Yazı İçeriği

Polen Nedir?

Polen Ne İşe Yarar?

Polenin Faydaları Nelerdir?

Polen Nasıl Tüketilir?

Polen Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Polen Nasıl Kullanılır?

Arı Poleninin Yapısı Nasıldır?

Polenler Arılar İçin Hayati Önemdedir

Polenin Faydaları

Doğal ürünler, doktor denetiminde kararında kullanıldığında sağlığınıza pek çok şey katabilir. Bu ürünlerden biri de arı polenidir.


Polen Nedir?

Bal arıları çiçeklerden nektar toplarken çiçeklerin üreme aracı olan erkek üreme taneciklerini yani polenleri de toplarlar. Toplanan nektarlar arılar çiçekten çiçeğe dolaşırken bitkilerin çoğalmasına katkıda bulunur. 

Polen Ne İşe Yarar?

Arılar, nektar toplama işinin ardından kovanlarına dönerler ve beraberinde getirdikleri besin değeri yüksek polenler arı kolonisinin beslenmesinde kullanılır.  Arıların getirdiği arı poleni, kraliçe arı ve yavru işçi arıların beslenmesinde kullanılır. Arıların topladığı polenlerin tamamının kovandan toplanması kovandaki bütün arıların ölmesine neden olabilir. 

Arı poleni içerisinde arı salgıları, farklı enzimler, balmumu ve bir miktar da bal bulunur besleyici özelliği yüksektir. Arıların topladığı bitkilerin türü, diğer bileşenlerle birlikte arı poleninin bileşimini etkiler. Arı polenlerinin tadı toplandığı bitkilere göre değişir. Tatlı ve çiçek kokusu içeren bir lezzete sahiptir.

Polenin Faydaları Nelerdir?

Eski dönemlerde de sağlık açısından yararları olduğu düşünülen arı poleni hakkında birçok araştırma yapılıştır. Bu araştırmalar özellikle hayvanlar üzerinde yapıldığı için elde edilen sonuçlar ön araştırma sonuçları olarak değerlendirilebilir. Bu ön araştırmalardan elde edilen verilere göre arı poleninin olası faydaları şöyle sıralanabilir…

Menopoza Karşı Etkili Olabilir
Menopoz dönemindeki kadınlarda pek çok semptom görülebilir. Bunlar arasında uyku sorunları, sıcak basması, özellikle gece saatlerinde terleme ve kişinin psikolojisinde değişiklik gibi sorunlar bulunur. Yapılan araştırmalara göre arı poleni tüketen kadınların yüzde 71’inde menopozla ilgili yaşadıkları sorunlarda iyileşmeler görüldü. Yine kadınlarla yapılan diğer çalışmalarda arı poleni tüketen kadınların yüzde 65’inde yaşadıkları ateş basması sorununda düzelmeler görüldü. Polen tüketen kadınlarda ayrıca uyku sorunları da azaldı. Polenin çalışmaya katılan kadınların psikolojisini de rahatlattığı gözlemlenirken sinirlilik seviyelerinde düşüş tespit edildi. Polen tüketen kadınlarda arı poleninin menopoz dışındaki faydaları da görüldü. Çalışmaya katılan kadınların eklem ağrıları azalırken kötü kolesterollerinde düşüş iyi kolesterollerinde ise yükselme gözlemlendi. 

Bağışıklık Sistemini Düzenleyebilir
Arı poleninde bulunan flavonoid, steroid ve yağlar, bağışıklık sistemi üzerinde önemli katkılarda bulunabilir. Arı poleni tüketimi bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve düzene girmesini sağlayabilir. Arı poleninin bakterileri öldürme özelliği ise hastalıklardan korunmaya katkıda bulunabilir. Polenin bir diğer olası faydası da alerji ataklarının etkisini azaltması ve başlama ihtimalini düşürmesidir.

Yaraların İyileşmesini Sağlayabilir
Arı poleni kullanımının kesik, sıyrık gibi yara ve yanıklar üzerinde olumlu etkilerde bulunabilir. Yapılan bazı araştırmalarda arı poleni barındıran kremlerin yaraların iyileşmesine katkıda bulunduğu ve yaralardaki mikropları öldürerek yara bölgesinde enfeksiyon oluşma riskini azalttığı tespit edilmiştir. Yine araştırmalara göre arı poleninin yaralar üzerindeki olumlu etkileri hali hazırda ilaçlarda kullanılan bazı etken maddelerden daha hızlıdır ve yan etkiye daha az neden olmaktadır. Yaralarda arı poleni kullanılmasının bir diğer artısı ise yaraları daha kötüye götürme ihtimali olan enfeksiyon riskini azaltmasıdır.

Anti-inflamatuar Özelliktedir
Arı poleni, şişlik ve iltihaba karşı asırlardır kullanılmaktadır. Yapılan ön araştırmalarda da arı poleninde bulunan antioksidanların etkili anti-inflamatuar yapıda olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle arı poleni iltihap ve şişliklere karşı olumlu etkilerde bulunabilir.

Kalp Sağlığı İçin de Tüketilebilir
Arı poleni tüketiminin kalp sağlığına önemli katkıları olabilir. Polenin yapısındaki bileşenlerin kan yağına ve kolesterole karşı etkili olduğu düşünülmektedir. Dolayısıyla arı poleni pıhtı oluşumuna karşı da etkili görünmektedir. Bu nedenle kalp hastalıklarına, inme gibi sorunlara karşı arı poleni tüketiminin olumlu etkileri olabilir.

Kansere Karşı Kullanılabilir
Bazı arı ürünlerinin farklı kanser tümörleri üzerinde etkili olabileceği 2014 yılında yapılan bir çalışma ile ortaya konmuştur. Arı poleni de kanser tümörlerini etkileme potansiyeli bulunan arı ürünleri arasında yer alır. Arı poleninin kanserli tümörleri öldürmesinin yanı sıra kanser oluşmasını engellemesi bakımından da etkileri olduğu düşünülmektedir.

Arı Poleni Ömrü Uzatabilir
Yapılan araştırmalara göre arı poleni tüketimi vücudumuzun besin emilimini artırabilir. İnsanlar üzerinde çalışma yapılmamış olmasına karşın demir eksikliği yaşayan bazı hayvanların besinlerine arı poleni eklenerek bu durumun etkileri izlendi. Araştırma sonuçlarına göre besinlerine polen eklenen hayvanlar yüzde 60 seviyelerinde daha fazla demir emlimi yaptı. Polen tüketiminin bu etkisinin, demir emilimini yükselten C vitamini ve diğer bileşikler içermesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Yine aynı deneyin sonuçlarına göre polen tüketen hayvanların fosfor ve kalsiyum emiliminde de yükselme görüldü. Yine araştırmalara göre polen tüketimi kas büyümesini artırırken metabolizmayı hızlandırabilir ve uzun bir ömür yaşanmasına katkıda bulunabilir.

Karaciğer Sağlığınıza Katkıda Bulunabilir
Karaciğer insan bedeninde çok önemli fonksiyonları üstlenen yegane organlarımızdan biridir. En önemli görevi ise kanımızda yer alan toksinleri parçalayarak yok etmesidir. Yapılan çalışmalara göre arı poleni karaciğerin üstlendiği bu önemli görevdeki gücünü artırdı. Arı poleninin karaciğer üzerindeki bir diğer etkisi ise ilaçlar da dahil farklı toksinlerin verdiği hasarı azaltarak karaciğeri korumasıdır.

Polen Nasıl Tüketilir?

Arı poleni doğrudan tüketileceği gibi farklı besinlerle karıştırılarak da kullanılabilir. Genellikle başka yiyeceklerle karıştırılarak tüketimi daha yaygındır. Yoğurtla karıştırarak, salatalara ekleyerek ya da farklı içeceklere katılarak tüketilmesi hem kolay hale gelir hem de sindirim sisteminizde daha hızlı aktive olur. Polen tüketmenin bir diğer yolu ise bal ve arı sütü, propolis gibi diğer arı ürünleriyle karıştırılmasıdır.

Polen Günde Ne Kadar Tüketilmelidir?

Arı poleni çocuklarda 1-2 tatlı kaşığı yetişkinlerde ise 2-4 tatlı kaşığı arasında tüketilebilir. Tüm arı ürünlerinde olduğu gibi arı poleni de alerjik kişilerde olumsuz etkilere neden olabilir. Bu nedenle arı poleni kullanmaya karar verirseniz doktor denetiminde kullanmaya başlamalısınız. Arı poleni ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Arı poleni tüketmeye başladıktan sonra nefes daralması ya da anafilaksinin diğer belirtilerini bir arada yaşamaya başlarsanız acil şekilde doktora başvurmalısınız. Yüzde şişme ve deri döküntüsü de alerjik reaksiyon belirtileri arasında yer alır.

Polen Nasıl Kullanılır?

Poleni keyifle tüketmek için Balla birlikte ekmeğe sürerek tüketebilirsiniz. Özellikle çocuklarınız bu sayede poleni daha rahat ve keyifle tüketebilir. Poleni ballı sütle tüketmek de keyifli bir yöntem olabilir. Smoothie ve sütlaç gibi tatlılara katmak da polen tüketiminin kolay ve lezzetli yöntemlerindendir. 

Arı Poleninin Yapısı Nasıldır?

Arı poleni çok besleyici ve çok yönlü bir besindir. İçerisinde yaklaşık olarak 200 civarında farklı madde bulunur. Bunların arasında amino asitler, trigliseritler, fosfolipidler, vitaminler, makro ve mikro besinler, flavonoidler bulunur. Polende öne çıkan besin bileşiklerinin ortalama dağılımı ise şu şekildedir:

  • Yüzde 7-40 protein, (Esansiyel aminoasitler dahil),
  • Yüzde 24-60 karbonhidrat,
  • Yüzde 1-18 yağlar (Esansiyel yağ asitleriyle beraber),
  • Yüzde 0.2-2.5 flavonoidler,
  • A, B1, B2, B6, C, D, E Vitaminleri,
  • Kalsiyum, fosfor, magnezyum, potasyum, sodyum, demir, bakır, silikon, selenyum ve çinko.

Polenler Arılar İçin Hayati Önemdedir

Sağlığa bunca potansiyel katkısı olan polenlerin arılar için önemi hayatidir. Çieklerden polen toplayan arılar kovana geri döndüklerinde kovanın dışında bir miktar polen bırakırlar. Bu polenlerin toplanması kovan dışında olduğu için kolaydır. Ancak kovan dışındaki polenler azdır. Bu nedenle kovanlara polen toplamak için tuzaklar yerleştirilir. 

Arılar bir kovana girdiğinde, kovanın dışına, insanların toplayabileceği veya elle hasat edebileceği az miktarda polen bırakırlar. İnsanlar ayrıca arı poleni hasat etmek için polen tuzakları kullanabilirler. Arılar polen yüklü olarak kovana girdiklerinde bu tuzaklardan geçerler ve üstlerindeki polenin bir kısmı polen toplama haznesine dökülür. Polen tuzaklarının kovanda uzun süre kalması nedeniyle arılar ciddi şekilde zarar görebilir. Fazla toplanan polenler nedeniyle arı kovanında hastalıklar görülebilir, yetişkin arı sayısı azalabilir, üretilen bal miktarı azalabilir ve hatta arıcı kovandaki arıların tamamının ölümüne neden olabilir.