Yazı İçeriği

Tok tutar

Kan şekerini dengeler

Kalbi korur

Tokluk hissi verir

Süt içmek için bir neden

Kabızlığı önler

Salebi kendiniz yapın!

Salep nedir?

Yazın elimiz soğuk su ve içeceklere giderken, kışın “Şimdi sıcak bir şeyler olsa da içsek” diye düşünürüz. Gözlerimiz çay, salep gibi içecekleri arar. Salep, orkide ailesinin türlerinin yumrularından elde edilen bir tozdur.

Salebin kalorisi

Hoş bir koku ve aroması olan salebin evde yarım yağlı sütle yapıldığında bir fincanı, ortalama 100 kaloridir. Hafif olsa da bir enerji değeri olduğu unutulmamalı ve kontrollü tüketilmelidir. Şeker içeriği nedeniyle hazır salepleri tüketmemesi gereken başka bir grup da diyabeti olanlardır. Diyabetliler kendi saleplerini yapabilir, şekersiz tüketebilirler. Salebin faydaları şöyle sıralanabilir:


Tok tutar

Salep evde yapıldığında zayıflamaya yardımcı bir ara öğün olarak rahatlıkla tüketilebilir. Yapımında kullanılan süt ile kalsiyum ve protein alımı sağlanır. Özellikle kalsiyumun zayıflama üzerindeki etkisi azımsanmayacak ölçüdedir. Salepte bulunan glukomanan (bir çeşit lif), kendisinin 80-100 katı su çekebilen yapıya sahiptir. Böylece midede hacim oluşturarak tokluk süresini uzatır. Diyet yaparken çabuk acıkmanın önüne geçilebilir. Ancak hazır saleplerdeki şeker miktarı fazla olduğundan dikkat edilmeli ve diyet yapanlar kendi salebini kendisi yapmalıdır.

Kan şekerini dengeler

İçeriğindeki glukomannan ile mide boşalma süresini geciktirir. Kan şekerinin daha yavaş yükselip düşmesini sağlayarak denge sağlar. Üzerine eklenen tarçın da kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Bu sütlü içecek, meyve ile tüketildiğinde de kan şekerinin dengelenmesine katkı sağlar.

Kalbi korur

Glukomannan bağırsaklarda kolesterol ve safra asitlerini bağlayarak kan kolesterol seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Bu sayede kalp damar hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir.

Tokluk hissi verir

Glukomannan, süt ile birleştiğinde şişer. Bu da salebi tükettikten sonra tokluk hissinin oluşmasına yardımcı olur. Tarçınla birlikte içilen bu içecek yine kan şekerini dengelediğinden açlık ataklarını engeller.

Süt içmek için bir neden

Süt ve yoğurdu yeterince tüketmeyen kişiler, saleple süt içmiş olur. Bu noktada amaç, süt tüketimini artırmaksa hazır değil, evde süt ile yapılan tercih edilmelidir.

Kabızlığı önler

Salepte bulunan müsilaj su ile şişen bir çeşit polisakkarittir ve dışkı hacmini artırarak kabızlığı önler. Ancak bu etkiden yararlanmak için o gün yeteri kadar su içilmesi gerekir.

Salebi kendiniz yapın!

Salep masum bir içecek ama hazır saleplere dikkat. Enerjisi ve şeker oranı yüksek olduğundan hazır salep tüketiminden kaçının. Kendi salebinizi yapmanız en faydalısıdır. Hatta salebinize zencefil ekleyerek aromasını zenginleştirebilirsiniz. Bu şekilde salebinize antioksidan özellik kazandırarak soğuk algınlığına ve enfeksiyonlara yakalanma riskinizi azaltmış olursunuz.