Yazı İçeriği

Tekrarlayan düşük sorununa da yol açar

Menopozu düşündürebilir

Hem tanı hem tedavi yöntemi: Histeroskopi

Rahim içi yapışıklık tekrarlar mı?

Rahim içi yapışıklık nedir?

Üreme çağındaki kadınların endişe kaynaklarından biri olan hamile kalamama sorunu pek çok farklı nedene dayanabilir. Bunlardan biri de rahim içi yapışıklıklar sorunu. Rahim içi yapışıklık durumunda, bebek rahme tutunamaz. Bununla birlikte kadına ya da erkeğe bağlı üreme problemi yaşayan çiftlerin de önünde önemli bir engel teşkil eder.


Tekrarlayan düşük sorununa da yol açar

Kadınların yaklaşık 25-30’unu yani her 4 kadından birini etkilediği düşünülen rahim içi yapışıklıklar, özellikle üreme çağında ve bebek sahibi olmak isteyen çiftler için ayrı bir önem taşır. Zira rahim içi yapışıklar infertilite (kısırlık) ve tekrarlayan düşük sorununu yaşayan kadınlarda ana etkenlerden birini oluşturur. Problemin erken yaşlarda ortaya çıkması durumunda ise alta yatan farklı sorunlar varsa hamile kalamama riski katlanarak artar. Üstelik ilerleyen yıllarda da aynı sorunla karşılaşma riski sağlıklı kadınlara göre daha fazla olabilir. Bu nedenle, geçirilen ciddi genital enfeksiyonlar ya da cerrahi işlemlerden sonra adet kanamalarında azalma ya da adet görememe durumunda zaman kaybetmeden hekime başvurmak gerekir.

Menopozu düşündürebilir

Yapışıklığa neden olan sorunların başında ise kürtajlar yer alsa da miyomektomi veya sezaryen gibi rahim içine yapılacak her türlü girişim sonrasında oluşabilir. Bu sorunun ağrı gibi daha belirgin bir işareti bulunmaz. En önemli belirti adet görememe ya da süre ve miktarın azalması olur. Hamile kalamama aslında problemin sonucu olduğu gibi sorunun varlığına da işaret eder. Yapışıklık farklı yaş gruplarını etkileyebildiği için daha ileri yaştakiler menopoza girdikleri düşünürken, daha genç yaştaki kadınlar ise erken menopoza girdiklerini zannederek paniğe kapılabilir.

Hem tanı hem tedavi yöntemi: Histeroskopi

Adet görememe ya da adetten kesilme şikayetiyle gelen kadınlarda tanı, ultrason yardımıyla konur. Rahim içi yapışıklıkların hem tanı hem de tedavisinde histeroskopi kullanılır. Kapalı kamera sistemi ile rahim içinin gözlenmesi esasına dayanan bu yöntemle önce sorunun varlığı kesin olarak tespit edilir. Yine aynı seansta da yapışıklık açılabilir. Bu işlem standart jinekolojik muayenede olduğu gibi vajina ve rahim ağzından girerek histeroskop adı verilen özel bir optik cihaz yardımıyla yapılır. Rahim içinden alınan görüntü optik-kamera sistemi aracılığıyla ekrandan izlenerek ameliyat gerçekleştirilir. Uygun koşullarda hastada rahim içi tamamen normale dönebilir ve üremeye engel başka bir problem yoksa kadınlar doğal şekilde hamile kalabilir.

Rahim içi yapışıklık tekrarlar mı?

Rahim içi yapışıklıkların tedavi sonrasında da tekrarlama riski bulunur. Hemen hamile kalmak istemeyen kadınlarda, yapışma riskini engellemek için rahim içerisine geçici bir süre için spiral ya da özel olarak yapılmış balonlar konulabilir, yapışıklık önleyici sıvı materyaller kullanılabilir. Aynı zamanda endometriumun (rahim duvarı) gelişmesini sağlayabilmek için işlemden sonra düzenli olarak östrojen hormonu, adet düzenleyici ilaçlar kullanılabilir.