Yazı İçeriği

Ellere çok dikkat!

Aksesuarları çıkarın

Erkekler düzenli tıraş olmalı

Koronavirüs, yüzükte daha uzun süre yaşıyor

Koronavirüs, hayatımıza girmesiyle birlikte birçok alışkanlığımızı da değiştirdi. Mesela artık hijyenimize daha fazla dikkat ediyor, beslenmemizde ise bağışıklık artıran gıdaları tüketmeye çabalıyoruz. Virüs hakkındaki bilgiler arttıkça alışkanlıklarımızda yaptığımız değişikliklere de yeni detaylar ekliyoruz.


Ellere çok dikkat!

Önceleri damlacık yoluyla bulaştığı, havada asılı kalmadığı düşünülen virüsün cansız yüzeylerde de günlerce kalabildiği ortaya çıkınca alınması gereken önlemler de arttı. Özellikle dış dünyamızı çevreleyen tüm nesnelere dokunduğumuz için ellerimiz, koronavirüsün bulaşmasında en etkili organlarımız.

Mümkün olduğunca az dışarı çıkıyoruz ve az kişiyle görüşüyoruz. Yine de eve geldiğimizde muhakkak önce ellerimizi su ve sabunla en az 20 saniye yıkamamız gerekiyor. Tüm parmaklarımızı, parmak aralarımızı, tırnak diplerimizi, avuç içini ve elimizin dış yüzeyini de yıkadığımızdan emin olmalıyız. Evden hiç çıkmasak bile tuvaletten sonra, yemekten önce ve sonra ya da yaptığımız işlere göre örneğin bahçe ile ilgilenmişsek, elimizi aynı özenle yıkamamız şart.

Aksesuarları çıkarın

Ellerimizle ilgili önemli bir başka nokta da kullandığımız aksesuarlar. Yüzük ve bileklik deyince özellikle kadınlar akla gelse de nikah ve nişan yüzüğü takan erkeklerin de koronovirüsün metal yüzeylerde uzun süre canlı kalabildiğini hatırlaması gerekiyor. Ayrıca hijyenik el yıkamayı da engelleyebilen yüzük gibi aksesuarların salgın sona erene kadar kullanılmaması öneriliyor. Ellerinizi yıkasanız bile yüzük gibi aksesuarlar virüslerden tam arınmayı engelleyebilir. Yüzük nedeniyle parmakları durulamak da daha zor olabilir. Özellikle uzun yıllardır takılan nikah yüzüklerini çıkarmak, terk edilmesi için zor bir alışkanlık olsa da sağlık açasından doğru bir adım olarak öne çıkıyor.

Erkekler düzenli tıraş olmalı

Koronavirüs günlerinde yeni davranışlar edinirken bazı alışkanlıklarımızı da geride bırakıyoruz. Terk etmemiz gereken alışkanlıklarımızın çoğu ise ellerimizle ilgili. Çünkü gün içerisinde sayısız kez yüzümüze dokunduğumuzun, saçlarımızı düzelttiğimizin farkında olmuyoruz. Bu alışkanlığın devamı da hem el hijyenini ortadan kaldırıyor hem de elimizdeki virüsün ya da başka mikropların bulaşmasına neden olabiliyor. Koronavirüs ağız, burun ve göz yoluyla vücudumuza giriyor. Bu nedenle ellerimizi nasıl kullandığımız konusunda farkındalık geliştirmemiz önemli. Buna dikkat ettiğinizde elinizi ne kadar çok yüzünüze, burnunuza, gözünüze dokundurduğunuza şaşırabilirsiniz. Bu alışkanlıktan kurtulmak için el hareketlerinize odaklanabilirsiniz. Erkeklerin bıyık ve sakalları da koronavirüsün yerleşmesi ve tutunması için uygun ortam oluşturuyor. Bu nedenle sakal-bıyık tıraşının düzenli yapılması da bulaşma riskini azaltmak açısından önemli.