Yazı İçeriği

Goji berry’nin kalorisi

Hücreler yenilenir

Yaralar çabuk iyileşir

Demir deposu goji berry

Goji berry nedir?

Sağlıklı beslenme son yıllarda pek çok kişi için yaşam biçimi haline gelirken bununla ilgili tüketilen ürünler de gün geçtikçe artıyor. Çin’de uzun yıllardır tüketilen ve kurt üzümü olarak da bilinen goji berry, bu ürünlerden biri. Son yıllarda Türkiye’de de goji berry kurusu çok tüketiliyor. Kanserden kalbe kadar pek çok faydası olduğu öne sürülen goji berry ile ilgili henüz çok fazla araştırma mevcut değil. Ancak goji berry ile ilgili yapılan araştırmalar içerdiği vitaminler sayesinde goji berry meyvesinin ‘sağlıklı atıştırmalık’ ürünler arasına alınabileceğini gösteriyor. İşte goji berry meyvesi ve yararları…


Goji berry’nin kalorisi

Çin efsanelerine göre uzun ömrün simgesi sayılan goji berry yüksek besin değerine sahip. Protein ve diyet lifi kaynağı olan kurt üzümünün bir yemek kaşığı yani 10 gramı yaklaşık 40 kaloridir. Colorado State Üniversitesi’nin araştırmasına göre, çoğu yetişkin yeterli miktarda diyet lifi tüketmez. Diyetlerde tok kalmayı sağlayan diyet lifleri, aynı zamanda bağırsak sistemimizin çalışmasına katkı sağlar. Goji berry ayrıca demir, besinsel lif ve C vitamini bakımından iyi bir kaynak.

Hücreler yenilenir

Gojiberry A vitaminin en zengin kaynaklarındandır. Doğal bir antioksidan olan A vitamini vücudu zehirli serbest radikallerden korur. Bu serbest radikaller yaşlanma sürecini hızlandırabilir ve hücre ölümlerine yol açabilir. A vitamini sağlıklı epitel hücreleri (mukozayı) geliştirmenin yanı sıra bu hücrelerin yenilenmesini de sağlar.

Yaralar çabuk iyileşir

Bir antioksidan olan C vitamini, yaşlanma süresini yavaşlatır ve kanser riskini azaltır. Ayrıca cilt, kıkırdak, tendon, bağ ve kan damarları için kolajen üretiminde de kullanılır. Aynı zamanda yaraların iyileşmesi ve onarımı ile sağlıklı kemik ve dişlerin bakımında yardımcıdır. 2 yemek kaşığı goji berry günlük C vitamini ihtiyacınızın yaklaşık yüzde 20’sini karşılar. B grubu vitaminleri açısından zengin olan taze ve kuru meyveler, günlük B grubu vitamin ihtiyacınızı içerir. Kurutulmuş goji berry de çok miktarda piridoksin (B6 vitamini), tiamin, niasin, pantotenik asit, riboflavin içerir. Bu vitaminler karbonhidrat, yağ ve proteinlerin metabolize olmasında büyük önem taşır.

Demir deposu goji berry

Demir zengini de olan goji berry meyvesinin 2 yemek kaşığı, günlük demir değerinin yüzde 10’unu karşılar. Demir her hücrede bulunan kan hücrelerinin yapımı için gerekli bir mineraldir. Vücutta oksijen taşımakla görevli hemoglobin ve miyoglobin üretiminde demir kullanılır. Demir eksikliği baş dönmesi, kilo kaybı, yorgunluk ve nefes darlığı neden olabilir.