Yazı İçeriği

1. 3 kişilik yemeyin

2. ‘Hamileyim’ diyerek oturmayın

3. Hangi spor yapılabilir?

4. Bağışıklık için uyku önemli

İkiz gebelik riskleri

İleri anne yaşı olarak kabul edilen 35 yaşın üzerinde doğum yapılması ve anne adayının daha önce doğum yapmış olmasının yanı sıra tüp bebek gibi üreme tekniklerinin kullanılması da çoğul gebeliğin yaygınlığını artırır ve ülkemizde çoğunlukla ikiz gebelik görülür. İkiz gebeliğin olumlu yönlerinin yanı sıra düşük, bebekte gelişme geriliği, gebelik şekeri, gebelik zehirlenmesi, erken doğum ve doğum sonrası depresyon gibi riskleri de bulunur. Bir önemli risk faktörü olarak da anne adaylarının “İkiz bebek bekliyorum” diyerek aşırı yemeleri dikkat sorun yaratır. Çoğul gebelikte en sık yapılan 4 hata…


1. 3 kişilik yemeyin

Çoğul gebelikte de normal bir bireyde olduğu gibi günlük besin alımının yüzde 40’ı karbonhidrat, yüzde 50’si protein, geri kalanı da yağdan oluşmalı. İkiz hamilelikte günlük kalori alımı, hamilelik öncesine göre 600 kcal fazladan olmalı. Oysa pek çok anne ikiz beklediği için gerekenden çok daha fazla yer, bu da aşırı kilo ve önemli sağlık sorunlarına yol açabilir. Tek tip beslenmeden kaçınılmalı. Örneğin; kuru fasulye + pilav + ekmek öğünü karbonhidrat ağırlıklı olduğundan doğru değil. Kalsiyum içeren yiyeceklerin aşırı tüketimi de vücutta taş üretimine neden olur. Dolayısıyla dengeli ve sağlıklı beslenmeye özen gösterilmeli. Öğünlerde porsiyonlar küçük tutulmalı. Aşırı baharatlı, yağlı, acılı-ekşili yiyecekler ve büyük porsiyonlar gaz, reflü ve hazımsızlık şikayetlerini artırdığından dikkat edilmeli.

2. ‘Hamileyim’ diyerek oturmayın

Yürüyüş, yüzme ve yoga aktif olmak için yapabileceğiniz en güzel aktiviteler. Bu hareketlilik vücuttaki dinamizmi artırmakla beraber kan dolaşımı sirkülasyonunu sağlar. Bu akışkanlık toplardamarlarda olabilecek pıhtıyı engeller. Hamilelikte zaten toplardamarlarda pıhtılaşmaya meyil arttığından bir de ikiz anne adayı aktivasyon kısıtlılığına giderse bu risk daha da artar. Dolayısıyla mutlaka aktif olun. Sürekli yatmak ve hareketsizlik damarlarda pıhtı oluşma riskini artırmanın yanı sıra, bağırsak hareketlerini de bozarak kabızlığın görülme sıklığını artırır. Yürüyüş, vücutta oluşan ödemin dağılmasına, eklemlerin çalışmasına ve doğal olarak da vajinal doğumun kolay olmasına katkıda bulunur. Bu kapsamda günlük yarım saatlik egzersiz faydalı.

3. Hangi spor yapılabilir?

Günlük aktivite yapayım derken aşırıya kaçmak fayda yerine zarar getirebilir. Aşırı spor (ağırlık kaldırılan, kalp ritmini ani yükselten vb.) vücutta yorgunluğa ve buna bağlı hormonların salgılanmasına hatta erken doğumu tetikleyici rahim kasılmalarına dönüşebilir. Eklemlere yük bindirmeyen ve mümkünse yerçekimi olmayan sporlar tercih edin. Bu kapsamda günde yarım saat yüzme ideal. Daha önce yapmadığınız bir spora (tenis vb.) hamilelikte başlamaktan kaçının. Çok önemli diğer bir nokta da spor sırasında yeterli sıvı desteği. Aksi halde sıvı desteğinin azalması rahim kasılmalarına neden olur.

4. Bağışıklık için uyku önemli

Her insan gibi anne adayının da günlük 8 saatlik bir uykuya ihtiyacı vardır. Az uyku zaten gebelikte azalmış olan immün direncin (bağışıklık sisteminin) daha da azalmasına ve buna bağlı enfeksiyonlara kolay yakalanmaya sebep olur. Gebelikle beraber gece yarısı kramplarından sık idrara çıkmaya dek birçok nedenden dolayı anne adayının uyku düzeni bozulabilir. Ancak uykuya dalışın rahat olması için uyumadan iki üç saat önce yemek ve sıvı alımı kesilmeli, gerekirse yatmadan önce ılık bir duş alınmalı, kahve-çay gibi kafeinli içeceklerden özellikle uyku öncesi uzak durulmalı ve günün aynı saatlerinde uyumaya gayret gösterilmeli.