Yazı İçeriği

Koltukaltında ya da meme dokusu dışında olabilir

Aksesuar meme kendiliğinden yok olur mu?

Aksesuar meme yağ bezesi da sanılabilir

Aksesuar meme nedir?

Pek çok kişinin adını hiç duymadığı ‘aksesuar meme’ son yıllarda giderek daha fazla dikkat çeken bir sağlık sorunu. Kişiler, aksesuar memeyi koltukaltında hissettikleri yağ bezesine benzer yumuşak ve hareketli bir şişlik olarak tanımlarlar ve bu nedenle meme cerrahlarına başvururlar. Peki aksesuar memede ne zaman cerrahi tedavi gerekir? Bu sorunu yaşayanlar ne yapmalı?


Koltukaltında ya da meme dokusu dışında olabilir

Özellikle de kadınlarda büyük bir telaşa neden olabilen, “Yoksa meme kanseri mi oldum?” sorusuna yol açan bir sorun aksesuar meme. Meme hastalıklarının en az bilinen türü olsa da son yıllarda bu şikayetle hekimlere başvuranların sayısı giderek artıyor. Aksesuar meme en çok koltukaltında ele gelen bir kitle olarak hissedilmekle birlikte aslında normal meme dokusu dışında oluşan ek meme dokusudur. Dünyada ve ülkemizde son yıllarda bu sağlık problemi konusunda farkındalık artıyor. Toplumda yüzde 0,2-6 arasında görülme sıklığı olan bu hastalığın saptanma olasılığı erkeklerde kadınlara göre çok düşük.

Aksesuar meme kendiliğinden yok olur mu?

Kişide tek veya çift taraflı olabilen aksesuar meme dokusu genellikle ilk hamileliğe kadar şikayete neden olmazken, hamilelik döneminde kişi koltukaltında yağ bezesine benzer bir yapının farkına varabilir. Özelikle gebelik, emzirme ve adet dönemlerinde gerginlik hissine ve sızlama ile ağrıya neden olabilen bu doku, sonraki hamileliklerde ve zaman içinde büyüyüp belirginleşebilir. Bu dokunun boyut artışı kişinin görsel olarak da rahatsız olmasına neden olabilir. Bu doku doğuştan gelen bir bozukluk olduğundan kendi kendine gerilemez. Bu dokuyla hekime başvuran kişilerde şikayetlerin iyi değerlendirilmesi gerekir, özellikle yaşam kalitesini etkileyen ağrı ve gerginlik şikayeti olanlarda ameliyat ile tedavi ön plana çıkar. Bu meme dokusu ergenlik ve gebelik öncesi saptanırsa ameliyat edilmesi gerekir. Ayrıca, aksesuar meme dokusunda normal meme dokusunda görülen fibrokistik hastalık, fibroadenom ve meme kanseri görülebilir. Bu hastalıklar yönünden de muayene ve ultrasonografi ile takip edilmeli.

Aksesuar meme yağ bezesi da sanılabilir

Aksesuar meme, muayenede lenf bezi veya yağ bezesi ile karışabilir. Meme kanseri yönünden risk mevcutsa aksesuar meme dokusunun mutlaka ameliyatla çıkarılması gerekir. Ameliyat sırasında bu dokunun tam olarak çıkartılması önemli. Ameliyatta geride meme dokusu kalma olasılığı çok düşüktür, ancak meme dokusu bırakılması şikayetlerin tekrarlamasına neden olur. Aksesuar meme dokusunun boyutu arttıkça cerrahi işlem daha geniş bir alanda yapılır ve cerrahi kesilerin boyutları da artar. Bu durumda estetik açıdan daha kötü sonuçlarla karşılaşmak kaçınılmaz olur. Aksesuar meme tanısının zamanında ve doğru olarak konulması ve gerektiğinde ameliyat ile çıkartılması aksesuar memenin hayatınızdan çıkması için yeterli olur.