Yazı İçeriği

1- Su içmeyi ihmal etmeyin

2- 10.00 – 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın

3- Alkol, çay ve kahveden uzak durun

4- Gözlük ve şapkasız dışarı çıkmayın

5- Gün içinde 2-3 kez ılık duş alın

6- Güneşlik kullanın

7- Pamuklu ve açık renkli giysiler giyin

Güneş çarpması belirtileri

Güneş sağlığımız için bir vazgeçilmezdir ancak güneşle aramızdaki bu ilişkinin bir de sınırları vardır. Mesela güneşe maruz kalma süresi önemlidir çünkü güneş çarpması riski sağlığımız için önemlidir. Uzun süre güneşin altında kalmanızın ardından görülen genel vücut ağrısı, kas krampları, baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, karın ağrısı, bilinç bulanıklığı, halüsinasyon, bayılma ve kalpte ritim bozukluğu güneş çarpmasının yol açtığı problemlerdir. Sıvı kaybının daha önemli boyutlara çıktığı durumlarda ise süratle müdahale edilmemesi halinde koma ve can kaybı durumları da yaşanabiliyor. İşte güneş çarpmasından korunmanız için almanız gereken önlemler...


1- Su içmeyi ihmal etmeyin

Güneş çarpmasından korunmak için bol sıvı tüketmeniz çok önemli. Bunun nedeni ise suyun insan vücudunun yüzde 60-80’ini oluşturması. Aşırı sıcaklarda vücutta terleme mekanizması bozuluyor, bunun sonucunda terleme ve buharlaşma yoluyla sıvı ile mineral kaybı oluyor. Vücut işlevini yerine getirmekte güçlük çekiyor ve ısısı 40 derecenin üzerine çıkabiliyor. Bol sıvı alarak terleme yoluyla kaybedilen sıvı ve mineralleri geri alabilirsiniz. Ayrıca vücut dinamizmini ve sıcaklığını korumuş olursunuz. En başta su olmak üzere; maden suyu, ayran ve soda sağlıklı alternatifler olacaktır.

2- 10.00 – 15.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın

Gündüz güneş ışınlarının yeryüzüne en dik geldiği 10.00-15.00 saatleri arasında dışarı çıkmayın, eğer mecbursanız gölgeden yürümeye özen gösterin. Vücuttaki ısı dengesini korumak için eve döndüğünüzde vücudunuzun açıkta kalan bölümlerini ve koltuk altı, kollar, kasıklar, boyun ile yüzünüzü soğuk suyla yıkanın.

3- Alkol, çay ve kahveden uzak durun

Vücutta sıvı ihtiyacını artıracak olan alkol ve çay ile kahve gibi kafein içeren içeceklerden kaçının.

4- Gözlük ve şapkasız dışarı çıkmayın

Dışarıya çıkarken geniş siperlikli şapka ve güneş gözlüğü kullanmak güneş ışınlarının vücuda değme yüzeyini azaltıp buharlaşmayı ve sıvı kaybını azaltıyor. Güneş gözlüğünün ultraviyole ışınlarından koruma özelliğine sahip olmasına mutlaka dikkat edin.

5- Gün içinde 2-3 kez ılık duş alın

Sık duş almak vücudun ısısını düşürüyor, terlemeyi azaltıyor, mineral ve tuz kaybını engelliyor, tansiyonu düzenliyor. Bu sayede güneş çarpmasından koruyor. Ayrıca terleme sonrasındaki kötü kokuları ve mantar oluşumunun önlüyor. Gün içinde en az 2-3 defa duş alın ancak vücut ısısını hızlı düşüreceği ve yaz aylarında soğuk algınlığına neden olabileceği için soğuk suyla duş almaktan kaçının. Duş suyunun ılık olmasına da dikkat edin.

6- Güneşlik kullanın

Yolculuk sırasında bol bol su tüketin, pencerelere güneşlik takın, iç ısıyı ılık tutacak derecede ayarlanmış klima kullanın. Klimanın filtre temizliğinin düzenli yapıldığından da emin olun.

7- Pamuklu ve açık renkli giysiler giyin

Güneş çarpmasından korunmak için pamuklu, ince, açık renkli ve bol giysileri tercih edin. Açık renkli giysiler sıcağı yansıtıyor, koyu renkli kıyafetler ise içine hapsediyor, bunun sonucunda da vücut sıcaklığını ve terlemeyi artırıyor. Vücudu sıkan, sentetik kumaşlardan, naylon ve polyesterden yapılan giysilerden de kaçının. Bu giysiler vücudun havalanmasını önlüyor, ısı ile nemi tutuyor ve vücut sıcaklığını artırıyor. Bu etkileriyle de güneş çarpmasına karşı hassasiyeti artırıyor.