Bu besinler cildinizi canlandırıyor

Foto yaşlanma, güneş ışınlarının etkisi ve daha birçok nedenle cilt sağlığımız her zaman tehdit altındadır. Cilt sağlığınızı korumak için bu besinleri düzenli olarak yiyebilirsiniz.


1 5

Kivi/günde 100 gr

Cilt sağlığında bol meyve ve sebze tüketimi son derece önemlidir. Özellikle de C vitamini... Kivi, C vitaminden zengin bir meyvedir. 100 gr kivide, günlük ihtiyacınızı karşılamaya yetecek kadar (90 mg) C vitamini bulunur. C vitamini serbest radikallerle savaşarak cildin gençleşmesine katkı sağlar ve nem verir. Ayrıca kolajen sentezini arttırır. Bu yüzden kivi dışında portakal, mandalina, greyfurt, brokoli, maydanoz ve kuşburnu gibi gıdalar da tüketebilirsiniz.

2 5

Fındık/günde 1 avuç

E vitamini bir antioksidandır. Bu nedenle ciltteki “foto-yaşlanma”yı ve UV ışınlarının yarattığı tahribatı önlenmede fayda sağlar. Ayrıca cildin nemlenmesine ve yumuşamasına da katkı sağlar. Bir insanın günlük E vitamini ihtiyacı ortalama 8-10 mg. E vitamini başta tahıllar olmak üzere ıspanak, kabak, lahana, marul gibi yeşil sebzelerde, zeytinyağı, balık yağı, fındık, ceviz, ton balığı, sardalye, yumurta sarısı, domates ve patateste bol miktarda bulunur. Ancak özelikle bir avuç fındık günlük E vitamini ihtiyacını büyük oranda karşılar.

3 5

Somon balığı/haftada 2 dilim

Somon balığı cilt elastikiyetini artırma özelliği bulunan bir tür karotenoid olan astaxanthin içerir. Bu içerik yüzdeki derin çizgilerin oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Haftada 2 kez ızgara somon balığı yemek cilt için son derece faydalıdır. Ayrıca günümüzde en etkili anti-aging yöntemlerden biri olan somon dna'sının mezoterapi yöntemiyle cilt içine uygulanması, hacminin 10 bin katı suyu tutarak, cildin nem dengesini sağlar. Bu sayede yıpranan ve kuruyan cildi onarır ve derin kırışıkları önler.

4 5

Ispanak/günde yarım tabak

A vitamini cildin kolajen sentezini arttırır, gergin olmasına katkı sağlar ve su tutma kapasitesini yükseltir. Balık yağı, yumurta, süt, karaciğer, tereyağı ve peynir içinde A vitamini bulunan hayvansal kaynaklardır. Havuç, ıspanak, lahana, biber, brokoli, koyu yeşil sebzeler, portakal, mandalina, kayısı ve mango bitkisel kaynaklardır. Bir insanın günlük A vitamini ihtiyacı 700- 900 mikrogramdır. Bu ihtiyacı 1 orta boy mango (805 mikrogram), 1/2 kase ıspanaktan (737 mikrogram) karşılamak mümkündür. Ayrıca 10 adet kayısıda 253 mikrogram, 1 bardak sütte 149 mikrogram, 1 kibrit kutusu peynirde 84 mikrogram A vitamini bulunur.

5 5

Su/günde 10 bardak

Cilt kuruluğunu engellemek için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, bol su tüketmek. Işıl ışıl bir cilt için gün içinde en az 10 bardak su içmeye özen gösterin.