Yazı İçeriği

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Doğal yoğurt probiyotik kaynağı

Yoğurt zayıflatır mı?

Tansiyon dengesini sağlar

Kemik erimesine karşı

Kolesterolünüz varsa…

Sivilce düşmanı

Spordan sonra yoğurt yiyin

Tatlı krizi için yoğurt kaşıklayın

Ev yoğurdu yapımında bunlara dikkat

Sağlıklı ev yoğurdu tarifi için...

Marketten almak istemediğimiz gıdalardan biri de sağlık açısından pek çok faydası olan yoğurt. Başlıca kalsiyum kaynağı olan yoğurdun aslında pek çok faydası bulunur. İçerdiği protein ve yararlı bakterilerle de günlük beslenmemizde mutlaka yer alması gereken yoğurdun elbette günlük sütle evde mayalananını tüketmek çok önemli. Yetişkinler günde bir kase, çocuklar da en azından günde 6 yemek kaşığı ev yoğurdu yemeli. Peki probiyotik kahramanı olan ev yoğurdunun faydalarını neler?


Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir

Yoğurt, bağışıklık sistemini destekleyen, hastalık ve enfeksiyon gibi durumlarla savaşan T hücrelerinin aktivasyonunu artırır ve daha güçlü hale getirir. Bağırsak sağlığı için önemli dost bakteriler sayesinde de bağışıklığı destekleyerek vücudu enfeksiyona karşı dirençli hale getirir. Aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendiren immunoglobulin A’dan da zengin bir besin.

Doğal yoğurt probiyotik kaynağı

Katkı maddesiz ev yapımı doğal yoğurtlar, yüksek miktarda probiyotik içerir. Bu bağırsak dostu bakteriler ise bağırsak duvarında bulunan ve besin emilimini sağlayan villusların yapısını koruyarak, bağırsak hareketlerini düzenler. Bu sayede kabızlık, ishal, hazımsızlık gibi sıkıntıların da önüne geçer.

Yoğurt zayıflatır mı?

Yoğurt içerdiği kalsiyum sayesinde özellikle karın bölgesinde oluşan yağlanmanın azaltılmasında etkili olur. Yapılan çalışmalar diyetlerinde yoğurt tüketenlerin, tüketmeyenlere oranla kilo kaybının daha fazla olduğunu gösterir.

Tansiyon dengesini sağlar

Amerikan Kalp Vakfı’nın yaptığı ve 15 yıl süren bir çalışmada, düzenli yoğurt tüketmenin yüksek tansiyon riskini azalttığı ve her gün bir kase yoğurt tüketen kişilerin büyük tansiyonlarının normal değerlerde olduğu ortaya konuluyor. Yoğurdun sağladığı bu etkinin, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde olduğu düşünülüyor.

Kemik erimesine karşı

İçerdiği kalsiyum sayesinde çocuklarda diş ve kemik oluşumunu destekleyen yoğurt, yetişkinlerde de özellikle yaşın ilerlemesiyle beraber oluşan osteoporoz (kemik erimesi), kemik yoğunluğunda azalma gibi hastalıkların önüne geçer. Bu yüzden her gün üç porsiyon süt ve süt ürünü tüketilmesi ihmal edilmemeli.

Kolesterolünüz varsa…

Özellikle kaymaksız olarak tüketilen ev yoğurdu kolesterolün düşürülmesine destek olur. Bu etkisini bağırsak villuslarının sağlığını sürdürmesini sağlayan yararlı bakteriler sayesinde yapar. Bağırsaklarda oluşan emilim bozukluklarını önleyerek, fazla yağın dışkı ile vücuttan atılmasını sağlar ve bu şekilde kolesterol seviyelerinin yükselmesini önler.

Sivilce düşmanı

Bilimsel çalışmalar yoğurdun, içerdiği yararlı bakteriler sayesinde ciltte oluşan sivilce ve kızarıklıklara iyi geldiğini gösterir. Probiyotik bakteriler sayesinde aynı zamanda kadınlarda sıklıkla karşılaşılan vajinal mantar enfeksiyonlarına karşı da koruyucu rol oynar.

Spordan sonra yoğurt yiyin

Yoğurt içerdiği protein sayesinde özellikle egzersiz sonrası yıpranan kasların onarılmasında görev alır. Protein dokuların gelişmesi ve onarılmasını sağlayan temel besin öğesidir. Doğru protein kaynakları tüketerek de kas gelişimi ve yıpranan kasların onarımını sağlamak mümkün. Bu protein kaynaklarından biri de süt ve süt ürünleri.

Tatlı krizi için yoğurt kaşıklayın

Bir kase yoğurt tüketerek tatlı isteğinizi önleyebilirsiniz. Bir kasesi; protein, karbonhidrat ve yağ miktarını dengeli bir şekilde içerdiği için kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Sağlıklı beslenmenin temel taşlarından biri de kan şekerinin dengeli olmasını sağlamaktır. Üstelik kan şekeriniz ne kadar dengeli olursa abur-cubur ve tatlı istekleriniz de o kadar az olur. Özellikle canınız tatlı istediğinde ise ev yapımı meyveli yoğurt yaparak ya da meyve ve yoğurdu blenderdan geçirdikten sonra dondurarak son derece sağlıklı tatlılar elde edebilirsiniz.

Ev yoğurdu yapımında bunlara dikkat

  • Yoğurt yaparken tercih edeceğiniz sütün sağlıklı ve hijyenik kurallara uygun olarak size ulaşması çok önemli. Zira süt mikroorganizmaların üremesi için çok iyi bir ortam oluşturduğundan çok kolay bozulur.
  • Yoğurdunuzu günlük sütten yapmaya ya da açık süt alıyorsanız güvenilir yerlerden almaya dikkat edin.
  • Günlük süt alsanız dahi ocağa koyduğunuzda mutlaka kaynatın. Özellikle iyi kaynamayan açık sütlerden başta tüberküloz, bruselloz ve kuduz olmak üzere birçok hastalık bulaşabilir.
  • Açık sütü kaynatırken fokurdadıktan sonra ocağın altını kısıp, en fazla 5 dakika daha kaynatın. Yapılan çalışmalar, gereğinden fazla kaynatılan sütteki vitamin ve minerallerde büyük kayıp olduğunu ortaya koyuyor.