Yazı İçeriği

Çocuklarda depresyon belirtileri

Çocuklarda depresyon için profesyonel destek alın

Depresyon yaşı küçülüyor

Çocuğunuz son zamanlarda sinirli ve öfkeli davranışlar mı sergiliyor? Sürekli yorgunluktan yakınıyor, ya hiç yemiyor ya çok yiyor, ya uyuyamıyor ya da kalkmak bilmiyor! ‘Bir sorun var’ diyor ama tüm çabalarınıza rağmen ona ulaşamıyorsunuz. Modern çağın hastalığı depresyon çocuğunuzun da kapısını çalmış olabilir. Bu durumda hem çok anlayışlı hem de çok dikkatli davranmanız gerekir. Çocuklarda depresyon görmezden gelindiğinde ya da erkenden tedavi edilmek yerine oluruna bırakıldığında okul problemlerinden ders başarısızlığına, sosyal ilişkilerde bozulmadan özellikle ergenlik dönemine doğru madde kullanımı ve öz kıyım girişimleri gibi kendine zarar verici davranışlara dek çok ciddi sorunlara yol açabilir. Çocuklardaki ani duygusal ve davranış değişikliklerine karşı hem öğretmenlerin hem de ailenin duyarlı olması ve gereken desteği sağlaması çok önemlidir.


Çocuklarda depresyon belirtileri

Depresyona giren çocuğun uyku düzeninde keskin değişiklikler olur, ya uyuyamamaya ya da aşırı uyumaya başlar. İştahında da benzer şekilde ya kesilme ya da artış yaşanır. Küçük yaştakilerde beklenen kilo artışının olmaması önemli bir klinik belirtidir. Özellikle 6-8 yaşlarındaki çocuklarda bedensel yakınmalar en çok da baş ağrısı şikayeti görülürken, yaş küçüldükçe karın ağrıları da sıklıkla yaşanabilir. Depresyonun yetişkinlerde daha çok nedensiz ortaya çıkan aşırı üzüntü haline yol açmasına rağmen çocuklarda üzüntü halinin, mutsuz görünmenin yanı sıra aşırı huzursuzluk, sinirlilik ve dindirilemeyen öfke nöbetlerine yol açar. Gün içinde ani duygu dalgalanmaları ve eşlik eden ağlama nöbetleri olabilir. Eşlik eden değersizlik ve suçluluk düşüncelerinin yanı sıra, özgüven eksikliği ve içe kapanıklık görülür; ayrılık kaygısı, fobiler, takıntılar ortaya çıkabilir. Depresyona giren çocukta günlük aktiviteleri ve sosyal ilişkilerinin yanı sıra derslerine karşı da ilgisizlik ve isteksizlik baş gösterir. Depresyona bağlı olarak da ortaya çıkan dikkat dağınıklığı ve konsantrasyon kaybı çocuğun ders başarısında da azalmaya neden olur. Toplumsal içe çekilme ile birlikte hem yaşıtlarıyla hem de ailesi ile ilişki problemleri gözlenir.

Çocuklarda depresyon için profesyonel destek alın

Depresyon; genetik, çevresel ve biyolojik faktörlerin etkileşimi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Depresyon, ergenlik öncesinde kız ve erkeklerde eşit oranlarda görülmesine rağmen ergenlikle beraber kızlarda görülme sıklığı artar. Çocuklarda söz konusu depresif belirtilerin varlığında ailenin mutlaka bir uzmandan yardım alması gerekir. Tedavide bireysel psikoterapi, gerekirse ilaç tedavisi uygulanır. Yapılan çalışmalar ilaç tedavisi ile birlikte uygulanan psikoterapinin daha etkin sonuçlar sağladığını gösteriyor. Aile tedavinin bir parçası olmalıdır. Aile görüşmeleri ve psikoeğitimin yanı sıra uzmanın gerekli gördüğü hallerde aile terapisi de uygulanan tedavi yöntemlerindendir.