Yazı İçeriği

Çok klorlu havuz sağlıklı olur diye düşünmeyin

Klordan arının

Kulak nasıl temizlenmeli?

Tinnitusa neden olabiliyor

Kulağınız tıkandıysa kendiniz müdahale etmeyin

Dış kulak yolu iltihabı kulak çınlamasına neden oluyor

Yaz aylarında kulak hastalıklarında artış yaşanıyor. Bu hastalıklardan ilk sırada dış kulak yolu iltihabı geliyor. Dış kulak yolu iltihabı önemsenmediğinde ise birçok kalıcı sağlık sorununu beraberinde getiriyor. Öyle ki, sürekli kulak çınlaması olarak görülen tinnitus hastalığının bile sebeplerinden biri dış kulak yolu iltihabı. Peki dış kulak yolu iltihabından nasıl korunabiliriz?


Çok klorlu havuz sağlıklı olur diye düşünmeyin

Dış kulak yolu iltihabının en sık görüldüğü mevsim yaz. Yaz aylarında sık sık duş almak, denize ve havuza girmek ve suyun içinde uzun süre vakit geçirmek kulak içinin nemli kalma süresini artırıyor. Bu da beraberinde dış kulak yolu iltihabını getirebiliyor. Özellikle gün boyu havuzdan çıkmayan çocuklarda bu hastalık daha sık görülebiliyor. Bunun nedeni havuz suyunun kirli olması değil, klor seviyesinin fazla olmasıdır. Çünkü bol klorlu havuzlar dış kulak yolu florasını etkileyerek burada bulunması gereken zararsız mikropları yok ediyor. Kulak kanalındaki normal flora bozulduğunda hastalık yapan mikropların sayısında artış oluyor.

Klordan arının

Yaz tatilinin bir işkenceye dönüşmemesi için özellikle çocukların çok dikkatli olması gerekiyor. Çocuklar yazın sabahtan akşama kadar havuzda vakit geçirebiliyorlar ve sık sık havuza atlayarak oyun oynuyorlar. Bu nedenle tatil sürecinde öncelikli olarak çocukların kulak içinde kalan klorun temizlenmesi için havuzdan sonra mutlaka duş almaları çok önemli.

Kulak nasıl temizlenmeli?

Kulak temizliği çok önemli, ancak çok dikkatli olmak ve hassas davranmak gerekiyor. Hatalı yöntemler dış kulak yolu iltihabı gibi hastalıklara ve kalıcı hasarlara neden olabiliyor. Yazın kulakların nemli kalmaması ve temiz olması önemli. Ancak bu amaçla kullanılan pamuklu çubuklar dış kulak kanalını tahriş edebiliyor ve iltihaba neden olabiliyor. Bu nedenle kulakların nemi ve kiri, normal bir parça pamuk ile dıştan alınabilir. Havuz, deniz ya da sık duş sonrası nemi önlemek içinse, kulaklar en az 30 santim uzaktan ve düşük ısıda ayarlanmış bir saç kurutma makinesi ile kurutulabilir. Temizlik sırasında pamuklu çubuk, kağıt peçete gibi ürünler kullanmak sağlıklı olmadığı gibi, kulağı tahriş ettiği ve florayı bozduğu için yine dış kulak yolu iltihabına neden olabiliyor. Ayrıca deniz, havuz ya da duş sonrasında kulak kanalındaki kirin şişmesi ve geçici olarak işitme kaybına neden olması sonucu oluşan rahatsızlık kişinin kulağını açmaya çalışmasına, damlalar damlatmasına veya yabancı cisim sokmasına neden olabiliyor. Ancak bu çabalar rahatsızlığı geçirmediği gibi dış kulağın iltihaplanmasına hatta zarın delinmesine bile yol açabiliyor.

Tinnitusa neden olabiliyor

Dış kulak yolu enfeksiyonu insan vücudunun en ağrılı hastalıklarından biri. Sadece kulak kaşıntısına neden olabilen hafif dış kulak yolu iltihapları olabileceği gibi, dış kulak yolunun tamamının kapanmasına neden olabilen çok ağrılı dış kulak iltihapları da görülüyor. Bu şekilde ilerleyen iltihaplarda kaşıntının yanında halk arasında sürekli ve geçmeyen kulak çınlaması olarak bilinen tinnitus rahatsızlığı görülüyor. Dış kulak yolu iltihabı ile birlikte gelen ağrı, kaşıntı ve çınlama gibi şikayetler genellikle 1–2 hafta içerisinde ortadan kalkıyor. Ancak dış kulak yolu iltihabının kulak zarını etkilediği ve zarda kalıcı bir deliğe neden olduğu durumunda tinnitus ortaya çıkabiliyor. Hastalığın ilerlemesi halinde kulak çınlaması kalıcı hale gelebiliyor hatta işitme kaybı ortaya çıkabiliyor.

Kulağınız tıkandıysa kendiniz müdahale etmeyin

Kulak kanalında kir birikmesi ve dış kulak yolu iltihabı gibi basit nedenler bile tinnitus rahatsızlığına yol açabiliyor. Kulak içiyle ilgili birçok problem beraberinde kulak çınlamasını getirebiliyor. Bu nedenle özellikle tatil döneminde sürekli ve geçmeyen bir kulak çınlaması ortaya çıkmışsa önlem almak gerekiyor. Çocuklar bazı durumlarda tüm şikayetlerini ağrı olarak belirtebildikleri için kulak çınlaması olsa bile bunu “Ağrım var” şeklinde ifade edebilir. Bu nedenle, kalıcı hasarların önüne geçebilmek için kulakla ilgili tüm şikayetleri dikkate almak, kişisel müdahaleden kaçınarak mutlaka bir doktora görünmek çok önemli.