Yazı İçeriği

Sarkmalar sizi depresif gösterebilir

Elmacık kemiği estetiğinde protez uygulaması

Yanaklara yağ enjekte ediliyor

Elmacık kemiklerine dolgu yapılıyor

Elmacık kemiği estetiği nasıl yapılır?

Elmacık kemikleri, yüzün ortasında, burun ile kulak arasındaki bağlantı bölümünde bulunan kemiklerdir. Bu kemiğin zayıf olması, yüzün orta bölümünün çökük görünmesine yol açar. Bu durumdan şikayetçi olanlar için farklı tedavi yöntemleri uygulanır. Kazalar sonucu oluşan elmacık kemiği kırıklarına da elmacık kemiği estetiği yapılır. Elmacık kemiği estetiği ile ilgili bilmeniz gerekenler…


Sarkmalar sizi depresif gösterebilir

Elmacık kemiklerinde oluşan kırıklar çoğu zaman tedavi edilmeden iyileşir. Ancak bu bölgede çukurluklar meydana gelebilir. Bu durumda elmacık kemiğinin üzerindeki yumuşak doku sarkıp gevşer ve söz konusu problem yüzün daha zayıf görünmesine, yüzde depresif, üzgün bir ifadenin belirmesine yol açabilir. Bu görüntünün ortadan kaldırılmasını isteyenler için elmacık kemiği estetiği uygulanır.

Elmacık kemiği estetiğinde protez uygulaması

Elmacık kemiği estetiği, granül biçiminde olan ve uygulandığı bölgede kemik oluşumu sağlayan maddelerin enjeksiyonu ile yapılabilir. Daha kalıcı bir işlem için ‘implant’ denilen, vücut tarafından reddedilmeyen, anatomik yapıya uygun protezler kullanılır. Bu implantlar kemik bankasından alınabildiği gibi alerjen özelliği alınmış, gözenekli ve ponza taşına benzeyen materyaller de olabilir. Ayrıca silikon implantlar da kullanılabilir. Bu implantlar, daha çok ağız içinden girerek yerleştirilir. Kullanılacak materyal ise yüz anatomisini bozmaması için önceden yontulup şekillendirilir. Protezlerin yanaklara yerleştirilmesi genellikle bir zaman almaz. İşlemin ardından yara iyileşme süreci de genellikle uzun sürmez. İşlemden sonra birkaç gün özel bir bandaj kullanılır. İmplant uygulamasından sonra 3-4 hafta kadar yüzün darbelerden uzak tutulması büyük önem taşır.

Yanaklara yağ enjekte ediliyor

Bazı kişilerde yanak dokusunun çukurluğu da problem yaratabilir. Bunun nedeni ise yanak bölgesindeki yağ oranlarının daha az olmasıdır. Zayıf olan bu yerlere yağ enjeksiyonu yapılabilir. Çökük yanak bölgelerinde yağ enjeksiyonu kullanılırsa, işlemin belli bir süre sonra tekrar edilmesi gerekebilir. Çünkü uygulamadan sonra enjekte edilen yağlar eriyebilir. Uygulamada en çok karından alınan yağ dokuları kullanılır. Belli işlemlerden geçirildikten sonra bu yağ, sorunlu bölgeye enjekte edilir.

Elmacık kemiklerine dolgu yapılıyor

Elmacık kemiği estetiğinde, bölgenin estetik olarak çene, burun ve alın çıkıntılarıyla daha uyumlu hale getirilmesi için bazı dolgu maddeleri de kullanılır. Doldurma işlemi vücuttan alınan yağ dokuları ve doku kokteylleri ile yapılabildiği gibi ameliyat sırasında çıkarılan dokularla da yapılabilir. Yüz yaşlanması bulunan kişilere yüz germe işlemi uygulanırken, bu bölgenin zayıflığı, germe işleminin sonucunun yetersiz kalmasına neden olabilir. Bu nedenle, germe işlemi esnasında da elmacık kemiğini büyütmek gerekebilir. Sorunlu bölgeye elmacık kemiği estetiğinde çeşitli dolgu ya da implantlar yerleştirilir.