Yazı İçeriği

Hamilelik diş ve diş etlerini nasıl etkiler?

Bebeğin sağlığı için diş ve diş eti sağlığınız önemli

Hamilelikte diş ve diş eti sorunları

Hamilelikte değişen dış görünüşle beraber vücutta bazı olumsuz gelişmeler de yaşanabilir. Diş ve diş etlerinde, hamilelik döneminde birçok sorun ortaya çıkabilir. Gerekli durumlarda hamilelik döneminde de dişlere müdahale edilebilir. Ancak planlı bir hamilelik öncesinde diş hekimini ziyaret edip gerekli kontrol ve tedavileri yaptırmak sağlık açısından büyük önem taşır.


Hamilelik diş ve diş etlerini nasıl etkiler?

Hamilelikte salgılanan hormonlar, ağız içi bakterilerinin artmasına neden olur. Bu bakteriler diş eti hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlar. Hormonların yanı sıra hamileliğin önemli bir sorunu olan mide bulantıları da dişlere dolaylı olarak zarar verir. Midesi bulanan anne adayının diş fırçalama alışkanlığı azalır. Bu duruma bir de kusma eklenince ağızdaki asit oluşumu daha da artar. Dolayısıyla da diş ve diş etleri tehlike sinyalleri vermeye başlar. Bazı hamilelerin diş ve diş etlerindeki sorunlar o kadar ciddi boyutlara gelebilir ki kişilerin yemek yemeleri veya konuşmalarıyla ilgili kısıtlamalar ortaya çıkabilir. İşte bu noktada hasta hamile de olsa fayda zarar dengesi göz önünde bulundurularak müdahale etmek gerekebilir. Çünkü bazı diş eti sorunlarına kayıtsız kalınması çok daha büyük sorunlara neden olabilir. Öyle ki diş eti sorunlarına müdahale edilmediği takdirde erken doğum ya da düşük doğum ağırlığı riski artabilir.

Hamilelik döneminde sağlıklı diş ve diş etleri için öneriler şöyle sıralanabilir:

  • Çocuk sahibi olmayı düşündüğünüzde mutlaka bir diş hekimine görünün. Gerekli kontrolleri ve tedavileri yaptırın.
  • Mide bulantınız olsa da her öğünden sonra ağzınızı çalkalayın ve en az 2 kere dişlerinizi fırçalayın.
  • Mide bulantısı ve kusmaların hemen ardından değil, yaklaşık yarım saat sonra dişinizi fırçalayın.
  • Şekerli yiyeceklerden mümkün olduğu kadar uzak durun. Yerseniz de hemen sonrasında ağzınızı çalkalayın.
  • Fosfor ve kalsiyumdan zengin yiyeceklerin yanı sıra, süt ve süt ürünleri ile et, balık ve yumurta tüketin.

Bebeğin sağlığı için diş ve diş eti sağlığınız önemli

Hamileliğin 3’üncü ve 6’ncı aylarında ağızlardaki sorunlara rahatlıkla müdahale edilebilir. Bu dönemde yapılan tedavinin bebeğe bir zararı bulunmaz. Ancak bazen ağızdaki sorun çok ciddiyse hamileliğin herhangi bir döneminde, kadın doğum hekimiyle koordineli olarak tedavi gerçekleştirilebilir. Hamileliğin ilk ve son üç ayında genelde cerrahi yöntemler tercih edilmemeye çalışılır. Bu dönemlerde daha basit işlemlere başvurulsa da hastalık ileri safhadaysa cerrahi müdahale bile yapılabilir. Gerekli önlemler alındığı takdirde hamilelik sırasında röntgen çekilebilir ve dişler uyuşturulabilir. Unutulmamalıdır ki sağlıklı bir bebek ve sağlıklı bir hamilelik dönemi için diş ve diş eti sağlığı büyük önem taşır.