Yazı İçeriği

1. Migren ağrıları için hava durumu takibi

2. Gözlerinizi güneş ışığından koruyun

3. Sıvı kaybına dikkat

4. Açık havada spor yapacaksanız…

5. Dışarıya çıkabilmek için…

6. Sucuk ve sosisten uzak durun

7. Yanlış aktivite seçmeyin

8. Aynı saatlerde yatıp kalkın

9. Çok sıcak, çok soğuk değişim tehlikeli

10. Yolculuk kuralları

Yazın migren ağrılarından korunmak için…

Migren, yarattığı uzun süreli baş ağrısı nedeniyle yaşam kalitesini ciddi şekilde düşüren önemli bir rahatsızlık. Migreni tetikleyen faktörler arasında hatalı beslenme, yüksek ışık, stres, koku ve gürültü gibi pek çok unsur bulunur. Migren ağrılarının başlamasına neden olan unsurlardan biri de sıcak hava ve nem. Yapılan birçok çalışma gösteriyor ki diğer mevsimlerle karşılaştırıldığında migren atakları yazın artıyor. Yine çalışmalara göre; sıcaklıktaki her 5 santigrat yükseliş migren atağının gelişme riskini yüzde 7,5 oranında artırıyor. Sıcak havalarda yetersiz sıvı alımı ve terleme sonucunda oluşan aşırı sodyum kaybı, sıvı kaybına da neden olarak dolaşımı bozar ve migren atağının tetiklenmesine sebep olabilir. Artan sıcaklara karşı yapılabilecek bir şey olmasa da çeşitli önlemler alarak ataklardan korunmak veya atakların daha seyrek ve hafif gelmesini sağlamak mümkün olabilir. Yaz aylarında dikkat etmeniz gerekenler…


1. Migren ağrıları için hava durumu takibi

Hava durumu hakkında bilginiz olursa gezi planlarınız ve kıyafet seçiminizde daha doğru tercihler yapabilirsiniz. Dolayısıyla migren dostu olmayan hava durumuyla ilgili sizi uyaran bir dijital barometre veya bir hava durumu uygulaması kullanmanızda fayda var.

2. Gözlerinizi güneş ışığından koruyun

Güneş ışınlarının yanı sıra deniz, havuz ve göl suyunun parlaması da birçok migrenli için tetikleyici faktör olabilir. Özellikle araç sürerken ağaçların veya binaların arasından süzülen güneş ışınları migrenin tetiklenmesinde çok etkili. Bu nedenle dışarıda güneş gözlüğü olmadan dolaşmayın. Kaliteli güneş gözlükleri fayda sağlasalar da konturlu FL-41 renkli migren gözlükleri ışık hassasiyetini önlemede çok daha etkili olur.

3. Sıvı kaybına dikkat

Yaz mevsiminde aşırı nem vücudumuzdaki sıvı seviyesini oldukça düşürür. Yaz aylarında sıvı kaybımızın sadece yarısını suyla giderebiliriz, kalan yarısı için su yeterli olmaz. Bu nedenle sıvı açığını kapatmak için en az su kadar meyve ve sebze tüketmek de çok önemli. Ayrıca aşırı sıcaklarda kafein ve alkol tüketiminin kısıtlanması da sıvı kaybının önlenmesinde yararlıdır.

4. Açık havada spor yapacaksanız…

Susuzluğa ve fiziksel strese neden olabileceği için açık hava sporlarını güneş ışınlarının yeryüzüne dik geldiği 11.00–17.00 saatlerinde yapmaktan kaçının. Bu etkinlikleri sabahın erken saatlerine veya gün batımına doğru kaydırın ya da içeri taşıyın. Yürüyüşünüzü sabahın erken saatlerinde veya akşam açık havada yapmaya da özen gösterin.

5. Dışarıya çıkabilmek için…

Yazın migrenden korunmak için eve kapanmak zorunda değilsiniz. Plaja veya pikniğe giderseniz, yakınlarda serinleyebileceğiniz bir dükkan, restoran veya araba arayın.

6. Sucuk ve sosisten uzak durun

Piknik sofrası denildiğinde ilk akla gelen besinler sucuk, sosis, peynir ve lahana turşusu kuşkusuz. Ancak bu besinler ve kırmızı şarap sizin için iyi bir seçenek olamayabilir. Zencefil, omega 3’ler, magnezyum ve B2 vitamin takviyesi migrene karşı savunmanızı oluştururlar. Dolayısıyla ızgara somon, salata ve zencefilli içecekler piknikte tercih edebileceğiniz doğru besinler arasında yer alırlar.

7. Yanlış aktivite seçmeyin

Bir 3D film, açık havada tenis maçı veya bir lunaparkta hız treni yolculuğu gibi yaz eğlenceleri için arkadaşlarınıza katılmaya hevesli olabilirsiniz, ancak bunlar migreni olanlar için sorun yaratabilir. Dolayısıyla ışık, ısı ve fiziksel stres tetikleyicilerine duyarlıysanız bu tür etkinliklerden uzak durmanız çok önemli.

8. Aynı saatlerde yatıp kalkın

Işığa maruz kalmak melatonin hormonunu baskılar, siz de uyuyamazsınız. Kaliteli ve düzenli bir uyku ise migren ataklarını önlemede anahtar kuraldır. Bu nedenle aynı saatte yatıp kalkmaya ve bu düzeni değiştirmemeye dikkat edin.

9. Çok sıcak, çok soğuk değişim tehlikeli

Çok sıcak bir ortamdayken aniden soğuk bir yere geçmeyin veya bunun tam tersini yapmayın. Çünkü ortamdaki 5 santigratlık ısı farkı migren atağının gelişme riskini yüzde 7,5 oranında artırır. Kontrolünüzde olan ev ortamında bu değerlere dikkat edin. AVM, cafe–restaurant gibi klima derecesini kontrol edemediğiniz ortamlarda fazla bulunmamaya özen gösterin.

10. Yolculuk kuralları

Yaz çoğumuz için tatil anlamına gelir. Ancak yolculuk, tatil sebebiyle uyku düzeni değişiklikleri, tatil öncesi tatile hazırlık stresi ve beslenme alışkanlığındaki değişiklikler migren için tetikleyici olabilir. Yolculuğunuz uzun sürecekse sık sık mola vermeniz ve bol sıvı almanız yolculuğunuzu kolaylaştırır. Uçakla yoluculuk yapacaksanız, baş ağrısından kaçınmak için özellikle de uzun süren uçuş öncesinde melatonin takviyesi ve ağrı ataklarını gidermek için ağrı kesici almanız, uygun baş-boyun pozisyonu sağlamak için yastıktan faydalanmanız etkili olur.