin gibi olan ceviz öğrenme fonksiyonlarını da geliştirir ve hafızayı güçlendirir. Bu etkisi sayesinde düzenli ceviz tüketen çocukların dersleri kavrama yeteneğinin daha yüksek olduğu bilinir. Çocuğunuzun kahvaltıda veya ara öğünlerden birinde 2-3 tam ceviz yemesinde fayda var.

4 9

Tam buğday

B vitamini ve posa içeriği ile ön plana çıkan tam buğday, çocukların okuldaki performansına katkı sağlar. Örneğin kan şekerindeki ani dengesizlikleri önleyerek çocukların okulda uyuklamalarını önleyebilir. Tam buğday ekmeği, tam buğday unu kullanılarak yapılmış bir dilim kek ve krep hem çocukların seveceği hem de derslerinde başarıyı artıracak sağlıklı bir seçim olur.

5 9

Pekmez

Demir eksikliğinin yol açacağı konsantrasyon bozuklukları, derse odaklanamama sorunları, dolayısıyla okul performansında düşüklüğün önüne geçebilmek için çocukların demiri yeterli almaları çok önemli. Kahvaltıya veya herhangi bir ara öğüne 1 tatlı kaşığı pekmez ilave edip, demir içeriğinden yararlanarak çocuğunuzun okul başarısını artırabilirsiniz. Ayrıca, pekmez kalsiyum minerali açısından da zengin olduğu için kemik gelişimi için de oldukça faydalı.

6 9

Kırmızı et

Kırmızı et proteinin yanı sıra demir, çinko ve B12 vitamini içeriği ile okul çağı çocuklarının beslenmesinde öne çıkar. Merkezi sinir sisteminde görev yapan ve zeka gelişimi ile ilişkili olan çinkonun en önemli kaynağı kırmızı ettir. B12’nin unutkanlık için birebir olduğu bilinir ve yapılan çalışmalar, B12 düzeyi düşük çocukların okul başarısının da düşük olduğunu gösterir. Bu nedenle çocuklar haftada 2-3 kez kırmızı et tüketmeli. Kırmızı etin içinde bulunan demirden maksimum düzeyde faydalanmak için, etin yanında C vitamininden zengin limonlu bir salata tercih edin.

7 9

Kuru baklagiller

Kuru fasulye, nohut ve mercimek gibi kuru baklagiller bitkisel kaynaklı protein içermelerinin yanı sıra posadan zengin, vitamin ve mineral deposu besinlerdir. Yapılan çalışmalar; özellikle içerdikleri demir ve folik asidin beyin gelişimi için gerekliliği olduğunu kanıtlar. Çocukların daha güçlü bir hafıza için haftada 2-3 kere kuru baklagil tüketmeleri çok önemli.

8 9

Meyve ve sebze

Vücudun sağlıklı çalışmasını ve hastalıklardan korunmayı sağlayan vitaminler ile sağlıklı bir sindirim sistemi, düzenli kan şekeri düzeyi ve kalp sağlığı üzerine olumlu etkileri kanıtlanmış posayı buluşturan meyve ve sebzeler, okul çağı çocuklarının mutlaka tüketmeleri gereken bir besin grubu. Çocukların günde mutlaka 3-4 porsiyon meyve-sebze yemeleri gerekir. Meyve ve sebzelerde de çeşitlilik artırmalı, renkli beslenilmeli. Örneğin; rengini karotenoid pigmentinden alan turuncu veya sarı renkli meyve-sebzeler kalp hastalıkları ve göz sağlığı, mor meyve-sebzeler kalp sağlığı için önemli ve rengini klorofil pigmentinden alan yeşil meyve-sebzeler kansere karşı koruyucudur.

9 9

Balık

Balık, omega 3 yağ asidinden zengin bir besin olması sayesinde kalbi korur. Ayrıca iyot içeriği ile zeka gelişimi üzerinde olumlu etkisiyle de öne çıkan, kaliteli bir protein kaynağı. Okuldaki başarıyı artırmanın, zihinsel performansı güçlendirmenin ve kalp hastalıklarından korunmanın sırrı, haftada 2-3 kez balık tüketmekten geçir. Izgara, fırında veya buğulama şeklinde tüketilen balık hem çocukların genel sağlık durumunu iyileştirir, hem de daha başarılı olmalarına yardım eder.