Yazı İçeriği

Diyette Hangi Meyveler Yenir?

Yaz aylarına yaklaştıkça pek çok kişi formunu korumak için çeşitli zayıflama yöntemlerine başvuruyor. Kalori yakan besinler tercih edilerek zayıflamaya çalışılıyor. Ancak içeriğinde şeker olması sebebiyle diyet listelerinin kötü temsilcisi meyveler bir yandan da yağ yakımını kolaylaştırıyor. Vitamin alırken kilo vermenize yardımcı bu meyveleri tüketirken dikkat edin. Diyet listenize bu meyveleri ekleyebilirsiniz…

Avokado: Metabolizmayı hızlandıran avokado; aynı zamanda erkeklerde ve kadınlarda kilo kaybından sorumlu testosteron hormonunu artırıyor.

1 porsiyon avokado: Yarım 150 gram

Armut: Armut, yüksek lif oranı ile kan şekerini düzenliyor, tokluk hissini artırıyor. Ara öğünlerde tüketilmesi öneriliyor.

1 porsiyon armut: Orta boyu 100 gram

Yaban Mersini: Yaban mersininin içinde yüksek miktarda antioksidan bulunuyor. Kilo artışına neden olan toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı oluyor.

1 porsiyon yaban mersini: Yarım su bardağı 90 gram

Elma: İçerdiği yüksek lif sayesinde uzun süre tok kalmayı sağlayan elma, metabolizmayı da hızlandırıyor.

1 porsiyon elma: Küçük boyu 100 gram

Hindistan Cevizi: Açlık hissinin kaybolmasına yardım eden hindistan cevizi, midede uzun süre kalarak tokluğun daha uzun sürmesini sağlıyor. Karaciğer metabolizma hızını ise yüzde 30 artırıyor.

1 porsiyon hindistan cevizi: Küçük boyu 100 gram

Nar: Tam bir antioksidan hazinesi olan nar, vücuttaki toksinlerin atılmasına yardımcı olarak iştahı azaltıyor.

1 porsiyon nar: Küçük boyu 80 gram

Greyfurt: Oldukça az kaloriye sahip olan greyfurt, yüksek oranda su içerdiğinden dolayı doygunluk hissi veriyor.

1 porsiyon greyfurt: Küçük boyu 125 gram

Portakal: İçerdiği posa miktarı sayesinde uzun süre tok tutan portakal, acıkmaya engel olmasının yanı sıra vücudun sıvı dengesini de koruyor. Ancak portakaldaki şekere dikkat!

1 porsiyon portakal: Orta boyu 100 gram

Domates: Yüksek oranda C vitamini ve likopen (anti-kanser) içeren domates, vücudun yağ yakma işlemini hızlandıran karnitin isimli amino asit üretimini uyararak kilo vermeye yardımcı oluyor.

1 porsiyon domates: Küçük boyu 100 gram

Kavun: Kilo kaybında oldukça önemli bir meyve olan kavunun 200 gramında 60 kalori bulunuyor. Yüksek posa içeriği ile kan şekerinin düşmesini önleyen kavun, uzun süre tok kalmayı sağlıyor.

1 porsiyon kavun: Orta boy bir kavunun 1/8’i 200 gram

Muz: İçerdiği çözünür posadan dolayı yeme isteğini ciddi düzeyde azaltan muz, bağışıklık sisteminin güçlendiriyor ve tokluğu artırıyor. Kilo vermeye yardımcı olması için özellikle kahvaltıda tüketilmesi öneriliyor.

1 porsiyon muz: Küçük boyu 50 gram

Limon: Yağ birikimini önlemeye ve yağların atımını hızlandırmaya yarayan limonun her sabah 1 bardak su ile tüketilmesi kilo vermeye yardımcı oluyor.

1 porsiyon limon: Orta boyu 100 gram

Şeftali: Antioksidan açısından iyi bir kaynak olan şeftali, bağırsakların çalışmasını hızlandırarak kilo vermeye destek oluyor.

1 porsiyon şeftali: Orta boyu 100 gram

Kuru Meyve: Diyette yaş meyvelerle birlikte kuru meyvelerin de tüketilmesi yağ yakımını artırmada daha etkili olarak kilo vermeyi kolaylaştırıyor. Kolesterolü düşüren kuru meyveler, sindirim sisteminin düzenlenmesine de katkı sağlıyor.

1 porsiyon kuru meyve: 4 adet kuyu kayısı veya 1 adet kuru incir veya 1 yemek kaşığı kuru üzüm.