Yazı İçeriği

Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

Metabolizma Hızlandırıcı İçecekler

Bu Besinlerle Göbeğinizi Eritin, Kilolara ‘Dur’ Deyin

Chia Tohumu Tok Tutuyor

Bir Dilim Çikolatalı Pasta İçin 2,5 Saat Hareket Etmelisiniz!

Düzenli Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Zayıf Kalmanın Anahtarı: Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

Kışın metabolizmanız iyice yavaşlıyor. Yavaşlayan metabolizmayla birlikte hareketsizlik de istenmeyen kilolara neden oluyor. Yaza doğru göbekte ve kalçada yağlanmalar başlıyor. Yazın fazla kilolalardan kurtulmanın yollarından biri de metabolizmanızı hızlandırmaktan geçiyor. Hızlı metabolizma zayıf kalmanın anahtarı gibi görülürken, yapılan çalışmalar bazı besinlerin metabolizmayı hızlandırıcı etkisi olduğunu ortaya koyuyor. İşte metabolizma hızlandırıcı besinler ve içecekler...


Metabolizma Hızlandırıcı Besinler

Zencefil: Metabolizmayı hızlandıran zencefil, yemeklerin içerisinde de rahatlıkla tüketilebilir. Sadece sindirime yardımcı olmakla kalmayıp metabolizma hızını yükseltebiliyor.

Acı biber: Acı bibere acılığını veren kapsaisin vücut sıcaklığını yükselterek iştahın frenlenmesine ve tokluğun uzamasına, metabolizmayı hızlandırarak, yakılan kaloriyi artırmaya yardımcı oluyor.

Sirke: Sirke ilave edilen yemekler vücutta karbonhidratların emilimini yavaşlatarak kan şekerinin ani dalgalanmalarının önlenmesine yardımcı oluyor. Besinlerin mideye geçişini yavaşlatarak uzun süre tok kalmayı sağlıyor.

Tarçın: Bu lezzetli baharat yiyeceklerin mideye geçişinin daha yavaş olmasını sağlarken, glikoz metabolizmasını uyararak kan şekeri seviyesinin daha yavaş yükselmesine destek oluyor. Özellikle sütün üzerine ekleyeceğiniz bir tutam tarçın tokluk süresini uzatırken, metabolizmayı hızlandırıyor.

Metabolizma Hızlandırıcı İçecekler

Metabolizma hızlandırıcı besinlerin yanı sıra metabolizma hızlandırıcı içeceklerden de yararlanabilirsiniz...

Yeşil Çay: Yeşil çay metabolizmayı hızlandırdığı düşünülen epigallokateşingallat polifenolünü içeriyor. Bu bileşik, tok hissetmemizi sağlayan hormonun artışından da sorumlu. Yüksek kafein içeriği ile birlikte günde 2-3 fincan tüketerek vücudun daha fazla çalışmasına ve daha fazla kalori yakımına yardımcı oluyor. Yeşil çayın bu etkileri için onu doğru demlemek gerekiyor. Yeşil çayı kesinlikle kaynatmayın. Bir kupa kaynamış suyu ocaktan aldıktan sonra içine 1 çay kaşığı kadar yeşil çay ilave edip 3-4 dakika kadar demleyin, ardından süzün. Sonrasında çayınızı isterseniz soğuk isterseniz sıcak olarak içebilirsiniz.

Koyu kahve: Kahve içeriğindeki kafein sayesinde metabolizmanın hızlanmasına ve yağ yakımına yardımcı oluyor. Özellikle egzersizden 15-20 dakika önce içilen şekersiz bir kahve egzersiz sırasında metabolizma hızını da arttırarak, yağ yakımını sağlıyor. Ancak çarpıntı gibi sorunları olan bireylerin kahve tüketirken daha dikkatli olmasında fayda var.

Süt: Vücudumuzun protein, yağ ve karbonhidratı yeterli dozda içeren en değerli besin kaynaklarından biri olan sütün, içeriğindeki kalsiyum sayesinde özellikle göbek bölgesindeki yağlanmayı azalttığına dair olumlu çalışmalar vardır. Süt ve süt ürünleri ile yumurta, balık ve tavuk proteinden zengin gıdalar olarak uzun süre tok tutuyor ve kilo vermeye yardımcı oluyor.
 
 
 

Bu Besinlerle Göbeğinizi Eritin, Kilolara ‘Dur’ Deyin

Bazı besinler karın bölgesindeki yağların azalmasında etken. İşte o besinler:

  • Yoğurt,
  • Kefir,
  • Kinoa,
  • Yeşil çay,
  • Yaban mersini,
  • Yulaf,
  • Chia tohumu,
  • Yağlı tohumlar,
  • Kompleks karbonhidratlar,
  • Zeytinyağı.

Chia Tohumu Tok Tutuyor

Yüksek miktarda beta-glukan lifi ve iyi bir bitkisel protein içeriği sayesinde kahvaltıda tüketeceğiniz yulaf, aynı zamanda uzun süre tok ve zinde kalmanıza yardımcı oluyor. Kuru meyveler ile tatlandırıp süt ile tüketebilirsiniz. Son dönemlerde ismini daha sık duyduğumuz chia tohumu ise, sütten daha fazla kalsiyum, somondan daha fazla omega 3, yeşil çaydan daha fazla antioksidan içeren nane ailesinden bir bitkinin tohumu. Tok tutma özelliğine de sahip. Günlük beslenmenin bir parçası haline getirerek günde bir iki yemek kaşığı kullanabilirsiniz.

Bir Dilim Çikolatalı Pasta İçin 2,5 Saat Hareket Etmelisiniz!

Diyet yaparken canınız çok çekip de karşı koyamadığınız bazı besinler, yüksek kalorileri ile sonradan siz kilo olarak geri dönebiliyor. Bu noktada, aldığınız kalorileri yakmak için bazı püf noktaları imdadınıza yetişebilir.

Baklava: 40 gramlık bir dilim baklavayı tüketmenin faturası 240 kalori. Onu yakabilmek için 1 buçuk saat durmaksızın dans etmek gerekiyor.

Sucuklu yumurta: Pazar kahvaltısında sucuklu yumurtaya karşı koyamadınız ve 150 gramlık 1 porsiyon kızarmış sucuklu yumurta yediniz. Tam 363 kalori almış oluyorsunuz. Bu kalori için 1,5- 2 saat arası yüzmeniz gerekiyor.

Sütlü kahve: 1 fincan normal yağlı süt ile şekerli sütlü kahve içtiğinizde 150-160 kalori almış oluyorsunuz. Onu yakabilmek için 45 dakika tempolu yürümelisiniz. Yoksa her gün tükettiğiniz bir fincan kahve, size kilo olarak geri dönecektir.

1 dilim çikolatalı pasta: Tüm kararlılığınıza rağmen 1 dilim çikolatalı pastaya hayır diyemediniz mi? 70 gramlık bir dilim çikolatalı pasta yaklaşık 275 kalori. O pastanın kalorisinin size kilo olarak dönüşünü engellemek için ortalama 2 buçuk saat aktif bir şekilde hareket etmek gerekiyor.

Düzenli Spor Yapmayı İhmal Etmeyin

Yediklerinize dikkat etmenin yanına ek olarak spor da yaparsanız metabolizmanızı daha da hızlandırabilirsiniz. Bunun nedeni ise vücuttaki kas oranının artmasıyla yağ dokularına göre daha aktif olan kas dokularının metabolizma hızını artırmasıdır. Spor sonrasında birkaç saat daha metabolizma hızı yüksek seyretmeye devam eder. Haftada 3-4 gün, 30 dakika boyunca sağlığınız için uygun olan bir sporu yaparak metabolizmanızın daha hızlı çalışmasını sağlayabilirsiniz.