Yazı İçeriği

1. C vitaminsiz öğün geçirmeyin

2. Kirli hava bebeğe de zarar verir

3. Ateşlenirseniz…

4. Omega 3 tüketin

5. Doktorunuza sormadan vitamin almayın

6. Dışarı çıkarken maska takın

7. Vitamin için bitki çaylarından yararlanın

8. Spordan uzak kalmayın

9. Kalori hesabı yapın

10. Karbonhidrata yüklenmeyin

Kış mevsimi için hamilelere özel öneriler

Kışın yaşanan hamileliğin kendine has güzelliği ve önemi olsa da, soğuk hava nedeniyle vücut direncinde azalma ve gribal enfeksiyonlar gibi birtakım sorunları da beraberinde getirir. Ancak beslenmenin yanı sıra enfeksiyonlardan kaçınmak ve vücut ısısını düzenlemek gibi alınabilecek basit önlemlerle sağlıklı bir hamilelik geçirmek hiç de zor değil. Hamilelerin kış mevsimini sağlıklı geçirmeleri için 10 öneri…


1. C vitaminsiz öğün geçirmeyin

Kış mevsiminde turunçgiller ve yeşil sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin. Çünkü bunlar içerdikleri C vitamini başta olmak üzere pek çok vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklık sisteminizin güçlenmesini sağlayarak sizi üst solunum yolu enfeksiyonu ile birçok hastalıklardan koruyabilir. Kış mevsiminde de gün içinde sıvı kaybına karşı susamasanız bile bol sıvı tüketmeye özen gösterin. Ana besin öğelerinde vitaminin yanı sıra proteine de ağırlık verin. Protein kış mevsiminde vücut direncini arttırmaya yardımcı olan bir besin maddesi ve vücudun ana yapıtaşlarından birini oluşturur.

2. Kirli hava bebeğe de zarar verir

Kirli hava, yani toksinlerin boğaz ve akciğerlere ulaşması anne ve bebekte toksik etki ile enfeksiyonlara davetiye çıkarır. Örneğin; baş ağrısı, baş dönmesi, boğaz ve burun enfeksiyonu, gözlerde alerji gibi olumsuz tablolara yol açabilir. Bu nedenle kirli havada dışarı çıkmayın, buna mecbursanız mutlaka maske ya da mendil kullanın.

3. Ateşlenirseniz…

Gribal enfeksiyonlarda en etkili tedavi, yatak istirahati. Bol sıvı alımı, C vitamini takviyesi ve boğaz pastili desteği de rahatlamanızı sağlar. Odanızdaki buhar makinesi de boğazda kuruluk ve burun tıkanıklığı şikayetlerini azaltır. Ancak hamilelikte enfeksiyonlar daha ağır seyredebilir. Bu nedenle ateş ve genel durumda kötüleşme olursa dahiliye, kulak-burun-boğaz ya da göğüs hastalıkları uzmanına başvurmayı asla ihmal etmeyin.

4. Omega 3 tüketin

Sağlıklı bir bebek için omega 3 desteği açısından haftada en az 2 gün balık, ceviz-badem tüketin. Ayrıca B vitamini desteği için de haftada en az 2 kez ızgara kırmızı et ile kuru baklagiller yemeye özen gösterin.

5. Doktorunuza sormadan vitamin almayın

Hamilelik döneminizde vitamin ihtiyaçlarınızı taze sebze ve meyvelerden almanız en doğru yaklaşım. Ancak şehir hayatı organik sebze ve meyvelere ulaşımı zorlaştırır, endüstriyel gelişim arttıkça gıdaların temel besin değerleri azalır. Bu nedenle özellikle kış aylarında vücut direncinizi korumak ve sağlıklı bir fetus gelişimini sağlayabilmek için başta C vitamini, demir, kalsiyum ile D vitamini başta olmak üzere tüm multivitaminleri uygun dozlarda gıdalara ek olarak almanız önerilir. Ancak bu vitaminleri gelişigüzel almayın, mutlaka sizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına danışın.

6. Dışarı çıkarken maska takın

Gribal enfeksiyonlardan koruyan en etkili önlem, kış aylarında mümkün olduğunca enfeksiyonun bulaşabileceği ortamlara girmemek olur. Örneğin; toplu taşıma araçları, okullar, hastanelerin enfeksiyon klinikleri ile alışveriş merkezleri gibi ortamlardan mümkün olduğunca kaçının. Dışarı çıkmanız çok gerekli ise yanınızda taşıyacağınız hijyenik el yıkama ürünleri ve maske gibi materyallerle kendinizi koruyun.

7. Vitamin için bitki çaylarından yararlanın

Gribal enfeksiyonlardan korunmak için doktorunuz önerdiği takdirde her gün C vitamini takviyesi alın. Ayrıca ıhlamur, elma ya da limon çayı gibi kış çayları gibi çaylar da enfeksiyon hastalıklarından korunmanızda fayda sağlarlar. Ancak bu çayları içmeden önce doktorunuza danışmayı ihmal etmeyin.

8. Spordan uzak kalmayın

Kış mevsiminde dışarıda spor yapmak sıklıkla hava koşullarına bağlı olarak mümkün olmayabilir. Ancak sporunuzu ihmal etmeyin, evinizde düzenli olarak yapmaya devam edin. Evde yapabileceğiniz en uygun egzersiz ise hamilelere yönelik yapılan pilates programları. Ev ortamında özel eğitmen ya da video yardımıyla yapacağınız 30 dakikalık egzersiz bile kalori kontrolü, kas gücü artımı ile esneklik sağlanması acısından çok yardımcı olur. Yürüme bandında bile olsa gün içinde yapacağınız 30-45 dakikalık hafif tempolu yürüyüş de büyük fayda sağlar.

9. Kalori hesabı yapın

Kış aylarında evlerde zaman geçirme zorunluluğu nedeniyle gelişen tatlı krizleri ile abur cuburlar fazla kilo almanıza sebep olur ve sonrasında buna bağlı olarak sorunlar yaşanır. Yüksek tansiyon ve hamilelik diyabeti gibi durumlarda ise annede metabolik ve kardiyovasküler sorunlar, bebekte  de büyüme ve gelişme sorunları gibi hayati önemi olan problemler gelişebilir. Bu yüzden ihtiyacınız olan kalori alımının üzerine çıkmayın, gerekirse bu konuda diyetisyen yardımı alın.

10. Karbonhidrata yüklenmeyin

Kışın tüketilen gıdalar karbonhidrat, yağ ve tuz bakımından sıklıkla zengin olurlar. Ancak bu tür gıdaların kış aylarında bolca tüketilmesi hamilelerde kan şekeri ve tansiyon değerlerinde yükselmelere, bunun sonucunda da anne bebeğin sağlığında olumsuz yönde sapmalara neden olabilir. Mevsim her ne olursa olsun hamileliğinizde de mutlaka beslenmenize dikkat edin ve tuzlu gıdalardan kaçının.