Yazın bu besinlerle ferahlayın

Temmuz ve ağustos ayları havalar sizi bunaltabilir. Termometreler 40’lara ulaşırken, nem bunalmanızdaki en büyük etken. Sıcaklıklar sizi yormasın. Beslenmenizde ufak değişiklikler yaparak sıcakları hafifletebilirsiniz. Sıcak havalarda serinlik veren yiyecekleri tercih edin. Peki, nedir bu serinletici lezzetler? Sıcak havalarda rahatlamanızı sağlayacak beslenme önerileri…


1 8

Yazın gözdesi karpuz

Yaz aylarında en çok tüketilen meyvelerin başında gelen karpuzun faydası çok. Potasyum ve posa yönünden zengin, sindirim sistemi için faydalı, kalp sağlığına olumlu etkileri olan karpuz aynı zamanda kan basıncını da düzenler. Tüm bu faydalarının yanında yüksek su içeriği ile de ferahlık verir. Günde 3-4 üçgen dilim karpuz tüketebilirsiniz. Fazla miktarda tüketirseniz içeriğindeki şeker nedeniyle kilo almanıza neden olabilir.

2 8

Su ve posa zengini salatalık

Yüksek posa ve su içeriği nedeniyle sofralarımızda bulunması gereken salatalığın özellikle sıcak havalarda önemi daha da artar. Posalı olması nedeniyle tokluk sağlar, içeriğinde su barındırmasıyla da susuzluk hissinin önüne geçer. Bu nedenle yaz aylarında sofralarınızda salatalığa yer verebilirsiniz. Salatalığı söğüş olarak tüketebilir, salatalarınıza ekleyebilir, hatta sade maden suyu veya ayrana ilave ederek serinleme hissinizi arttırabilirsiniz.

3 8

Bu çorba başka

Ayran aşı çorbası hem besleyici hem de doyurucu. Yazın en sıcak günlerde ayran aşı çorbası akla gelir. İçeriğindeki buğday ve nohut besleyici değerini artırır, yoğurt ve su ise ferahlık verir. Taze nane yaprakları da çorbaya lezzet katarken ferahlık hissini artırır.

4 8

Çilekli smoothie yapın

C vitamini, folat ve antioksidan içeriği ile dikkat çeken bir meyve olan çilek, yüksek su oranı sayesinde de serinlemeye yardımcı olur. Yaz aylarında meyve tercihinizi çilekten yana kullanabilirsiniz. İsterseniz tek başına tüketin, isterseniz yoğurdunuza ekleyin ya da çilekli bir smoothie yapın. Pratik bir çilekli smoothie için ihtiyacınız olan; yarım bardak süt, yarım bardak yoğurt, 7-8 çilek ve buz. Bu serinletici içeceği blenderda hazırlayabilirsiniz.

5 8

Mineral kaybına karşı maden suyu

Yaz aylarında yaşanan terlemeyle birlikte su ve mineral kaybı artar. Günde 1 bardak maden suyuyla hem vücudunuzda azalan magnezyum ve kalsiyum minerallerini yerine koyar hem de serinlersiniz. Ancak yüksek tansiyonunuz veya mide probleminiz varsa doktorunuza danışmadan maden suyu tüketmeyin.

6 8

Nane yaprakları serinletir

Nane mide bulantısına karşı faydalı, sindirim sistemini düzenleyen bir bitki olmasının yanı sıra yaz aylarında ferahlamaya da yardımcı olur. Buz ve nane eklenmiş bir bardak ayran serinlemenizi sağlayacak en ideal içeceklerden biri.

7 8

Omega 3 zengini semizotu

Kalp damar sağlığının olmazsa olmazı omega 3’ten zengin, lif, vitamin ve mineral içeriği ile semizotu, yaz sofralarında mutlaka yerini almalı. İsterseniz, zeytinyağlı yemeği isterseniz de yoğurtlu salatasını sağlıkla tüketebilirsiniz. Her iki seçenek de hem hafif hem besleyici.

8 8

Sadece kalsiyum deposu değil

Yoğurt kalsiyum içeriği ile hem kemiklerin güçlenmesine hem de metabolizmanın daha hızlı çalışmasına yardımcı. Sindirim sistemini de düzenleyen yoğurt süt tüketemeyen bireyler için de iyi bir alternatif. Sağlığa olumlu etkileri saymakla bitmeyen yoğurdu yaz aylarında serinlemek için de tüketebilirsiniz. Yoğurdu sade yiyebileceğiniz gibi, meyve ekleyebilir, dondurarak da tüketebilirsiniz.