Yazı İçeriği

Gençken yaptığınız sporları yapmayın!

Spor yapmadan önce kardiyoloğa danışın

Bilinçsizce yapılan spor; kalp krizi, ani kalp yetersizliği, şiddetli tansiyon yükselmesine bağlı beyin kanaması ya da hayati tehlikeye sebep olabilecek anlık ritm bozukluklarına neden olabilir. Bu sonuçlarla karşılaşmamak için spora başlamadan önce mutlaka kardiyoloğa başvurmanız gerekir.

Spor yaparken kalp zorlanır. Esas soru spor yaparken kalbin ne kadar zorlanabileceği ve zorlanamayacağı sorusudur. Bu sorunun 18 yaşında hiçbir sağlık problemi olmayan bir insan için cevabı farklı, 70 yaşında bir insan için farklı; tansiyonu, şekeri, kalp hastalığı olan insan için farklıdır. Esas cevap şudur; spor yapmak isteyen bir insan düzenli, ağır ya da profesyonel spor yapmadan önce kalp damar hastalıklarına müracaat ederek bir kardiyoloji doktoruyla görüşmeli, “Ben şu şekilde spor yapmak istiyorum, benim sağlık durumum nedir, kalp damar durumum nedir, kalbim ve damarlarım hangi sporları ne kadar süreyle yapmaya müsaittir ya da değildir?” sorusunun cevabını profesyonel bir kişiden almalıdır. Bu soru cevaplandığında kalbin de spora ne kadar dayanıklı olduğu sorusu cevaplanır.

Spor esnasında ya da sonrasında kalp hastalıklarının tetiklenmesi riski çok görülen bir durumdur. Bunların bir kısmı spor sonrasında göğüste sıkışma, daralma, nefes kesilmesi, çabuk yorulma şeklinde ortaya çıkar. Fakat özellikle orta yaş ve ileri yaşlarda olan kişiler bunu kilo almaya, yaşının ilerlemesine, vücudun hamlamasına bağlar. Aslında bu işaretlerin bazılarının altında kalp damar yetersizliği yatar. Bu şikayet çok bariz bir hale gelip de kişi kontrole gittiğinde bu durumla karşı karşıya kalır.

Spor yaparken göğsünde sıkışma, baskı, yanma, çarpıntı, baş dönmesi gibi şeyler hissedilirse derhal istirahat edilmeli, şikayet geçmiyorsa derhal acil bir sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Bu tür spor merkezlerinde, halı sahalarda mutlaka bir sağlık görevlisi olmalı. Özellikle spor merkezleri belli bir yaşa sahip üyelerinden spor yapmaya uygundur raporu istemeliler.

Asıl önemli olan hasta daha önce bir tetkik yaptırmadığı için spor esnasında bilmediği bir hastalığıyla karşı karşıya kalabilir. Bu hastalık belli bir eşiği aşarsa kalp krizi, ani kalp yetersizliği, şiddetli tansiyon yükselmesine bağlı beyin kanaması ya da hayatını tehlike altına sokabilecek ritm bozukluklarıyla karşılaşabilir.

Bir kalp hastasının bile haftada en az 4-5 kez spor yapması önerilir. En çok tavsiye edilen spor; düz bir zeminde hızlı yürüyüştür. Bu hızlı yürüyüş hastadan hastaya değişir. Bazı hastalar için her gün 10 dakika olabileceği gibi bazı hastalar 40-50 dakika yürüyebilir. En ciddi kalp hastasının bile yapacağı bir spor vardır. Oturduğunuz yerden pedal çevirmek bile bir spordur.


Gençken yaptığınız sporları yapmayın!

Özellikle orta yaş üstü insanların yaptığı en büyük hatalardan biri kendilerini hâlâ genç zannederek gidip eskiden yaptığı sporları yapmaya çalışması. En büyük kazalar ve ani rahatsızlıklar bu şekilde ortaya çıkar. Vücudun hamlığını, eklemlerin yaşlanmasını, alınan kiloyu, dolaşımın, kalp kondisyonunun 20’li yaşlardaki gibi olmayacağının düşünülmemesi tehlikelidir. Bu yüzden spor yapmak isteyen herkes önce bir kardiyoloğa görünmelidir.