Yazı İçeriği
Vajinal akıntı neden olur? Vajinal akıntı türleri Yeşil vajinal akıntı Vajinal koku cinsel hayatı zorluyor Vajinal akıntı tedavisi Diyabet vajinal mantar nedeni Vajinal koku nasıl geçer?

Vajinal akıntı nedir?

Vajina doğası gereği, hava alması gereken, ortalama bir sıcaklık ve nemde bulunması gereken bir organdır. Bunu sağlayan vajinal florada, bir takım yararlı organizmaların baskın halde bulunması gerekir. Vücudumuzun dışarıya açık her ortamında olduğu gibi, ellerimiz,  burnumuz, kulağımız vs. vajina içinde de bir takım bakteriler, mikroorganizmalar olabilir. İşte bu dengenin bozulması vajinal akıntıya veya akıntısız vajinal kokuya neden olur.


Vajinal akıntı neden olur?

Aşırı bakteri oluşumu vajinal kokunun ana nedenidir. Burada en önemli olan, vajinal hijyenin sağlanmasıdır. Pamuklu ve nefes alan iç çamaşırları seçilmeli, sentetik şeylerden uzak durulmalıdır. Sentetik dokular hava geçirmediği için, o bölgenin terini ve nemini artırır, bu da vajina florasını bozar ve doğal asit baz dengesini değiştirir. Flora aşırı asit yönüne kaydığında mantar, baz yönüne kaydığında ise bakteriyel enfeksiyon oluşur. Bu akıntıyla seyreden, bazen kaşıntılı, bazen sadece cinsel ilişkide çıkan koku gibi durumlar görülebilir. Sigara içmek, birden fazla partner ile beraber olmak ve vücut ısısındaki değişiklik vajinal kokunun diğer nedenleri arasında yer alır.

Vajinal akıntı türleri

Kadınların cinsel sağlığını ve yaşamını olumsuz etkileyen en önemli sorunlar arasında yer alan, daha çok da enfeksiyon kaynaklı olan akıntılar, "normal fizyolojik akıntılar" ve "enfeksiyona bağlı akıntılar" olarak ikiye ayrılır. Fizyolojik akıntılar; kokusuz, saydam, renksiz, adetin belirli zamanlarına göre miktarı artıp azalan akıntılardır. Rahim ağzından gelen sümüksü ve saydam renkli bu akıntılar hormonlar ile ilgili olduğundan belirli zamanlarda artış gösterir. Muayenede bulgu yoksa, normal kabul edilir.

Yeşil vajinal akıntı

Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan akıntıların belirtileri arasında akıntının renkli, kokulu, rahatsız edici miktarda görülmesi ayırıcı tanı olur. Bakteri, mantar ya da parazit kökenli olabilen bu akıntılar, genelde gri, sarımsı gri ya da yeşil renkli olup, yanma ve kaşıntıya da neden olabilir. Klinik muayene yoluyla akıntının karakterinden etken hakkında bir ön fikir edinilebilse de mikroskop altındaki özel görünümlerine göre bu enfeksiyonların tiplendirilmesi en doğru yöntem olarak kabul edilir.

Vajinal koku cinsel hayatı zorluyor

Vajinal koku, kişinin normal yaşam kalitesini etkilediği gibi cinsel hayatını da olumsuz etkileyebilir. Kişinin eşi ona yaklaşmaktan çekinebilir ve bunu ifade edemeyebilir. Cinsel ilişki sırasında doğal olarak vajinanın salgısının da artmasıyla koku rahatsızlık verici boyuta ulaşabilir ya da yine ilişkinin hemen sonrasında kuruyan salgının rahatsız edici koku verdiği görülebilir. Pek çok kadın bu durumdan utanır ve kaçar.

Vajinal akıntı tedavisi

Vajinal akıntıya yol açan etken hangisi ise tedavi ona göre yapılır. Bu tedaviler, ağızdan alınan ilaçlar şeklinde sistemik, fitil ve kremler şeklinde uygulanabilir. Tüm bunların yanı sıra kadının hijyen eğitimi hakkında da bilgi edinmek gerekir. Çünkü yanlış hijyen uygulamak, bu tip enfeksiyonların tedaviye dirençli olmasına ve sık sık tekrarlamasına yol açar. Sıkça yapılan hatalardan biri de vajina bölgesinin sabunla yıkanmasıdır. Bu vajinanın pH dengesini değiştirir. Mantar ve bakteryel sorunlarla seyreden koku ve akıntıya neden olabilir. Vajinanın sadece ılık suyla temizlenmesi önerilir. Vajinal şampuan kullanacak kişilerin ise haftada iki defa bol su ile durulayarak kullanmalarını önerilir.

Diyabet vajinal mantar nedeni

Diyabet hastalığında da özellikle tedavilere dirençli genital mantar enfeksiyonları sık görülür. Bu nedenle sık tekrarlayan ya da tedavilere direnç gösteren durumlarda hijyen eğitimi ve gizli diyabet olup olmadığı kontrol edilir. Klamidya ve gonore (bel soğukluğu) enfeksiyonları, üst genital yollarda yapışıklığa yol açıp kısırlık nedeni olabilir. Aynı zamanda karın iç zarını da iltihaplandırıp "pelvik iltihabi hastalık" adı verilen, kasık ağrısı ve kısırlık şikayetlerine neden olan tekrarlayıcı nitelikteki hastalığın da en önemli nedenleri arasında kabul edilirler. Bu gibi durumlarda eş ile birlikte antibiyotik tedavi uygulanması gerekir. Adet döngüsünün belli dönemlerinde, şeffaf, kokusuz, herhangi bir yakınmaya yol açmayan akıntı doğal kabul edilir, bir hastalığa işaret etmez. Bu tür akıntılar hormonların etkisiyle oluşur ve kendiliğinden geçer. Çok sık antibiyotik kullanmak da vajinal florayı değiştirebilir ve koku ile akıntıya sebep olabilir.

Vajinal koku nasıl geçer?

Vajinal koku, kişinin normal yaşam kalitesini etkilediği gibi, cinsel hayatını da olumsuz etkileyebilen bir problemdir. Vajinal akıntıyla birlikte oluşan kokuyu engellemek için bunları yapabilirsiniz:

  • Sıkı çamaşırlar kullanmayın. Her gün mümkünse iki defa iç çamaşırınızı değiştirin.
  • Dar giysiler giymeyin.
  • Sabun ile vajinal duş yapmayın. Özel bölgeye parfüm ya da deodorant sıkmayın.
  • Temiz olduğuna inandığınız yerlerde temizlik ve bakımınızı yaptırın.
  • Partnerinizin temizliğine özen göstermesini isteyin.
  • Cinsel ilişki esnasında hijyene dikkat edin.
  • Yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin sağlıklı ve dengeli olmasına özen gösterin. Sebze yemeklerine ağırlık verin.