Yazı İçeriği

Olekranon bursiti belirtileri

Olekranon bursiti tedavisi

'Bursa'da sizi bekleyen tehlike: Olekranon bursiti

Son yıllarda dünyada olduğu gibi ülkemizde de özellikle gün boyu masa başı çalışanların kapısını daha fazla çalan “olekranon bursiti” hastalığı, ani bir düşme ya da çarpma sonucunda da meydana gelebilir. Vücudumuzda dirseklerimiz başta olmak üzere kalça ve ayak bilekleri gibi kemik çıkıntılarına sahip noktalarda kemik ile cilt arasında 'bursa' isimli anatomik yapılar bulunur. Bursa içi şeffaf, sıvı dolu kesecektir. Hareketli parçalar arasındaki sürtünmeyi azaltmaya yardım eder. Dirsek kemiğinin de sert yüzeyle temasını önleyerek onu korumayı sağlar. Ancak gün boyu dirseklerin sert yüzeye dayanılarak çalışılması ya da ani travmatik bir düşüş bursalarda şişlik ve enfeksiyona neden olabilir. Dirsek bölgesi şikayetiyle başvuran her 4 hastadan biri, bursasının şişmesinden muzdariptir. Olekranon bursiti hastalığı ilk olarak dirsekte sert bir yumru ile kendini gösterir.


Olekranon bursiti belirtileri

Ofis çalışanları ve ani travmatik düşüşe maruz kalanların yanı sıra diyaliz ve böbrek hastalarının çok basit bir düşmesi sonucunda da meydana gelebilen olekranon bursiti hastalığında, kişi dirseğindeki yumru ve zonklayıcı ağrı nedeniyle kolunu bir yere koyamaz, hatta kullanamaz hale gelebilir. Bu yumrular zeytin büyüklüğünden limon büyüklüğüne kadar ulaşabilir. Düşme sonucunda oluşmuşsa içi kanlı bir sıvı ile dolar, kronik tahrişle ya da söz konusu hastalıklar dolayısıyla oluşmuşsa sarı bir renk alır. Bazen bu kesecik ciltten açıklık bulabilir ve patlayabilir, içindeki sıvı boşalabilir. Ama vücut bunu yeniden yapar daha kötüsü enfekte olabilir. Zaman içerisinde kesecik kireçlenebilir.

Olekranon bursiti tedavisi

Dirsekteki kistik şişmelere tanı koymak için çoğu zaman sadece muayene yeterli olur, bazen de ultrason ve MR’dan yararlanılabilir. Şişliklerde çoğunlukla cerrahi bir müdahale gerekmez, içi sıvı dolu kesenin içine enjektör yardımı ile girilerek sıvı çekilir ve bandaj uygulanır. Olekranon bursiti çok nadir olarak da cerrahi müdahale ile kesecik çıkarılarak tedavi edilir.