Yazı İçeriği

Kulak çınlamasının nedeni iç kulakta olabilir

Dış kulak hastalıklarına dikkat!

Kansızlık çınlama nedeni

Sinire yerleşen tümörler

Tansiyonla çınlama da artıyor

Travma yaşandıysa…

Çınlama mı, işitsel halüsinasyon mu?

Kulak çınlamasının nedeni mutlaka araştırılmalı!

Kulak çınlaması nasıl geçer?

Yaşam kalitemiz aslında ne kadar sağlıklı olduğumuzla ilgili. Hissettiğimiz her ağrı ya da duyduğumuz her acı, yaşam kalitemizi düşürüyor. Bazı ağrılar vardır ki yaşam kalitemizi ciddi boyutta düşürüyor. Bunlardan biri de kulak çınlamasıdır. Kulağımız çınladığında genellikle “Biri beni andı” diyerek geçiştiriyoruz. Ancak tıp dilinde ‘tinnitus’ adı verilen ve ülkemizde her 100 kişiden 10’unda görülen kulak çınlaması bazen sanıldığı kadar masum olmayabiliyor. Özellikle genç yaştaki kişilerde tek taraflı olan ve işitme kaybı veya baş dönmesi ile birlikte başlayan çınlamalarda mutlaka kulak burun boğaz hekimine başvurmak gerekiyor. Ayrıca haftada en az bir kez gelişen ve en az 5 dakika süren çınlamada da dikkatli olmak önemli. Çünkü kulak çınlaması bu belirtilerle geliştiğinde beyin tümörü veya beyin hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi olabiliyor.


Kulak çınlamasının nedeni iç kulakta olabilir

Sesleri algılayan iç kulak organında yaşanan sorunlar kulakların çınlamasına neden olabiliyor. İç kulakta bulunan ve işitmeyi algılayan tüylü hücrelerde oluşan bozuklukların çınlamaların önemli bir kısmına neden olduğu düşünülüyor. Özellikle uzun süre gürültüye maruz kalanlarda, iç kulak basıncının arttığı Meniere Hastalığı’nda, ileri yaşlarda görülen işitme kayıplarında sıklıkla çınlama gelişebiliyor.

Dış kulak hastalıklarına dikkat!

Dış kulak yolunu kapatabilen kulak kirleri, kulak zarı delinmeleri, orta kulak enfeksiyonları ve orta kulak kemikçiklerinin bazı hastalıklarında çınlama gelişebiliyor. Bu hastalıkların tedavisi ile çınlama sorunu ortadan kalkabiliyor.

Kansızlık çınlama nedeni

Halk arasında ‘kansızlık’ olarak adlandırılan anemide kırmızı kan hücrelerinin az olması nedeniyle kan incelerek hızla akmaya ve bunun sonucunda da çınlamaya yol açabiliyor.

Sinire yerleşen tümörler

Nadir olarak görülse de kafa içi yerleşimli tümörler, işitme sinirinden ve orta kulaktan kaynaklı tümörler, boyunda damarlara bası yapabilen tümörler değişik derecelerde çınlama yapabiliyor.

Tansiyonla çınlama da artıyor

Hipertansiyon, damar sertliği, boyun damarlarındaki daralmalar, diyabet, kanda yağ ve kolesterolün artması da çınlama sebebi olabiliyor. Damarsal kaynaklı çınlamalar kalp atımı ile ritmik bir ses üretiyor ve bu ses dışarıdan başka bir kişi tarafından da duyulabiliyor.

Travma yaşandıysa…

Baş ve boyun travmaları ve çene eklemi hastalıkları da çınlama nedeni olabiliyor.

Çinko, B12 vitamini ile magnezyum gibi vitamin-mineral eksiklerinde de çınlama görülebiliyor ve bu da beslenme bozukluğunun habercisi olabiliyor.

Üst solunum yolları enfeksiyonlarından sinüzit, grip ve nezle gibi hastalıklar da kulak basıncını dengeleyen östaki tüpünde geçici bozulmalar yaparak çınlamaya neden olabiliyor.

Bazı antibiyotikler, kanser ilaçları, aspirin, sıtma ilaçları, idrar söktürücüler de çınlama yapabiliyor.

Çınlama mı, işitsel halüsinasyon mu?

Depresyon, anksiyete, migren, stres ve epilepsi gibi hastalıklarda sıklıkla çınlama gelişiyor. Ancak psikiyatrik hastalıklarda duyulan sesler gerçek çınlamadan farklı olup, işitsel halüsinasyon olarak adlandırılıyor.

Kulak çınlamasının nedeni mutlaka araştırılmalı!

Çınlamanın alında yatan neden saptanmadığı takdirde bu sorun ortadan kaldırılamıyor. Hatta nedeni belirlenebilen çınlamalar için de aynı durum söz konusu olabiliyor. Bunun nedeni ise çınlamanın oluş mekanizmasının hala net olarak aydınlatılamaması. Bu sebeple uygulanan bazı tedaviler bazı kişilerde çok faydalı olabilirken, bazı kişilerde ise hiçbir yarar sağlamayabiliyor. Günümüzde hala çok sayıda araştırmacı bu konuyla ilgili yeni tedavilerin geliştirilmesi için uğraşıyor. Çınlama yakınması ile gelen kişide bazı testlerin yapılması ve bu duruma yol açabilecek ciddi bir hastalık olup olmadığının ortaya konması gerekiyor.