Yazı İçeriği

1. Karın germe ameliyatı

2. Yağ aldırma

3. Meme estetiği ameliyatları

Hamilelik sonrası en çok yapılan estetik operasyonlar

Hamilelik döneminde kilo artışı kadınların en büyük sorunlarından biridir. Vücutta oluşan fiziksel değişimler pek çok kadını psikolojik olarak zorluyor ve bu nedenle estetik operasyonlara yöneliyorlar. Bazı kadınlar hamilelik sonrasında karın germe (abdominoplasti), yağ aldırma (liposuction) ve meme estetiği gibi yöntemlere başvuruyor. Hamilelik sonrasında en sık tercih edilen estetik operasyonlar şöyledir:


1. Karın germe ameliyatı

Hamilelik ve doğumla birlikte karın çevresinde değişiklikler olabilir. Hamilelikte rahmin büyümesi ile gelişen deri dokusundaki artış, doğum sonrasında eski haline dönemeyebilir ve bu bölgede sarkmalar oluşabilir. Sadece deride değil, hamilelikte bu bölgeye olan yağ depolanması sonucu deri altı yağ dokusunda da bir artış olabilir. Bunlar doğum sonrası diyet ve egzersizle giderilemeyen deformasyonlar olarak kişinin karşına çıkar. Ayrıca karın duvarı kasları da hamilelikte zayıflayabilir, hatta bazı kişilerde karın duvarında fıtıklaşmaya varan zayıflıklar gelişebilir. Bu sorunlar karın germe ameliyatı ile giderilebilir. Bikini veya iç çamaşır çizgisi içerisinde kalacak şekilde iz bırakan bu estetik ameliyatla bollaşan deri fazlalığı atılabilir, karın duvarı sıkılaştırılarak cilt altında şişkinliğe yol açan yağ dokusu çıkartılabilir.

2. Yağ aldırma

Hamilelik sonrası basen bölgesinde ve belde kalınlaşmalar görülebilir. Egzersiz ve diyet fayda etmeyebilir. Hamilelikle birlikte özellikle kalçalarda, diz üstü ve bacak içlerinde, bel çevresinde ve kollarda yağ depolanmaları sıkça görülür. Bu durumlarda yağ aldırma (liposuction) yöntemi ile bölgesel deformasyonlar giderilebilir. 1 cm’den daha küçük kesilerle izsiz olarak gerçekleştirilebilen bu ameliyatla yağ depoları genellikle kalıcı olarak yok edilebilir.

3. Meme estetiği ameliyatları

Kadınlar, bebeklerini emzirmek isterler ancak bir yandan da göğüslerine zarar geleceğinden endişe ederler. Oysa yaygın inanışın aksine göğüslerdeki doğumla ilgili değişikliklerin büyük çoğunluğu emzirmeden bağımsız olarak hamilelik esnasında gelişir. Doğum sonrası anne bebeğini emzirse de emzirmese de süt verme döneminin bitiminde meme bezleri eski haline dönecek şekilde gerilir. Bu durum göğüslerde küçülmeye ve meme derisinde sarkmaya neden olur. Bu durumlarda meme küçültme ameliyatı gibi çeşitli meme estetiği ameliyatları yapılabilir. Meme dikleştirme estetik ameliyatında deri fazlalığının yanı sıra, büyüyen meme dokusu da bir miktar çıkartılarak memeye daha küçük hacimli bir şekil verilebilir. Hamilelik ve süt verme döneminde meme bezlerinde meydana gelen hormonal değişikliklerin etkisi genellikle en az bir yıl sürebilir. Dolayısıyla süt verme döneminden sonra memelerin son şeklini alması için de belli bir süre beklemek gerekir. Bu dönemden sonra estetik cerrahi girişim yapılabilir.