Yazı İçeriği

İdrar kaçırma depresyona bile neden olabilir

İdrar kaçırma neden olur?

İdrar kaçırma tipleri

İdrar kaçırma tedavisi

İdrar kaçırma ameliyatı

Kadınlarda idrar kaçırma nedenleri

Kadınlarda sık görülen idrar kaçırma sorunu çoğu zaman ihmal edilen bir sorun. Doktora başvurmamanın yaygın nedeni ise utanma duygusu. Menopoz sonrası dönemde kişilerin yüzde 50’si idrar kaçırma sorunuyla karşı karşıya kalabiliyor. Ülkemizde sosyokültürel olarak ‘utanılan’ hastalıklar grubunda yer alan idrar kaçırma, bazen cerrahi tedaviye hatta ilaca bile gerek kalmadan, basit egzersizlerle de kolayca tedavi edilebilecek bir sorun.


İdrar kaçırma depresyona bile neden olabilir

Günümüzde sadece ileri yaşla sınırlı kalmayıp genç yaşlarda da kadınların kapısını çalabilen idrar kaçırma, özellikle 30 yaşından sonra her 4 kadından 1’inin sorunu olarak karşımıza çıkıyor. Kadınların en yakınlarına hatta doktora bile söylemekten çekindiği sorun, hastanın sosyal ve iş yaşantısını, cinsel hayatını olumsuz etkiler, yaşam kalitesini bozar, özgüvenini azaltır, depresyona bile neden olabilir. Sosyal yaşamlarında bu kişiler idrar kaçırma korkusundan dolayı gittikleri her ortamda tuvalete yakın olmak isterken, ciddi hijyen sorunları ve tekrarlayan enfeksiyonlarla da karşı karşıya kalır.

İdrar kaçırma neden olur?

  • İlerleyen yaş
  • Zor doğumlar
  • Fazla kilo
  • Enfeksiyonlar
  • İdrar yolu taşları
  • Jinekolojik operasyonlar
  • Diyabet
  • Menopoz
  • Alkolizm
  • Parkinson gibi beyin fonksiyon bozukluğu hastalıkları

İdrar kaçırma tipleri

Aşırı kilo, hastalığın tedavisini de zorlaştırır. İdrar kaçırmanın ‘stres tipi’, ‘sıkışma tipi’ ve ‘karma tip’ olmak üzere üç çeşidi bulunur. En sık görüleni ise stres tipidir. Burada öksürme, hapşırma sırasında, merdiven çıkarken hatta gülerken sorun ortaya çıkar. Sıkışma tipinde ise kişinin aniden idrar yapma ihtiyacı belirir ama tuvalete bile yetişmeye fırsat bulamaz. Karma tipte bunların karışımından oluşur. Tedavileri de sorunun çeşidine göre değişir.

İdrar kaçırma tedavisi

Yol açtığı şikayetler itibariyle büyük bir sorun olan idrar kaçırma sorununun tedavisi ise basit kas egzersizleriyle bile mümkün olabilir. ‘Stres tipi’ idrar kaçırmada genellikle cerrahi tedavi uygulanır, çünkü bu kişilerin idrar kesesinde depolama problemi bulunur. Ancak ‘sıkışma tipi’ idrar kaçırmada, istemsiz olarak idrar kesesinde kasılma olduğu için ilaçlarla engellenebilir. Kas yapıları da idrar tutmada çok önemli olduğu için tüm kişiler için egzersiz tedavisi çok büyük önem taşır. Hatta bazen kas egzersizleri tek başına da yeterli olabilir. 6 aya, 1 yıla kadar uzayabilen kas egzersizleri hem idrar tutmayı sağlar hem de genital organlardaki sarkmaları engeller. Böylece kişilerin idrar kaçırma şikayeti ciddi oranda azalır.

İdrar kaçırma ameliyatı

Egzersizlerden fayda görülmezse ilaç ya da cerrahi tedaviye geçilir. Kişiler genel anesteziye gerek kalmadan basit operasyonla tedavi olup aynı gün taburcu olabilirler.