Yazı İçeriği

1. Yüksek oranda lif içerir

2. Cildi nemlendirir

3. Magnezyum kaynağı

4. Tokluk süresini uzatır

5. Kalp dostu

6. Strese karşı kalkan olur

7. Demir eksikliğini engellemeye yardımcı

8. Yorgunluğa karşı

9. Enfeksiyonların oranını azaltır

10. Kemikleri güçlendirir

Hurma meyvesinin faydaları

Her Ramazan’da sofraların baş tacı olan hurmanın, faydaları nedeniyle sadece Ramazan’da değil yılın tüm aylarında tüketilmesi önemli. Tadının güzelliğinin yanı sıra hurma; lifli yapısı, potasyum, demir, kalsiyum gibi birçok vitamin ve minerali barındırması nedeniyle sağlığa katkıları büyük. Ancak her besinde olduğu gibi, hurmada da önemli olan porsiyon kontrolünü sağlamaktır. 

Diyabeti olanlar dikkat etmeli

Hurmanın içeriğindeki şeker miktarının fazla olması, kalori alımını artırır. Ayrıca yüksek şeker içeriği özellikle diyabet sorunu olanlarda veya insülin direnci gelişmiş olan kişilerde kan şekerinin hızla yükselip aynı hızla düşmesine sebep olabilir. Bu nedenle günde 3 orta boy tüketmek yeterli. 3 orta boy hurma, 1 porsiyon meyveye eş değerdir. Yaklaşık 60 kalori içerir. İşte hurmanın sağladığı 10 fayda…


1. Yüksek oranda lif içerir

Hurmanın lif oranı çok yüksek. Öyle ki 100 gramı 3,5 gram lif içerir. Bu sayede midede sünger gibi şişip hacim kaplar ve mideyi geç terk ettiği için tokluk hissi oluşturur. Yüksek lif, aynı zamanda bağırsakları çalıştırır ve kabızlıktan kurtarır.

2. Cildi nemlendirir

Antioksidandan zengin olan hurma, hücre yenilemesini sağlaması sayesinde cilde faydalıdır. Yenilenen doku cildi daha genç bir görünüme kavuşturur. Cilt elastik yapısını kaybettiğinde yanakta çökmeler artar ve derin yüz çizgileri belirginleşir. Cilde ihtiyacı olan nemi verir, böylelikle cilt daha elastiki bir yapıya sahip olur. İçeriğindeki B vitamini sayesinde ciltte oluşan yaraların da daha hızlı iyileşmesine katkıda bulunur.

3. Magnezyum kaynağı

Magnezyum eksikliğinde sık sık kas krampları ve kas ağrıları oluşuyor. Hurma içeriğindeki magnezyum sayesinde kasları güçlendirir, protein sentezinde ve enzimlerin sağlıklı çalışmasında görev alır. Günde 2-3 adedi, günlük magnezyum ihtiyacını karşılayabilir.

4. Tokluk süresini uzatır

Yüksek lif içeriği ile midede uzun süre kalarak sindirimin yavaş olmasını sağlar. Böylelikle tokluk süresi uzar ve daha az besin tüketilmiş olur. Demir eksikliği olan kişiler kilo vermede güçlük yaşar. Yüksek orandaki demir mineraliyle kişinin demir depolarını destekler ve bu sayede metabolizma da hızlanmış olur. Ancak unutmamak gerekir ki 1 adet hurma 20 kalori içerir. Özellikle zayıflama sürecinde miktarına dikkat edin.

5. Kalp dostu

Kalp dostu besinlerin başında yer alan hurma, içeriğindeki zengin potasyum minerali sayesinde kan basıncını (tansiyon) dengeler ve kalp ritmini düzenler. Hiç kolesterol içermediği gibi güçlü bir antioksidan olması sayesinde kalbi zararlı bakterilerden ve mikroplardan koruyarak, damar tıkanıklıkları riskini azaltır.

6. Strese karşı kalkan olur

Uzmanların yaptıkları araştırmalar sonucunda, sinirleri güçlendiren B6 vitamininin hurmada yüksek miktarda bulunduğu ortaya konmuş. Bu sayede strese karşı bir savunma gelişir. İçerdiği B1 vitamini ile de sinir sisteminin sağlıklı olmasını kolaylaştırır.

7. Demir eksikliğini engellemeye yardımcı

Yüksek demir içeriğiyle de dikkat çeker. Düzenli tüketildiğinde, demir eksikliği anemisi olan kişilerde kan hücrelerinde bulunan hemoglobin sentezini artırır. Bu etkisiyle demir eksikliğiyle ilgili kansızlık riskini azaltır. Ayrıca içerdiği B2 ve B3 vitamini ile kırmızı kan hücrelerinin sayısını artırır.

8. Yorgunluğa karşı

Gün boyunca kendini oldukça yorgun hisseden, halsiz kalan veya kilo almak isteyen kişiler hurmayla ihtiyaçları olan enerjinin bir bölümünü sağlayabilir. Yüksek enerji içeriği, özellikle kilo almak isteyen kişiler veya gelişmekte çağında olan çocuklar için çok faydalıdır.

9. Enfeksiyonların oranını azaltır

Hurma, bağışıklık sistemini destekleyen antioksidan etkili selenyumdan ve C vitamininden zengin bir besin. Bu sayede vücudu zararlı bakterilerden ve mikroplardan temizler. Ayrıca içeriğindeki yüksek orandaki magnezyum minerali, vücutta oluşabilecek enfeksiyonların oranını azaltır.

10. Kemikleri güçlendirir

Hurma içeriğindeki kalsiyum ve fosfat sayesinde iskelet oluşumuna ve vücudun kemik yapısının dengelenmesine katkıda bulunur. Ayrıca kemik erimesi ve yumuşaması gibi gelişebilecek kemik hastalıklarının önlenmesinde fayda sağlar.