Yazı İçeriği

Meme dikleştirme ameliyatından önce bunlara dikkat!

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bilmeniz gerekenler

Meme dikleştirme ameliyatı yaptıranlar…

Hamilelik, kilo alıp verme, emzirme ve yer çekimi gibi etkenlerle memede yıllar içinde sarkmalar oluşabilir. Cildin esnekliğini kaybetmesi de memenin formunu bozabilir. Bu durum için başvurulan yöntem, meme dikleştirme operasyonudur (mastopeksi). Meme dikleştirme ameliyatları genellikle, küçük veya normal büyüklükteki sarkmış memelerde başarılı olabilir. Büyüklük yeterli değilse; ilave olarak bir silikon protezle desteklenerek meme dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Büyük memelerde ise önce küçültme ameliyatı yapılır, ardından toparlama ve dikleştirme gerçekleştirilebilir.


Meme dikleştirme ameliyatından önce bunlara dikkat!

  • Kişi, ameliyata karar vermeden önce beklentilerini doktorla paylaşmalı.
  • Kişi, çocuk sahibi olmayı planlıyorsa meme dikleştirme ameliyatını ertelemesi gerekebilir. Bu operasyonun ileride hamileliği etkileyecek bir riski genellikle yoktur. Ancak hamilelik yeniden bir meme deformasyonu yapabileceğinden bu işlemi ertelemek gerekebilir.
  • Küçük veya normal büyüklükteki sağlıklı deri yapısı bulunan sarkık memeli kadınlarda bu işlemler daha düzgün sonuçlar verebilir.
  • Operasyon her deri yapısında farklılık göstermekle birlikte gözle görünür kalıcı izler bırakabilir. Zaman içerisinde bu izler genellikle azalır.
  • Ameliyat çoğunlukla genel anestezi ile yapılır. Küçük operasyonlarda sakinleştiriciyle birlikte sadece lokal anestezi kullanılabilir.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası bilmeniz gerekenler

  • Meme dikleştirme ameliyatından sonra ince bir giysinin üzerinde elastik bandaj veya cerrahi sutyen kullanmak gerekebilir. Bir süre sonra cerrahi sutyenin ya da bandajın yerini yumuşak bir destekleyici sutyen alır. Genellikle bu sutyeni 3-4 hafta takmak gerekir.
  • Meme dikleştirme operasyonlarında genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanıldığından, sonrasında dikişleri aldırmak gerekmez. Dikişlerin alınması gerekirse; bu işlem genellikle 7-10 gün sonra yapılır.
  • Göğüs derisi meme dikleştirme ameliyatından sonra çok kurursa, gün içinde birkaç kez nemlendirici kullanılması önerilir. Bunu yaparken sert hareketlerden kaçınmak ve nemlendiriciyi dikişli bölgelerden uzak tutmak önemli.
  • Meme dikleştirme ameliyatı sonrası şişlikler nedeniyle meme uçlarında ve göğüs üzerinde his kayıpları oluşabilir. Bu durum genellikle 6 hafta ya da daha uzun sürede şişliklerin inmesiyle azalır.
  • Meme dikleştirme işleminden sonra genellikle kişi, bir iki gün içinde ayağa kalkabilir, yapılan işleme göre de 4-7 gün içinde işine dönebilir.