Yazı İçeriği

Diyaframdan nefes alma

Doğumda doğru nefes nasıl alınır?

Doğumdan sonra gevşeme

Doğumdan önce nefes alma egzersizlerini öğrenin

Kan seviyelerindeki ve hormonal değişiklikler, anne adaylarının hamilelikte kendini rahatsız hissetmesine neden olabilir. Bunun için nefes egzersizleri gibi yöntemlere başvuran anne adayları, olumlu sonuçlar alabilir. Hamilelikte yapılan nefes egzersizlerinin doğum sırasında ve sonrasında da yapılması kadınları rahatlatabilir.


Diyaframdan nefes alma

Hamilelik boyunca stresi azaltmak ve bebekle kurduğunuz bağı artırmak gibi faydalı sonuçları olan nefes egzersizlerinin doğum sırasında ve doğum sonrası dönemde kullanmanız mümkün. Doğum yaklaşırken hissedilen ruhsal, zihinsel ve fiziksel dalgalanmalar artan şekilde devam edebilir. Zihni nefese ve odaklamaya yatkın biri, doğal doğum sürecinde ve bu dalgalanmalar ile daha kolay başa çıkabilir. Nefesini derinleştirmeyi alışkanlık haline getiren bir hamile, doğum sırasında bu uygulamalar ile doğal bir ağrı kesici almış gibi yorgunluk ile daha iyi mücadele edebilir. Hamilelik sürecinde nefes egzersizi yaparak diyafram kasını kuvvetlendirirseniz ve nefes kapasitesini artırırsanız dalgalanmalarla mücadelede derin nefes almanız daha da kolay olur.

Doğumda doğru nefes nasıl alınır?

Aktif doğum esnasında en çok kullanılan nefes tekniklerinden birisi ‘altın iplik’tir (golden thread). Bu teknikte burundan nefes alıp, dudaklarından arasında bir iğne kadar kalan boşluktan nefes yavaş ve uzatılarak verilir. Dalgalanmalar arasında kalan dönemde yorgun düşmemek için normal nefes ritmine dönmeniz daha yararlı olabilir. Dalgalanmaların en yoğun olduğu doğumun birinci evresinin sonlarına doğru derin nefes almak zorlaşır ve ıkınma refleksiyle başa çıkabilmek için daha kısa ve kesik nefesler uygun olur. Rahim ağzı tam açıldığında ve ıkınma zamanı geldiğinde (doğumun 2’nci evresi) ise ebe veya doğuma destek olan doktor yönlendirmede bulunur. Çene, önde olacak şekilde göğüs kemiğine yaslanarak, aralarda 2 veya 3 nefes dinlenme ile devam eden süreç başlar.

Doğumdan sonra gevşeme

Doğum sonrası dönemde de derin nefesler ve ‘altın iplik’ nefes egzersizleri uygulanır. Aileye yeni bir bireyin katılmasının verdiği coşku, mutluluğun yanı sıra hormonların ani değişimi, ağrılar ve emzirme nedeniyle yaşanan zorlukların atlatılmasında bu nefes egzersizleri, ağrı kesici vazifesi görebilir. Derin gevşeme çalışmaları da uykusuzluk nedeniyle yorgun düşen bedenin tazelenmesine büyük katkı sağlar.