Yazı İçeriği

Erken doğum belirtilerinin ilki: Karın ağrısı

Akıntı artışı

Kanlı ve sümüksü bir akıntı olması

Baskı ve dolgunluk hissi

Erken doğum riskini artıran durumlar

Erken doğum riskine karşı bilmeniz gerekenler

Günümüzdeki doğumların yüzde 10 gibi büyük bir bölümü bebeklerin hayata erken başlamasına neden oluyor. İstatistiklere bakıldığında yenidoğan hayat kayıplarının yüzde 75’inin sorumlusu da bu erken doğumlar. Ancak erken doğum konusunda çaresiz değilsiniz. Çünkü günümüzde erken doğumlar, verdikleri belirtiler sayesinde fark edilebiliyor ve doğum geciktirilerek bebeklerin tüm organlarının gelişebilmesi için zaman kazanılabiliyor.

Anne adaylarının erken doğumun belirtilerini bilmeleri ve bu durumlar oluştuğu takdirde zaman kaybetmeden hekime başvurmaları son derece önemli.


Erken doğum belirtilerinin ilki: Karın ağrısı

Herhangi bir anlam verilemeyen ve herhangi bir nedene bağlanamayan hafif karın ağrısı bazen erken doğumun ilk belirtisi olabiliyor. Karın ağrısının özellikle gelip giden, yani ara ara olması ve hafif bir rahatsızlığa yol açması durumunda zaman kaybetmeden bir uzman hekime başvurmak gerekiyor.

Akıntı artışı

Hamilelik doğal olarak vajinal akıntıyı artıran bir süreç. Bu değişime hamilelik nedeniyle vücutta artan hormonlar neden oluyor. Ancak normalden çok, örneğin günde birden fazla günlük ped kullanmaya ihtiyaç duyulan bir akıntı erken doğuma işaret edebiliyor.

Kanlı ve sümüksü bir akıntı olması

Özellikle akşam saatlerinde, lavabodayken veya ani ayağa kalkma sonrası iç çamaşırda pembe, renkli ve sümüksü bulaş görülebiliyor. Rahim ağzı denilen kısımdan gelen bu akıntı erken doğumun habercisi olabileceği için yine zaman kaybetmemek gerekiyor.

Erken doğumun belki de en tehlikeli ve kesin belirtilerinden biri, vajenden dışarı aşırı miktarda berrak bir sıvı akması. Bu tablo diğer yakınmalara göre çok daha kısa zamanda uzman hekime başvurmayı gerektiriyor. Çünkü hamilelik kesesi açılmış ve bebeğin sıvısı dışarı akıyor olabiliyor. Geç kalınması durumunda anne ve bebeğin hayatını tehlikeye sokabilecek düzeyde enfeksiyon gelişebiliyor.

Baskı ve dolgunluk hissi

Erken doğum eylemi başlamadan önce meydana gelen rahim kasılmaları bebeğin baş kısmını doğum kanalına ilerletiyor. Bebeğin baş kısmının, rahmin alt kısmına baskı ile yönlendirilmesi, vajinal bölgede anlamsız bir baskı ve dolgunluk hissi oluşturuyor. Yine bu belirtide de zaman kaybetmeden hekime başvurmak erken doğumun önlenmesinde büyük önem taşıyor.

Erken doğum riskini artıran durumlar

Aşağıda yer alan durumların varlığında, önlem almadan ve tedavi olmadan gelişen hamilelikte erken doğumun oluşma riski yüksek. Bu risk faktörleri olan anne adaylarının hamilelik öncesinde uzman hekime başvurmaları, erken doğumun önlenmesi açısından son derece önem taşıyor.

  • Bir önceki hamilelikte erken doğum yapmış olmak
  • Rahim ağzının boyunun normalden kısa ölçülmesi
  • Kansızlık olması
  • Aşırı zayıf olmak ve yeterince beslenememek
  • Sigara içmek
  • Genç olmak (< 18 yaş)
  • Hamilelikler arasındaki sürenin kısa olması (1 yıldan az)