Yazı İçeriği

Hastaların evde dikkat etmesi gerekenler

Otolog nakil bir adım önde

Bağışçı olabilirsiniz

Kök hücre naklinden sonra bunlara dikkat!

Kök hücre naki sonrası yapılan kontrollerde hastalara belli testler yapılıyor. Bunların en önemlisi vücutta her zaman olan ancak bağışıklık sistemi düştüğünde kendini tekrar aktive edebilen CMV (Cytomegalovirüs) ve EBV (Epstein Barr Virüsü) adlı virüslerin tarandığı testler oluyor. Bu iki virüs tekrar aktive olduğunda vücutta ölümcül enfeksiyonlara yol açabiliyor. Virüslerin düzeylerinin kontrol altına alınması önem taşıyor.


Hastaların evde dikkat etmesi gerekenler

Bu hastaların evde dikkat etmeleri gereken en önemli nokta, birlikte yaşadıkları kişilerden ve eve gelen diğer ziyaretçilerden enfeksiyon kapmamaları… Bağışıklık sisteminin zaten düşük olduğu bu dönemde basit bir virüs hastayı ölümcül bir zatürreye kadar götürebiliyor. Dolayısıyla kalabalık içerisinde dolaşmamak ve yakın temasta bulunulan kişilerin viral enfeksiyon açısından sorgulanması büyük önem taşıyor. Yiyeceklerde ise iki altın kurala dikkat edilmesi öneriliyor: Yemekler iyi pişmeli, çiğ yenilecek meyve ve sebzeler iyi soyulmalı.Aşırı sıcak ve soğuk havadan da kaçınmak gerekiyor. Direkt güneş altında kalınması uygun görülmüyor, güneş etkisini yitirdikten sonra dışarı çıkılması tavsiye ediliyor.

Otolog nakil bir adım önde

Bugün yarı uyumlu nakiller, başarı oranlarının düşüklüğü nedeniyle hep son seçenek olarak düşünülür ve halen otolog nakil birinci sırada bulunur. Artık hücreyi ayıklayarak yarı uyumlu nakil yapmak mümkün ve başarısı tam uyumlu nakil ile eşdeğer olabiliyor. Böylece sizi dünya kemik iliği bankasından kurtarıyor. Türkiye’de hem hücre ayıklayan hem de nakil yapabilen merkezler bulunuyor.

Bağışçı olabilirsiniz

Kızılay’ın denetiminde hayata geçirilen TÜRKKÖK Projesi ile ilk aşamada 100 bin kişinin doku bilgisi çalışılmaya başlandı. Bu proje sayesinde Kızılay’a başvurduğunuzda bir ücret ödemeden gönüllü donör olabiliyorsunuz. Uygun bir hasta çıktığında gönüllü vericiye ulaşılıyor ve belirlenen günde kök hücreler toplanıyor. Ayrıca ülkemizde şu an aktif olarak İstanbul Üniversitesi ve Ankara İbn-i Sina Hastanesi’ndeki kemik iliği bankalarına da bağışta bulunulabiliyor.