Yazı İçeriği

1. Kansere karşı emzirin

2. Kemik erimesi riskini azaltır

3. Kan şekerini dengeler

4. Anemiden korur

5. Emzirirken kilo vermek daha kolay

6. Hamile kalmak istemiyorsanız…

7. Hamilelik sonrası depresyondan korur

Emzirme sadece bebeğe değil, anneye de fayda sağlar

Anne sütü hiç kuşkusuz her bebek için en önemli besin kaynağı. Bebeğin zihinsel, ruhsal ve fiziksel gelişimi için en uygun, en doğal ve en taze besin olmakla beraber, hazırlama, ısıtma ve korunma sorunu da yok. Ayrıca anne sütü bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminleri içerir. Emzirme anne ile bebeğin bağını güçlendirmek gibi son derece önemli bir rol de üstlenir. Üstelik anne sütü sadece bebek için değil, aynı zamanda anneler için de çok önemli. Çünkü emzirmek anneyi kanserden demir eksikliği anemisine, osteoporozdan depresyona kadar birçok hastalıktan koruyabilir. Emzirmenin anne sağlığı üzerindeki faydaları…


1. Kansere karşı emzirin

Araştırmalara göre, yaşam boyunca 5 aylık bir emzirme süreci bile, annenin meme kanserine yakalanma riskini yüzde 2 oranında azaltıyor. Emzirme süresi uzadıkça, koruyuculuk etkisini de artırıyor. Emziren kadınlarda aynı zamanda rahim ve yumurtalık kanserlerinin de daha az görüldüğü çalışmalarla kanıtlanmış.

2. Kemik erimesi riskini azaltır

Emzirme sırasında kemiklerin kalsiyum emilimi arttığı için kemikler güçlenir. Bu sayede ileri yaşlarda kemik erimesi sorunu yaşama riski azalır.

3. Kan şekerini dengeler

Emziren annelerde metabolizmanın değişerek kan şekeri düzeyini düzenlediği ve bu sayede verimli kilo kaybı ile iyi kolesterolün dengelendiği gözlemlenmiş. Bebeğini emzirmiş olan annelerde kalp sorunu yaşama olasılığının da azaldığı düşünülür. Kan şekerinin düzenlenmesi sayesinde diyabet hastalığına yakalanma riskinde de azalma sağlar.

4. Anemiden korur

Emzirme oksitosin hormonunun salınmasını artırması yoluyla rahim kaslarının kasılmasını sağlayarak, doğum sonrasındaki kanamaları azaltır. Bu sayede emziren annelerde demir eksikliği anemisi daha az görülür.

5. Emzirirken kilo vermek daha kolay

Emzirme kadının günlük enerji harcamasını yaklaşık 500-600 kalori artırdığı için sağlıklı beslenen anne, emzirme sırasında daha kolay kilo kaybeder. Doğum sonrası kilo vermeyi kolaylaştırdığı için anneyi hem fiziksel hem de psikolojik olarak motive eder.

6. Hamile kalmak istemiyorsanız…

Bebeğin beslenmesinin en az yüzde 80’inin anne sütü ile karşılandığı durumlarda, emzirmek ilk 3 ay boyunca hamilelikten yüksek oranda korur.

7. Hamilelik sonrası depresyondan korur

Anne için emzirmek anneliği hissetmek, anlamak ve tadına varmak için çok önemli bir eylem. Emzirmek annelik duygusunun gelişmesini sağlarken, anne ile bebeğin bağını da güçlendirir. Bebeğini sakinleştirebilmek, doyurabilmek, gücünü hissetmek, anne için paha biçilmez bir duygu. Emziren annelerin kanında yüksek oranda bulunan oksitosin hormonunun sakinleştirici etkisi sayesinde emziren annelerde doğum sonrası depresyon da daha az görülür.