Yazı İçeriği

1- Liften zengin ürünlerle beslenin

2- Daha çok su için

3- Sigarayı çağrıştıran şeylerden uzak durun

Sigara sonrası beslenmenize dikkat!

Sigara bırakmaya niyetlenen hemen herkesin aklına aynı soru gelir: Acaba bıraktıktan sonra kaç kilo alacağım? Oysa sigarayı bıraktıktan sonra bu üç basit kurala dikkat ederek kilo almanın önüne geçebilirsiniz.


1- Liften zengin ürünlerle beslenin

Nikotin bağırsak hareketlerini artıran bir madde olduğu için sigarayı bıraktıktan sonra kabızlık sorunu yaşanabiliyor. Bu durumun üstesinden gelmek için liften zengin beslenmek çok büyük önem taşıyor. Gün içinde mutlaka 2 porsiyon sebze ve 3 porsiyon meyve yemeye, tahıllı ve kepekli ürünler tercih etmeye de özen gösterin. Düzenli olarak bağırsak floranızı prebiyotiklerle desteklemek için yoğurt, kefir, turşu, tarhana tüketin. Ayrıca, haftada 3-4 kez ve minimum 20 dakika olacak şekilde spor yapmaya çalışın.

2- Daha çok su için

Sigarayı bırakma sürecinde hem kabızlığı engelleyebilmek, hem de açlık krizlerinin önüne geçebilmek için su tüketimini artırmak gerekiyor. Ayrıca, sigaranın vücutta neden olduğu toksik maddelerin atılabilmesindeki en önemli kaynaklardan biri su olduğu için her gün en az 2-2.5 litre (10-12 su bardağı) su içmeye çalışın.

Sigara dumanındaki pek çok maddenin oksidan olarak etki göstererek vücutta hücre hasarına neden olan serbest radikal oluşumunu artırdığı biliniyor. Aynı zamanda bağışıklık sistemi de olumsuz etkileniyor. Bu nedenle sigarayı bıraktıktan sonra güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak ve biriken toksik maddeleri vücuttan uzaklaştırmak için vitaminlerden zengin sebze ve meyve tüketimini artırın.

3- Sigarayı çağrıştıran şeylerden uzak durun

Kahve ve çayın yanında sigara içmek gibi hayatımıza birçok alışkanlığın da girdiği için bağımlılıktan kurtulmak gerçekten de çok zor olabiliyor. Sigara içmeyi çağrıştıracak her şeyden uzak durmalısınız. Bunu yaparken de iştah kontrolü çok önemli. Sigara içilmesin diye sürekli çerez yemek vücudunuz yağlanmasına sebep olacaktır. Sigara krizleriniz olduğunda kendinize hoşlandığınız bir aktivite bulun. Böylelikle hem sigara içme, hem de yemek yeme duygunuzu bastırın. Atıştırmalık olarak da kalorisi çok düşük olan salatalık gibi çiğ sebzeler tercih edebilirsiniz. Böylelikle de aşırı kalori alımından kaçınmış olursunuz.