Yazı İçeriği

Kalp zarında iltihaptan menenjite

Ateşin derecesine dikkat! 

Gelişigüzel antibiyotikten kaçının!

Korunmak mümkün

Zatürrede ateş çok önemli

Can kaybı nedenleri arasında altıncı sırada yer alan ve soğuk havalarda görülme sıklığı artan zatürrenin, çoğu zaman griple karıştırılarak tedavisinde geç kalınması ciddi sorunlara hatta hayati riske bile neden olabilir. Sıklıkla yüksek ateş, üşüme, titreme, öksürük, göğüs ağrısı ve solunum sıkıntısıyla kendini gösteren zatürrede özellikle 3 gün geçmeyen yüksek ateş, yan ağrısı ve genel durum bozukluğu zatürreyi gripten ayırt etmede önemli bir işarettir. Zatürre kişiden kişiye temas, öksürük, hapşırık, aynı bardağı kullanma gibi yollarla geçebilir. Hasta kişinin, yaşlılar, hamileler ve çocukların yanına yaklaşmaması çok önemlidir. Toplu taşıma araçları ve kalabalık mekanlar da riski artırır.


Kalp zarında iltihaptan menenjite

Akciğer dokusunun iltihaplanması ‘zatürre’ olarak bilinir. Zatürreye yol açan bakterilerin kan yoluyla veya komşu organlara yayılması ciddi risk oluşturur. Kalp zarında iltihaba, akciğerde su toplamaya, böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilirken bazen de sinir sistemine de etki ederek menenjit gibi sorunlara yol açabilir. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre dünyada her yıl 100 kişiden 1-2’si zatürreye yakalanıyor. Zatürrenin üst solunum yolu enfeksiyonu ve griple çok sık karıştırılır, bu nedenle hastalar doktora başvurduklarında ilerlemiş bir zatürre ile karşılaşabilir. Özellikle KOAH, diyabet, kalp hastalığı ve böbrek yetmezliği gibi kronik hastalığı olanlar; küçük çocuklar, hamileler ve yaşlılar kesinlikle vakit kaybetmeden doktora başvurmaları hayati önem taşır.

Ateşin derecesine dikkat! 

Zatürre sonucunda ateşin 40 derecenin üstünde çıkması, üç gün içinde düşmemesi halinde hastayı hastaneye yatırmak gerekir. Ateşin 35 derecenin altına düşmesinde ise şok gelişebilir. Hastanın ateşinin düşmemesi, tansiyonun çok düşmesi, solunum sıkıntısı ve aşırı terleme ile su kaybetmesi hastalığın genel seyrini çok olumsuz etkiler. Hatta ölüme sebep olabilir.

Gelişigüzel antibiyotikten kaçının!

Hastaların doktora gitmeyip kendi kendine antibiyotik kullanması ise hastalığı çok daha ağırlaştırır ve tehlikeyi artırır. Kesinlikle doktora gitmeden eş-dost önerisi ile ilaç kullanımından kaçınılması gerekir. Aşırı antibiyotik kullanımı ve uygun olmayan ampirik ilaçların seçilmesi, dirençli mikroorganizmaların gelişmesine de neden olur.

Korunmak mümkün

Zatürreden korunmak için alınacak basit tedbirler son derece önem taşır. İyileştikten sonra özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan hastalara zatürre (pnömokok) aşısı yapılması faydalı. Zatürre aşısının herhangi bir mevsim zorunluluğu yok ama mutlaka hekime danışarak yaptırmak gerekir. İnfluenza virüsüne bağlı zatürreyi engellemek amacıyla, özellikle yaşlı ve kronik hastalıkları olan hastaların her yıl grip aşısı yaptırmaları hastalıktan korunmada etkili olabilir. Sağlıklı ve dengeli beslenme, sebze meyve tüketimine ağırlık verme ve spor yaparak da vücut direncini artırmada fayda sağlanabilir. Uyuşturucu, alkol ve sigaradan da mutlaka uzak durulması gerekir.