Yazı İçeriği

Baharatlı elma çayına ne dersiniz?

Zencefili mutfağınızdan eksik etmeyin

Gül yapraklarıyla rezeneyi harmanlayın

Bir bardak sıcak çikolatayla içiniz ısınsın

Soğuk havalarda bu kış içecekleriyle sağlık depolayın!

Soğuk havalarda kat kat giyinip, sıcak bir şeyler içmek isteriz. Bitki çayları sıcak içebileceğiniz sağlıklı bir alternatiftir. Kışın soğuk havaların sizi yenmesine izin vermeyin, kış çaylarından yararlanın. Ancak bu içeceklerin sağlığınıza zarar vermemesi için miktarlarına ve yapılışına mutlaka dikkat edin. Aksi takdirde bu içecekler size faydadan çok zarar verebilir. Kış aylarında içinizi ısıtan sağlıklı içecekler…


Baharatlı elma çayına ne dersiniz?

Kış aylarının en sağlıklı meyvelerinden biri elma. İçeriğindeki E ve C gibi antioksidan vitaminler sayesinde hem cildinizi hem bağışıklığınızı korur. Elma içeriğindeki lif yapısı sayesinde aynı zamanda hazımsızlık sorunlarının da önüne geçer. Ayrıca lifli yapısı ve içerdiği flavanoidlerle bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Havaların soğuk seyrettiği kış günlerde elma çayı sizi soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıklardan korur. Ayrıca boğazı yumuşatarak da öksürüğü engelleyebilir. Çayınıza ilave edeceğiniz karanfil, içeriğinde bulunan eugenol sayesinde kanın pıhtılaşmasını engelleyerek kalp sağlığını korur. Karabiber ise dolaşımını hızlandırarak mikropları vücudunuzdan uzaklaştırır.

Zencefili mutfağınızdan eksik etmeyin

Kış çaylarının belki de en sağlıklılarından biri de zencefille yapılan özel bitki çayları. Tadı çoğu kişiye çok lezzetli gelmese de zencefilin faydası çok. Kalp sağlığını korur, bağışıklığı güçlendirir. Köklerinde bulunan proteaz sayesinde sindirimi kolaylaştırır. Ayrıca mide bulantısını baskılar ve gaz sorununu ortadan kaldırmaya da yardımcı olur. Portakal ya da limonla tatlandırarak hem lezzetli hem de sağlıklı bir zencefil çayı demleyebilirsiniz. Portakallı zencefil çayını şekersiz olduğu müddetçe istediğiniz miktarda içebilirsiniz.

Gül yapraklarıyla rezeneyi harmanlayın

Farklı lezzetleri seviyorsanız, evinizde de kolaylıkla bulabileceğiniz bitki ve meyveleri karıştırarak kendinize özel bir çay yapabilirsiniz. Gül yaprakları, rezene ve limon kabuğu ile hem sağlıklı hem de lezzetli bir çay hazırlamanız mümkün. Kurutulmuş gül yaprakları, C, E ve A vitamini açısından zengin olan demir, kalsiyum, magnezyum ve selenyum minerallerini içerir. Ayrıca tatlı aroması ile de çayınıza lezzet katar. Rezene yaprakları, soğuk kış günlerinde azalan bağırsak aktivitenizi hızlandırır ve sakinleştirici etkisi ile stresinizi azaltır.

Bir bardak sıcak çikolatayla içiniz ısınsın

Bir kış içeceği sıcak çikolata söz konusu olduğunda en çok dikkat edilmesi gereken detaylardan biri hiç kuşkusuz kalori değeri. Elbette ki yapılışı sırasında kullanılan malzemeler, kalori değerini oldukça yükseltebilir. Ancak hem lezzetli hem de sağlıklı bir şekilde sıcak çikolata yapmak da mümkün. İçeceğinizi hazırlarken, tam yağlı sütler yerine, yağ oranı düşük, protein kalitesi yüksek soya sütü, badem sütü ya da az yağlı inek sütünü tercih edin. Bu sayede günlük kalori miktarınızı dengelersiniz. Laktoza karşı bir duyarlılığınız olması durumunda ise badem veya soya sütü tercih edebilirsiniz. Sütün içerisine ekleyeceğiniz çikolatada da tercihiniz mutlaka bitter olmalı. Siyah çikolata yüksek miktarda kanama önleyici etkisi sayesinde kan basıncını dengeler. Kışın zevkle tüketilebilecek bu içeceğe son olarak da keçiboynuzu tozu ekleyebilirsiniz. Keçiboynuzu, yapısındaki galik asit sayesinde antialerjik ve antibakteriyel etki sağlar. Bu etki de bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Bitter çikolatalı keçiboynuzlu sıcak çikolata 212 kalori içerir. Bu kalorinin 8 gramı proteinden karşılanır. Ancak günde 1 bardaktan fazla içmek kalori alımının artmasına neden olur.