Yazı İçeriği

Elmacık kemiği estetiği nedir?

Elmacık kemiği nasıl belirginleştirilir?

Elmacık kemiği dolgusu mu, ameliyat mı?

'Altın oran' kıstası

Kimlere uygulanabilir?

İyileşme ne kadar sürer?

Elmacık kemiği estetiğiyle ilgili bunlara dikkat!

Elmacık kemiği belirginleştirme

Özellikle orta yaştan sonra daha çok tercih edilen elmacık kemiği estetikleri, kişilerin yüz hatlarını daha belirgin hale getirir. Sıklıkla çıkık elmacık kemiklerine (zigomatik kemikler) sahip olmak isteyen kadınlara çeşitli estetik uygulamalar yapılır.


Elmacık kemiği estetiği nedir?

Elmacık kemiklerinin belirgin olması amacıyla yüze genç ve karizmatik bir ifade katmak estetiğin amaçlarındandır. Elmacık kemiklerinin daha belirginleştirilmesi için yapılan tüm bu işlemler elmacık kemiği estetiği olarak isimlendirilir. Çoğunlukla silik görünen kemiklerin, daha belirgin olması için büyütme işlemi yapılsa da, normalden çok belirgin veya büyük olan kemiklerin konturunu düzeltmek için de işlemler yapılır.

Elmacık kemiği nasıl belirginleştirilir?

Elmacık kemiği estetiğinde en sık hyalüronik asit içerikli geçici süre etkinliği olan dolgu uygulamaları kullanılır. Daha uzun etkili işlemler ise kök hücre ile zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonları ve cerrahi protez ile şekillendirmedir.

Elmacık kemiği dolgusu mu, ameliyat mı?

Elmacık kemiklerindeki görünüm çok belirgin değilse, kişiler normal hayata hızlı bir dönüş talep ediyorsa, sonucu işlem sonrasında anında görmek istiyorsa hyalüronik asit içerikli dolgular tercih edilir. Bu dolguların etkisi ortalama 6-18 ay sürer. 2 yıldan daha uzun süre etki bekleniyorsa veya elmacık kemikleri çok silik bir görünüme sahipse; protezler ile cerrahi olarak kemiklerin yeniden şekillendirilmesi daha uygun görülür.

'Altın oran' kıstası

Peki doğru bir sonuca nasıl ulaşılır? Yüz bölgesine yapılan tüm estetik işlemler, kişinin tüm yüzü ile uyumlu olabilmesi ve doğal görünmesi esas alınarak uygulanır. Elmacık kemiklerinin de yüzdeki diğer organlar (gözler, burun, dudaklar vb.) ile orantılı olması hedeflenirken, sanatta güzelliği tanımlamak için sıkça kullanılan ‘altın oran’ sayesinde doğru sonuçlar alınır. Elmacık kemiği estetiği ile aynı anda uygun kişilerde, yüz germe, burun estetiği ameliyatı (rinoplasti), göz kapağı estetiği ameliyatı (blefaroplasti), tüm yüze kök hücreyle zenginleştirilmiş yağ enjeksiyonu gibi kombine cerrahileri yapmak mümkündür.

Kimlere uygulanabilir?

Elmacık kemiği estetiği 18 yaşını doldurmuş kişilere, ameliyata engel teşkil edecek kronik bir hastalık bulunmuyorsa yapılabilir. Kişilerin deri yapısı ve yüzdeki destek dokular yaş ilerledikçe dayanıklılığını yitirir. Gençlerde çoğunlukla dolgu uygulamaları yeterliyken, ileri yaştaki kişilerde yağ enjeksiyonu ve protez ile cerrahi onarımlar daha çok tercih edilir. Dolgu uygulamaları ve ameliyatlı onarımlar mevsim farkı gözetilmeksizin yapılabilir.

İyileşme ne kadar sürer?

En sık kullanılan yöntem hyalüronik asit içerikli dolgu enjeksiyonları, poliklinik koşullarında yapılan, hastane yatışı olmayan işlemlerdir. Kişiler, işlem sonrasında aynı gün içerisinde yeni yüz görünümü ile normal hayatlarına devam edebilir.

Elmacık kemiği estetiğiyle ilgili bunlara dikkat!

Sigara, elmacık kemiği estetiğinde yara iyileşme sürecinde ciddi olumsuz etki yaratır. Ameliyat öncesinde sigarayı mümkünse bırakmak, bitkisel karışımlardan (çaylar, katkı maddeleri vb.) kanama ihtimalini arttırabileceğinden uzak durmak önemli. Düzenli kan sulandırıcı kullanan kişilerde ise elmacık kemiği estetik operasyonlarından önce doktor kontrolünde ilacı değiştirmek veya kesmek önemlidir.