Yazı İçeriği

1. Kurban etine ayrıca yağ eklemeyin

2. Mangalda et nasıl pişirilmeli?

3. Et yiyorsunuz diye sebzeyi bırakmayın

4. Sakatat kolesterol içerir

5. Şerbetli ve hamurlu tatlılar 'kırmızı çizginiz' olsun

6. Her ziyarette çay-kahve içmeyin

7. Kurban etini en az 24 saat bekletin

Kurban Bayramı'nda sağlığınızdan olmayın

“Kurban Bayramı’nın tadı kavurma ile çıkıyor” diyenlerden misiniz? Kurban Bayramı’nda et, tatlı derken ipin ucunu kaçıyor olabilirsiniz. Misafirlikte ikram edilen her tatlıyı ya da canınızın her çektiğini yerseniz reflü, hazımsızlık, yüksek tansiyon ve kilolar peşinizi bırakmaz. Gündelik hayatta et tüketirken bile dikkat edilmesi gereken kurallar mevcut. Kurban eti için daha da dikkatli olmak gerekiyor. Et, yağlarından ayrıştırılmış olsa bile bu besinin yaklaşık yüzde 20’si yağdan oluşur. Bu nedenle fazla et tüketimi kalp damar hastalıkları gibi herhangi bir sağlık problemi olmayan kişilerde bile sorunlara yol açar. Eti tüketmeden önce pişirirken de bazı kurallara uymak önemli. Peki Kurban Bayramı’nda et ve tatlı tüketirken nelere dikkat edilmesi gerekir? Kurban Bayramı sofralarında en sık yapılan 7 hata ve öneriler…


1. Kurban etine ayrıca yağ eklemeyin

Bayramda tükettiğimiz et miktarı kadar eti pişirme yöntemimiz de çok önemli. Et zaten doğasında yağ barındıran bir gıda. Etin yağlı kısımları yüksek miktarda doymuş yağ ve kolesterol içerdiğinden sağlıklı kişilerde bile kalp-damar hastalıklarına zemin hazırlayabilir. Her ne kadar yağlarından ayrıştırılmış olsa bile etin yaklaşık yüzde 20’si yağdan oluştuğundan, pişirirken bir de ayrıca yağ eklemek kan yağlarının yükselmesine neden olabilir. Bu nedenle eti pişirirken kızartma yöntemini kullanmak yerine haşlama-ızgara gibi yağ eklemeyeceğiniz yöntemleri tercih etmenizde fayda var.

2. Mangalda et nasıl pişirilmeli?

Kurban Bayramı’nda etin bir kısmını mangal yapmak üzere ayıracaksanız, mutlaka yağlarını atın, yağsız eti tercih edin. Aksi halde yağın ateşe damlaması ve sonrasında buharlaşarak ete ulaşması kanserojen bileşenlerin oluşum riskini artırır. Ayrıca etle mangal ateşi arasında en az 15 cm mesafe olmasına dikkat edin. Etin uzun süre mangalda kalması da kanserojen madde oluşumuna davetiye çıkarır.

3. Et yiyorsunuz diye sebzeyi bırakmayın

Yapılan çalışmalar, et ağırlıklı ve posadan fakir beslenmenin kolon kanseri riskini artırdığını ortaya koyuyor. Bayramda et tüketimi artığı için sebze meyve tüketimi azalabilir. Bu nedenle bayramda etleri sebze ile pişirmeye, etin yanında taze yeşilliklerden oluşan bol salata tüketmeye özen gösterin. Ayrıca sebzeler ete göre daha posalı ve tok tutucu özelliğe sahip olduğundan, bol sebze tüketerek doygunluğu sebzelerden sağlayabilir, et tüketimini bu şekilde azaltabilirsiniz.

4. Sakatat kolesterol içerir

Kurban Bayramı’nda et tüketimi yaygın olduğu kadar, hayvanın baş-boyun-dil-ciğer-böbrek gibi kısımlarının da tüketimi söz konusu olur. ‘Sakatat’ diye adlandırılan bu kısımlar yüksek oranda doymuş yağ ve kolesterol içerebildiğinden, kalp damar hastalığı olan kişilerin hayvanın bu kısımlarını tüketmemesi gerekir. Ayrıca sağlıklı insanların da sıklıkla sakatat tüketmesi benzer hastalılara davetiye çıkarabileceğinden temkinli olmakta fayda var.

5. Şerbetli ve hamurlu tatlılar 'kırmızı çizginiz' olsun

Tatlı söz konusu olduğunda pek çok kişi “Nasılsa bayram” diyerek diyeti rafa kaldırır, ikramları geri çevirmez. Oysa özellikle de baklava başta olmak üzere şerbetli ve hamurlu tatlılarda ölçüyü kaçırmak sağlığa zararlı olduğu kadar, fazla kilo olarak da karşınıza çıkabilir. Şerbetli ve hamurlu tatlılar yerine sütlaç, meyveli muhallebi gibi sütlü tatlıları tercih edebilir, misafirleriniz için de hazırlayabilirsiniz.

6. Her ziyarette çay-kahve içmeyin

Bayram ziyaretlerinde çay ve kahve tüketimine de dikkat edin. Zira masum gibi görünen, sohbetlere eşlik eden bu lezzetli içeceklerde aşırıya kaçılması, yüksek miktarda kafein alımı nedeniyle uykusuzluktan çarpıntıya birçok soruna neden olabilirken, yemeğin hemen ardından tüketilmesi de demir eksikliğine yol açar. İdeali günde toplam 4-5 fincan çay ve kahvenin üzerine çıkmamak.

7. Kurban etini en az 24 saat bekletin

Kurban Bayramı sabahı yeni kesilmiş kurbanın etinin kahvaltıda kavurma olarak tüketilmesi sakıncalı. Etin sertliğinden dolayı sindirimi zor olacağından reflü ve hazımsızlık gibi mide ve bağırsak şikayetlerine yol açabilir. Yüksek tansiyon ve kalp sorunlarına da neden olabilir. Kurban etini buzdolabında en az 24 saat beklettikten sonra tüketin.